SCENARIUSZ ZAJEC EDUKACYJNYCH, Kto ty jesteś.
Transkrypt
SCENARIUSZ ZAJEC EDUKACYJNYCH, Kto ty jesteś.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH Osoba prowadząca: Izabela Naja Data: 09.04.2014r. Grupa wiekowa: 5-6 latki Temat kompleksowy: Kto ty jesteś? Temat dnia: Kraków Cele ogólne: - budzenie zainteresowania ciekawymi zakątkami Polski i legendami z nimi związanymi, - kształtowanie uczuć patriotycznych, - kształtowanie i rozwijanie umiejętności czytania oraz liczenia Cele operacyjne: - dziecko potrafi wypowiedzieć się na temat treści legendy, - dziecko potrafi rozpoznać i nazwać najważniejsze zabytki Krakowa, - dziecko potrafi wskazać położenie Krakowa na mapie Polski, - dziecko potrafi współpracować z innymi dziećmi z grupy, - dziecko potrafi zareagować ruchem na określone sygnały muzyczne, - dziecko potrafi prawidłowo odpowiedzieć na pytania dotyczące zajęć, - dziecko czyta lub podejmuje próby przeczytania wybranych wyrazów, - dziecko wykonuje działania dodawania i odejmowania w zakresie 10. Metody: • • • • podające: objaśnianie nauczyciela, poszukujące: rozmowa, praktycznego działania: ćwiczenia praktyczne, wykonywanie zadań, aktywizujące: praca historyjką obrazkową, rozwiązywanie krzyżówki Formy: praca indywidualna, zespołowa, grupowa Środki dydaktyczne: „Legenda o Wawelskim Smoku” , ilustracje do legendy, mapa Polski, zdjęcia przedstawiające:, Wawel, Kościół Mariacki, Sukiennice, pomnik Smoka Wawelskiego, karty pracy z napisami do odczytania przez dzieci oraz karty pracy z obrazkami, karteczki z zapisami działań matematycznych, magnetofon, płyta CD z nagraniem krakowskiego hejnału i podkładu muzycznego „Lajkonik”, kij z profilem głowy konia, ilustracja lajkonika, „pamiątki z Krakowa” – obrazki z Wawelem do kolorowania i pisania po śladzie (dla każdego dziecka). 1 Przebieg zajęć: 1. Przypomnienie i utrwalenie wiadomości z poprzednich zajęć. Nauczycielka pyta, jakie są polskie barwy narodowe, jak wygląda godło naszego państwa, jaka jest największa rzeka Polski. 2. Wprowadzenie - zagadka obrazkowa „Smok Wawelski”. Na tablicy znajduje się zasłonięty obrazek. Nauczyciel odkrywa kolejne jego fragmenty, a dzieci próbują odgadnąć co on przedstawia. • Nauczyciel wyjaśnia dzieciom, z jakim polskim miastem wiąże się ta postać. 3. Wskazanie położenia Krakowa na mapie Polski. 4. Przypomnienie obrazkowej. Legendy o Smoku Wawelskim na podstawie historyjki 5. Rozmowa na temat treści legendy: - Kogo bali się mieszkańcy Krakowa? - Komu udało się pokonać smoka? - W jaki sposób szewczyk rozprawił się ze smokiem? 6. Praca indywidualna (zgodnie z możliwościami dzieci) „Zaznacz obrazki, które kojarzą ci się z legendą o smoku”, „Zaznacz wyrazy, które kojarzą ci się z legendą o smoku wawelskim” -dzieci odnajdują kartki ze swoim imieniem, zaznaczają pętelką wyrazy lub obrazki, które kojarzą im się z legendą o smoku. 