Szablon dla tlumaczy

Transkrypt

Szablon dla tlumaczy
Lekcja 24, 25, 26 i 27
Materiał z podręcznika: Rozdział 15. Opracowywanie dokumentów tekstowych
Konspekt lekcji „Opracowywanie dokumentów tekstowych”
Temat: Opracowywanie dokumentów tekstowych
Czas: 4x45 minut
Uczeń powinien znać pojęcia: edytor, styl tekstu, akapit, margines, stopka, nagłówek
Uczeń powinien posiadać umiejętności: wpisywanie tekstu z klawiatury, zaznaczanie bloków tekstu, przeciągania
pasków, obsługa drukarki
Cele lekcji:
Uczeń:
•
potrafi wskazać różnice pomiędzy dwoma edytorami.
•
logicznie uzasadnia kryteria wyboru jednego z nich do wskazanych przez nauczyciela zastosowań.
•
poprawnie tworzy nowe dokumenty i zapisuje je.
•
wczytuje dokument o podanej przez nauczyciela ścieżce dostępu i nazwie.
•
potrafi wyświetlać (ukrywać) paski narzędzi.
•
wyszukuje narzędzie o podanym przez nauczyciela przeznaczeniu.
•
optymalnie dobiera sposób prezentacji dokumentu do podanego przez nauczyciela zastosowania.
•
płynnie wykonuje operacje blokowe na dokumentach tekstowych o rozbudowanej strukturze.
•
płynnie wykonuje określone przez nauczyciela formatowanie dokumentu tekstowego o rozbudowanej
strukturze.
•
wykonuje proste rysunki w programie graficznym.
•
wstawia do dokumentów tekstowych ilustracje.
•
wyjaśnia i demonstruje na praktycznych przykładach zalety stosowania tabel.
•
wstawia do dokumentów tabele.
•
ustawia określone przez nauczyciela parametry wydruku i w logiczny sposób uzasadnia ich wpływ
na jakość i czas wykonania wydruku.
Formy pracy: praca indywidualna, praca ze wszystkimi uczniami jednocześnie.
Metody pracy: metoda praktycznego działania; pokaz — obserwacja; dyskusja.
Środki dydaktyczne: stanowisko komputerowe.
Przebieg lekcji:
1. Część organizacyjna
 Sprawdzenie obecności.
 Zapisanie tematu w dzienniku.
Powtórzenie wiadomości z poprzedniej lekcji
 Dlaczego komputery są łączone sieci?

Dlaczego w tej samej sieci mogą pracować komputery działające pod kontrola systemów Linux i Windows?
 Wykonaj mapowanie folderu podanego przez nauczyciela.
Podanie tematu i zapoznanie uczniów z celami lekcji
 Celem lekcji jest powtórzenie i rozszerzenie umiejętności edycji dokumentów tekstowych.
Podanie nowego materiału
•
Pokazanie na praktycznych przykładach różnic w możliwościach edytorów.
•
Powtórzenie wiadomości z gimnazjum dotyczących pracy z plikami i dokumentami.
•
Omówienie narzędzi dostępnych na paskach.
•
Omówienie sposobów wyświetlania redagowanych dokumentów i ich sprawdzenie w praktyce.
•
Omówienie operacji blokowych i sprawdzenie ich zastosowań w praktyce.
•
Wyjaśnienie celu formatowania dokumentów.
•
Omówienie możliwości formatowania dokumentów o rozbudowanej strukturze i stosowanie ich
w praktyce.
•
Tworzenie dokumentów z wykorzystaniem informacji pochodzących z różnych źródeł.
•
Omówienie w praktyce możliwości, jakie stwarza używanie tabel.
•
Zastosowanie tabel w dokumentach o rozbudowanej strukturze.
•
Wyjaśnienie zasad doboru parametrów wydruku i drukowania dokumentów.
Zdefiniowanie ćwiczeń do wykonania
•
Porównaj możliwości edytorów: Notatnik, WordPad, MS-Word.
•
Wymień znane Ci operacje na plikach. Które mogą spowodować bezpowrotną utratę danych.
•
Wyświetl wszystkie paski narzędzi edytora. Zapoznaj się z opisami ikon.
•
Wygląd okna programu jest związany z profilem użytkownika. W jaki sposób możesz spowodować,
aby ustawienia wykonane dla jednego użytkownika były dostane dla pozostałych użytkowników
komputera (tzn. żeby wszyscy mieli okno programu o identycznym wyglądzie)?
•
Sprawdź, jak można zmieniać sposób wyświetlania dokumentu w oknie edytora.
