Metadane scenariusza 28

Transkrypt

Metadane scenariusza 28
Ćwiczenia związane z obrazkami
1. Cele lekcji
Ogólny cel lekcji:
Uczniowie doskonalą sprawność mówienia, opisując zdjęcia.
a) Wiadomości
Uczeń zna:
•
słownictwo z zakresu nowego tematu,
•
maturalny schemat opisu zdjęcia,
•
różne rodzaje ćwiczeń doskonalących umiejętność opisu zdjęć.
b) Umiejętności
Uczeń:
•
potrafi posługiwać się wybranymi strukturami gramatycznymi i słownictwem,
•
opisuje zdjęcia,
•
ćwiczy formy czasu Present Continuous oraz czasów przeszłych i przyszłych,
•
ćwiczy umiejetność mówienia,
•
układa historie na podstawie zdjęć,
•
wykorzystuje posiadaną wiedzę, opisując zdjęcia,
•
ćwiczy zadania egzaminacyjne.
c) Postawy
Uczeń:
•
potrafi właściwie zachować się podczas słuchania i mówienia,
•
harmonijnie współpracuje z kolegami i nauczycielem,
•
bierze czynny udział w lekcji.
2. Metoda i forma pracy
Metoda: podejście komunikacyjne; pytania-odpowiedzi, pogadanka, audiolingwalna, gra
dydaktyczna, metoda ról
Forma: praca w grupach, parach i indywidualna
3. Środki dydaktyczne
Zdjęcia, zadania egzaminacyjne
4. Przebieg lekcji
a) Faza przygotowawcza
Nauczyciel podaje temat i cele lekcji: „Będziecie pracować ze zdjęciami, opisując je,
układając w kolejności, opowiadając o nich historie itp. Będziecie ćwiczyć sprawność
słuchania i mówienia”. Sprawdza, czy uczniowie są przygotowani do lekcji i odrobili pracę
domową.
b) Faza realizacyjna
1. Nauczyciel pyta o schemat opisu zdjęcia wymagany na egzaminie maturalnym.
Uczniowie odpowiadają, a nauczyciel zapisuje pomysły na tablicy oraz uzupełnia
wiedzę uczniów. Następnie przypina do tablicy duże zdjęcie i prosi kilka osób o jego
opis, w szczególności o odpowiedź na kluczowe pytania. Uczniowie odpowiadają.
2. Nauczyciel rozdaje każdej parze uczniów 2 zdjęcia. Uczniowie na zmianę odgrywają
role egzaminatora i egzaminującego (zadają pytania i odpowiadają na nie). Nauczyciel
podchodzi do każdej pary i słucha rozmów.
3. Uczniowie układają dialogi czy wypowiedzi osób, przedstawionych na zdjęciach, a
potem odczytują je na głos. Mogą one mieć formę komiksu – chmurek. Następnie
nauczyciel prosi o określenie, jak się czują osoby na zdjęciach, a uczniowie wyrażają
uczucia osób przedstawionych na zdjęciach.
4. Nauczyciel prosi o przygotowanie wypowiedzi na temat „Jak zachowałbyś się w tej
sytuacji? Co o niej myślisz? Co powiedziałbyś odnośnie przestawionej na zdjęciu
sytuacji?”. Uczniowie pracują indywidualnie. Następnie kilku czyta albo podaje ustnie
swoje odpowiedzi.
5. Uczniowie pracują w parach, wymyślając historie dotyczące przeszłości i przyszłości
przedstawionych na zdjęciach ludzi. Nauczyciel monitoruje ich pracę, a następnie
niektórzy uczniowie odczytują swoje historie na głos, ćwicząc użycie czasów
przeszłych i przyszłych.
6. Uczniowie, podzieleni na 2 grupy, grają w “kalambury”. Po kolei podchodzą do
tablicy i rysują różne czynności, a zawodnicy z przeciwnej grupy zgadują ich nazwy.
Jeśli zgadną, dostają 1 punkt, jeśli nie: 0. Wygrywa grupa, która zdobędzie więcej
punktów. Każdy uczeń powinien przynajmniej raz podejść do tablicy.
c) Faza podsumowująca
Nauczyciel podsumowuje lekcję: „Ćwiczyliście opis zdjęć. Opisywaliście zdjęcia zgodnie ze
schematem maturalnym oraz wyrażaliście swoje opinie na ich temat. Ćwiczyliście też użycie
różnych czasów gramatycznych”. Nauczyciel ocenia pracę wszystkich uczniów plusami lub
minusami. Zadaje też pracę domową.
5. Bibliografia
1. Komorowska H., Metodyka nauczania Języków Obcych, WSIP, Warszawa 1999.
2. Okoń W., Wprowadzenie do dydaktyki ogólnej, Wydawnictwo Akademickie Żak,
Warszawa 2003.
3. Rutkowska-Paszta M., Uczyć lepiej i ciekawiej, Wersus, Wrocław 2002.
6. Załączniki
a) Karta pracy ucznia
brak
b) Zadanie domowe
Znajdź ciekawe zdjęcie, opisz je według schematu maturalnego oraz odpowiedz na pytania:
„Jak się czują przedstawieni na nim ludzie? Co byś zrobił na ich miejscu?”.
7. Czas trwania lekcji
45 minut
8. Uwagi do scenariusza
Lekcja przeznaczona jest dla uczniów klas maturalnych i ćwiczy umiejętność opisu zdjęć oraz
formułowania odpowiedzi na pytania do nich. Przed lekcją należy przygotować ok. 20-30
zdjęć o zróżnicowanej tematyce. Po lekcji uczeń powinien znać schemat części ustnej
egzaminu maturalnego obejmujący opis zdjęcia (odpowiedzi na pytania: kto?, co?, gdzie?, co
robi?, co mówią ludzie na zdjęciu?, jak się czują?, co powiesz na temat przedstawiony na
zdjęciu?).