7. Zabawa „Zwiedzamy Kraków tramwajem”. W różnych miejscach sali poprzyklejane są kolorowe kartony. Pod każdym z nich ukryte jest zdjęcie przedstawiające miejsce, które warto zwiedzić w Krakowie ( Wawel, Sukiennice, Kościół Mariacki, Rynek Główny). Dzieci ustawione w jednym rzędzie „jadą tramwajem po Krakowie”. Gdy zbliżają się do jednego z zaznaczonych miejsc w sali, zatrzymują się, a nauczyciel - „przewodnik wycieczki”, przekazuje im kilka informacji na temat oglądanych zabytków. Słuchanie nagrania „Hejnału Mariackiego” - nauczycielka ubiera opaskę z numerem 6 jednemu dziecku, które zostaje 2 motorniczym, zaprasza dzieci do utworzenia pociągu, dzieci odczytują symbol -samolot, który mówi w jakim tempie będzie poruszał się tramwaj, przejazd wokół sali, zatrzymanie się na przystanku -stojak z zakrytym napisem. Nauczycielka odsłania napis po literze, dzieci starają się odgadnąć do jakiego miejsca dojechały odczytanie napisu Kościół Mariacki Wysłuchanie w ciszy nagrania. Zapytanie dzieci, czy znają tę melodię oraz gdzie i kiedy można ją usłyszeć. Odczytanie słowa hejnał Pokazanie ilustracji Wieży Mariackiej, z której rozlega się hejnał. Ustalenie dlaczego następuje przerwa podczas gry trębacza. Nauczyciel uzupełnia wypowiedzi własnymi wiadomościami. Zabawa ruchowa „Lajkonik” - nauczycielka ubiera opaskę z numerem 7 jednemu dziecku, które zostaje motorniczym, zaprasza dzieci do utworzenia pociągu, dzieci odczytują symbol - żółw, który mówi w jakim tempie będzie poruszał się tramwaj, przejazd wokół sali, zatrzymanie się na przystanku stojak z zakrytym napisem. Nauczycielka odsłania napis po literze, dzieci starają się odgadnąć do jakiego miejsca dojechały. Przybycie na Rynek Główny w Krakowie. odczytanie napisu Rynek Główny. Krótkie wspomnienie innej legendy o napadzie Tatarów, związanej z lajkonikiem. Postać ta miała symbolizować radość z ich pokonania. Pokazanie ilustracji lajkonika, omówienie jego wyglądu. Zaproponowanie zabawy tanecznej „Lajkonik” – dzieci ustawiają się w kole, jedno wchodzi do środka, otrzymuje kij z głową konia i będzie odgrywało rolę lajkonika. Poruszają się cwałem po obwodzie koła śpiewając: „Lajkoniku laj-laj, poprzez cały kraj-kraj. Lajkoniku lajlaj, poprzez cały kraj”. Po zakończeniu piosenki lajkonik wybiera na swoje miejsce inne dziecko, pięknie mu się kłania i zabawa powtarza się na nowo. Wspomnienie o tym, że krakowiak to taniec wywodzący się z okolic Krakowa. Krótkie omówienie stroju krakowskiego. Zabawa „Jaki to zabytek” - nauczycielka ubiera opaskę z numerem 8 jednemu dziecku, które zostaje motorniczym, zaprasza dzieci do utworzenia pociągu, dzieci odczytują symbol - rower - dzieci zbierają rozrzucone po sali kolorowe karteczki (podpisane) siadają w kręgu, wykonują działania matematyczne – dodawanie i odejmowanie, zapisane na karteczkach, przykleją kartonik z literą na cyfrze będącej 3 rozwiązaniem działania, odczytują nazwę SUKIENNICE , Odwiedziny u smoka - tym samym tramwajem pojedziemy jeszcze odwiedzić… odczytanie napisu: Wawel, Smocza Jama. 8. Podsumowanie zajęć – krzyżówka z hasłem Kraków -dzieci siedzą przed tablicą, na której narysowana jest krzyżówka, rozwiązują podane przez nauczyciela zadania, a następnie wybrane dziecko układa dany wyraz z liter w odpowiednich polach krzyżówki, dzieci odczytują powstałe hasło: Kraków Zadania: 1) konik tańczący na krakowskim rynku/LAJKONIK/ 2) ....Główny w Krakowie /RYNEK/ 3) grany co godzina z wieży mariackiej/HEJNAŁ/ 4) krakowianka ma go na głowie /WIANEK/ 5) ..... Mariacki/KOŚCIÓŁ/ 6) wzgórze, na którym znajduje się Zamek Królewski/WAWEL/ Pochwała dzieci za aktywność. Na zakończenie zajęć nauczyciel rozdaje dzieciom „pamiątki z wycieczki do Krakowa” ( obrazki z Wawelem) 4