•
Jaką czynność należy wykonać przed wydaniem komputerowi polecenia?
•
Wymień znane Ci operacje blokowe.
•
Wymień ogólne zasady edycji tekstów.
•
Wpisz kilka linijek tekstu. Sformatuj go przy wykorzystaniu stylów: Nagłówek i Standardowy. Oceń
wygląd tekstu. Wprowadź zmiany w stylach eliminujące dostrzeżone niedogodności.
•
Narysuj w dokumencie słońce i chmurę. Wpisz tekst. Umieść rysunek za tekstem.
•
Wymień zastosowania tabel.
•
Wymień opcje drukowania, które można zmienić w oknie Drukowanie.
W kolejności określonej przez nauczyciela uczniowie wykonują ćwiczenia:
•
Uczniowie uruchamiają edytory: Notatnik, WordPad, MS-Word. Rozwijają menu. Porównują:
możliwości formatowania tekstu, narzędzia sprawdzające pisownię, liczbę pasków narzędziowych,
formaty w jakich może zostać zapisany dokument. Wskazują, który edytor jest preferowany do: edycji
plików konfiguracyjnych, redagowania krótkich pism, pracy z dużymi dokumentami zawierającymi
obrazki i spisy treści.
•
Uczniowie wymieniają znane im operacje na plikach. Zwracają uwagę na te, które mogą spowodować
zastąpienie bieżącej zawartości pliku nową. Proponują sposoby postępowania, które zmniejszają
prawdopodobieństwo nieumyślnego nadpisania zawartości pliku.
•
Uczniowie uruchamiają edytor MS-Word. Zapisują nazwy pasów widocznych w oknie edytora.
Wyświetlają wszystkie paski narzędzi edytora. Zapoznają się z nazwami pasków. Umieszczają kursor
nad przyciskami. Zapoznają się z opisami ikon. Przywracają pierwotny układ pasków.
•
Jesteś informatykiem w dużej firmie. Postawiono Ci za zadanie, aby na każdym komputerze okno
edytora MS-Word wyglądało identycznie. Uczniowie proponują w jaki sposób rozwiązać problem.
Wyszukują pliki konfiguracyjne. Na jednym komputerze konfigurują wygląd okna edytora. Zapisują
ustawienia. Przenoszą pliki konfiguracyjne na inny komputer. Uruchamiają edytor. Sprawdzają czy
skopiowany został również wygląd okna programu.
•
Uczniowie wczytują dokument liczący jedną... dwie strony tekstu. Wyświetlają dokument w widoku:
Normalnym, Układ sieci Web, Układ wydruku, Układ do czytania. Sprawdzają czy nazwa widoku jest
adekwatna do sposobu wyświetlania pliku.
•
Uczniowie wpisują dokument liczący kilka zdań. Klikają przycisk Pokaż/ Ukryj. Zapoznają się z
wyglądem znaków niedrukowalnych, ale mających wpływ na formatowanie tekstu. Sprawdzają czy
wszystkie znaki zostały wpisane celowo.
•
Uczniowie wczytują dokument liczący jedną... dwie strony tekstu. Wyświetlają go w różnych skalach.
Zwracają uwagę na skale odpowiednie do sprawdzania poprawności wpisania tekstu oraz
rozplanowania tekstu na stronie.
•
Uczniowie wybierają styl wskazany przez nauczyciela i wpisują jedno zdanie. Wybierają inny styl.
Wpisują zdanie. Zauważają, że wybrany styl ma zastosowanie do wpisywanego później z klawiatury
tekstu.
•
Uczniowie zaznaczają jedno zdanie w tekście. Wybierają styl wskazany przez nauczyciela. Zauważają,
że wybrany styl ma zastosowanie do zaznaczonego bloku tekstu.
•
Uczniowie wymień różnice pomiędzy: wklejaniem, zastępowaniem oraz przeciąganiem. Wczytują
dokument liczący dwa... trzy akapity. Zaznaczają drugi akapit tekstu, kopiują go do schowka i wklejają
na końcu dokumentu. Zaznaczają ostatni akapit tekstu, kopiują go do schowka, zaznaczają pierwszy
akapit tekstu i zastępują go zawartością schowka. Zaznaczają drugi akapit tekstu i przeciągają go na
koniec.
•
Uczniowie wczytują tekst liczący około jednej strony. Wyszukują w nim miejsca, na które zwraca
uwagę opis ogólnych zasad pisania tekstów (rozdział 15.6). W postaci przypisów dolnych wstawiają
opisy informujące o tym, jaka zasada został zastosowana w danym miejscu.
•
Uczniowie wpisują kilka linijek tekstu. Formatują go przy wykorzystaniu stylów: Nagłówek i
Standardowy. Oceniają wygląd tekstu. Wprowadzają zmiany w stylach eliminujące dostrzeżone
niedogodności.
•
Uczniowie wpisują kilka linijek tekstu. Wyświetlają pasek Rysowanie. Rysują w dokumencie słońce i
chmurę. Umieszczają rysunek za tekstem.
•
Uczniowie wymieniają zastosowania tabel. Redagują dokument, w którym tabele pełnią wspomniane
role. Każda tabela jest poprzedzona krótkim opisem informującym o tym co pokazuje przykład.
Najwyżej oceniane są prace zawierające najwięcej zastosowań tabel.
•
Uczniowie wymieniają opcje drukowania, które można zmienić w oknie Drukowanie.
Czynności końcowe
 Rozmowa na temat problemów napotkanych podczas wykonywania ćwiczeń.

Ocena pracy uczniów.

Samoocena uczniów.
Omówienie najciekawszych spostrzeżeń.
Zakończenie lekcji
 Podanie tematu następnej lekcji.

Ćwiczenia
Ćwiczenie 15.1.
Utwórz nowy dokument. Nadaj mu tytuł Portale. Tytuł sformatuj stylem Nagłówek 1. Wejdź na stronę
www.onet.pl Zapisz wygląd okna wyszukiwarki do schowka (klawisz PrtSc). Wstaw ilustrację do dokumentu.
Umieść pod nią podpis Onet. Wstaw do dokumentu ilustracje i podpisy stron: www.wp.pl, www.iteria.pl,
www.teleportal.pl.
Ćwiczenie 15.2.
Wejdź na stronę http://moja.gazeta.pl/. Zapoznaj się z projektami gazetek szkolnych. Utwórz nowy dokument.
Nadaj mu tytuł Gazetka. Tytuł sformatuj stylem Nagłówek 1. Wpisz pięć krótkich informacji z życia szkoły.
Tytuły informacji sformatuj stylem Nagłówek 2. Podziel tekst na 3 kolumny.
Ćwiczenie 15.3.
Utwórz nowy dokument. Nadaj mu tytuł Darmowe serwisy. Tytuł sformatuj stylem Nagłówek 1. Wstaw do
dokumentu tabelę o 2 kolumnach i 4 wierszach. W nagłówku pierwszej kolumny wpisz Opis. W nagłówku
pierwszej kolumny wpisz Adres. Wejdź na stronę http://free.xp.pl/. Zapoznaj się z ostatnio dodanymi serwisami.
Wybierz trzy, które najbardziej Ci się podobają. W kolumnie Opis wpisz jedno zdanie na temat zawartości
serwisu. W kolumnie Adres wpisz URL serwisu.
Ćwiczenie 15.4.
Utwórz nowy dokument. Podziel go tak, aby w pionie zmieściło się na nim pięć wizytówek, a w poziomie dwie.
W lewym górnym polu zaprojektuj swoją wizytówkę. Skopiuj ją do pozostałych pól. Wydrukuj dokument.
Ćwiczenie 15.5.
Znajdź w Internecie strony dotyczące hasła „mapy mentalne” (np.
http://www.eko.pb.bialystok.pl/srodowisko/300_3_18.htm). Utwórz nowy dokument. Wykonaj mapę mentalną
dotyczącą korzystania z edytora tekstowego.
Ćwiczenie 15.6.
Wejdź na stronę http://www.centrumwiedzy.edu.pl. Zapoznaj się z zawartością witryny. Poświęć na ten cel nie
więcej jak 10 minut. Znajdź artykuł dotyczący zastosowania TI. Utwórz nowy dokument. Sporządź w nim
notatkę dotyczącą zagadnień poruszonych w tekście. Pamiętaj o podaniu źródła informacji i przestrzeganiu zasad
wpisywania tekstu.
Ćwiczenie 15.7.
Utwórz nowy dokument. Wykonaj w nim anglojęzyczną krzyżówkę liczącą 10 haseł. Możesz wzorować się na
krzyżówkach dostępnych na stronie http://www.anglomaniacy.friko.pl/.
Ćwiczenie 15.8.
Utwórz nowy dokument. Wstaw do niego tabelę liczącą dwie kolumny i dwa wiersze. Wejdź na stronę
http://vokabel.com/. Wybierz język, którego się uczysz. Wybierz temat testu, który najbardziej Ciebie interesuje.
W czasie testu wpisuj w lewej kolumnie tabeli słowa, z którymi masz problem. W prawej kolumnie tabeli wpisz
znaczenie słów.
Ćwiczenie 15.9.
Utwórz nowy dokument. Wstaw do niego tabelę liczącą dwie kolumny i dwa wiersze. Wejdź na stronę
http://vokabel.com/. Wybierz język, którego się uczysz. Wybierz temat testu, który najbardziej Ciebie interesuje.
W czasie testu wpisuj w lewej kolumnie tabeli słowa, z którymi masz problem. W prawej kolumnie tabeli wpisz
znaczenie słów.
Ćwiczenie 15.10.
Wejdź na stronę http://www.promo.net/pg/. Znajdź książkę, która najbardziej Ciebie interesuje. Ściągnij plik
zawierający jej tekst. Wstaw go do nowego dokumentu. Sformatuj 2 strony tekstu przestrzegając zasad
redagowania dokumentów.
System oceniania
Ocena „2”
Grupa 1
Grupa 2
Grupa 3
Grupa 4
Podaje trzy zastosowania
edytora Notatnik.
Podaje trzy zastosowania
edytora WordPad.
Podaje trzy zastosowania
edytora MS-Word.
Wymienia zalety
redagowania
dokumentów
komputerem z edytorem
w porównaniu z maszyną
do pisania.
Grupa 1
Grupa 2
Grupa 3
Grupa 4
Wczytuje tekst liczący
jedną stronę. Do
kolejnych akapitów
stosuje wyrównanie: do
lewej, do prawej,
wyśrodkowanie,
wyjustowanie.
Wczytuje tekst liczący
jedną stronę. Pierwsze
dwa akapity poprzedza
znakami wyliczenia.
Kolejne dwa akapity
poprzedza znakami
wypunktowania.
Wczytuje tekst liczący
jedną stronę. Pierwsze
zdanie formatuje stylem
Nagłówek 1. Drugie
zdanie formatuje stylem
Nagłówek 2. Trzecie
zdanie formatuje stylem
Nagłówek 3.
Wczytuje tekst liczący
jedną stronę. W
pierwszym zdaniu
zmienia wielkość
czcionki na 8. W drugim
zdaniu zmienia krój
czcionki na Arial. W
trzecim zdaniu zmienia
kolor czcionki na
niebieski.
Grupa 1
Grupa 2
Grupa 3
Grupa 4
Wczytuje tekst liczący
jedną stronę. Trzy
wskazane przez
nauczyciela terminy
umieszcza w indeksie.
Wczytuje tekst liczący
jedną stronę. Trzy
wskazane przez
nauczyciela terminy
umieszcza w przypisie
dolnym.
Wczytuje tekst liczący
jedną stronę. Trzy
wskazane przez
nauczyciela zdania
formatuje stylem
Nagłówek 1. Wstawia
spis treści.
Wczytuje tekst liczący
jedną stronę. W stopce
strony wstawia Autotekst
z informacją o ścieżce
dostępu do pliku.
Grupa 1
Grupa 2
Grupa 3
Grupa 4
Wczytuje tekst liczący
jedną stronę. Na stronie
A4 ustawia marginesy
tak, aby tekst zmieścił się
po wydrukowaniu na
stronach formatu A5.
Wpisuje swoje imię i
nazwisko. Oddziela je
twardą spacją. Zaznacza
oba wyrazy i kopiuje tyle
razy, aby zapełniły całą
stronę.
Wczytuje tekst liczący
jedną stronę. Wyświetla
informację o liczbie
znaków występujących w
tekście.
Wczytuje tekst liczący
dwie... trzy strony.
Ustawia numerację tekstu
tak, aby na pierwszej
stronie nie znajdowała się
numer strony.
Grupa 1
Grupa 2
Grupa 3
Grupa 4
Wczytuje tekst liczący
jedną stronę. Rejestruje
makropolecenie
usuwające spację przed
przecinkiem.
Wczytuje tekst liczący
jedną stronę. W
domyślnym formacie
zmienia interlinie na
wynoszącą 1,5 linii.
Wczytuje tekst liczący
jedną stronę. W
domyślnym formacie
zmienia czcionkę na
Arial.
Wstawia do dokumentu
tabelę liczącą dwie
kolumny i jeden wiersz.
W lewej kolumnie
wpisuje swoje imię i
nazwisko. W prawej
kolumnie wstawia datę.
Ocena „3”
Ocena „4”
Ocena „5”
Ocena „6”