Scenariusz zajęć do programu kształcenia „Myślę -działam

Transkrypt

Scenariusz zajęć do programu kształcenia „Myślę -działam
Scenariusz zajęć do programu kształcenia „Myślę - działam - idę w świat”
Autor: Beata Sochacka
Klasa II
Edukacja: społeczna, matematyczna, techniczna.
Temat lekcji:
Gramy i bawimy się, przygotowując do sprawdzianu. Tworzymy przestrzenne figury
geometryczne.
Cel/cele zajęć:
- rozwijanie elementarnych rozumowań matematycznych,
- doskonalenie mnożenia i dzielenia w zakresie 30.
Cele zajęć w języku ucznia:
- obliczysz iloczyny i ilorazy w zakresie 30,
- ułożysz proste zadania tekstowe wymagające jednego działania,
- wykonasz figurę przestrzenną z papierowych kul.
Kryteria sukcesu dla ucznia:
- bezbłędnie mnożę i dzielę w zakresie 30
- aktywnie współpracuję w parze.
Podstawa programowa: 5.4, 7.6), 7.8), 9.2a), 9.3a)
Metody pracy: ćwiczeń praktycznych, samodzielnego dochodzenia do wiedzy problemowa, kontroli i oceny, aktywizująca, zadań wytwórczych
Formy pracy: w parach, grupach 4–osobowych, indywidualna, zespołowa
Środki dydaktyczne: wytłaczanki, gazety - papierowe kule, iloczyny, zielone i czerwone
koła, piłka matematyczna z działaniami mnożenia, ćwiczenie interaktywne „Mnożenie w
zakresie 30”, wyrazy do zabawy „Słowa – klucze”, pytanie kluczowe: Kiedy
wykorzystujemy mnożenie? Podaj przykłady z codziennego życia
Przebieg zajęć
„Drogowskazy”
-wskazówki
i uwagi o realizacji
Centra
Aktywnej
Edukacji
Organizacja pracy:
•10 uczniów przygotowuje wytłaczanki do jajek (na 30 sztuk),
•10 uczniów pudełka (na 12 sztuk),
•Każdy uczeń wycina 10 czerwonych i 10 zielonych kół, mniejszego
formatu – średnica 5 cm
•Każdy przygotowuje gazetę, którą będzie mógł gnieść.
•Nauczyciel przygotowuje w rezerwie szary papier lub gazety,
•z klasowej bazy pomocy dydaktycznych zabieramy dla każdej pary
uczniów 10 laminowanych tabliczek w kształcie kół lub kwadratów
do zapisywania liczb lub kolorowe koła z bazy materiałów
kreatywnych.
1.Powitanie piosenką „To iloczyn” (na melodię Panie Janie)
To iloczyn x 2,
Ty go znasz x 2,
Podskocz, tupnij, klaśnij x 2,
raz i dwa x 2.
•Nauczyciel pokazuje lub mówi proste działanie np. 2 x 3
•Uczniowie odpowiadają: 6
Zabawa powtarza się, działanie wymyśla uczczeń, który pierwszy
podał wynik lub kolejny w kole (założenie jest takie, że iloczyn
ma być mniejszy lub równy 10*)
•zasada równości szans i aktywności dla wszystkich uczniów.
artystyczno –
ruchowe
2. Określenie tematu i celów lekcji oraz zasad pracy:
Mamy dowieźć do domu 12 jajek. Zbieramy jajka w toku
lekcji i wypełniamy wytłaczankę - są to zielone i czerwone
koła, które będą przyznawane w toku rozwiązywania zadań.
Na końcu sprawdzimy, która para dowiozła do domu
wszystkie jajka i nie zbiła żadnego = koło zielone, jajko
nienaruszone, koło czerwone - jajko zbite. Każdy otrzyma
ocenę za pracę na dzisiejszych zajęciach.
Kryteria oceny, obliczania iloczynów w zakresie 30 podczas
współpracy w parach:
12 - 11 sztuk – Wspaniale w parze, obliczasz iloczyny!
10 - 9 sztuk – Bardzo ładnie obliczasz iloczyny, współpracując
w parze.
8 - 7 sztuk Obliczasz w parze większość iloczynów w zakresie 30.
polonistyczno komunikacyjne
6 – 5 Obliczasz w parze, niektóre iloczyny w zakresie 30.
3. Praktyczne obliczanie iloczynów „Ile to jajek?”
Etap I
• Każda para otrzymuje takie samo działanie mnożenia 2 x 9, jej
zadaniem jest obliczenie iloczynu i przygotowanie odpowiedniej
ilości papierowych kulek – jajek w wytłaczance.
• Pary nie informują siebie wzajemnie o obliczonym iloczynie.
Etap II
• Nauczyciel ponownie przekazuje parom działanie, tym razem 3 x 4,
uczniowie pracują tak, jak w pierwszym etapie.
Etap III
• Ocena koleżeńska – technika OK. Każda para przekazuje swoją
wytłaczarkę ostrożnie do pary za sobą lub obok – zasadę określa
nauczyciel.
Etap IV
• Uczniowie liczą jajka w wytłaczance i w kolejności podają wynik,
jeżeli jest to liczba 30 właściciele wytłaczanki uzyskują 1 punkt –
zabierają zielone koło i wkładają do pudełka na 12 sztuk.
• Wybrany uczeń objaśnia, dlaczego wytłaczanka powinna być
wypełniona w całości, zapisuje działania na tablicy:
2 x 9 = 18
3 x 4 = 12
18 + 12 = 30
4. Układanie nowych działań mnożenia w odniesieniu do
przygotowanej
wytłaczanki
–
ewentualne
braki
w wytłaczankach, zostają uzupełnione.
• Zastanówcie się, jakie działanie mnożenia można zapisać, patrząc
na ułożenie kulek, zapiszcie je w zeszytach.
5 x 6 = 30 lub 6 x 5 = 30
5. Zabawy ruchowe;
A. „Złap i licz” – na bazie matematycznych piłek plażowych
z działaniami mnożenia.
B. „Stolik” Uczniowie tworzą stolik – stają w czterech rogach.
Na środku staje jeden uczeń – razem tworzą zespół pięcioosobowy.
Na sygnał rozpoczynają recytację rymowanki:
„Cztery rogi stolik ma, teraz zmienia się raz, dwa!
Uczniowie zamieniają się miejscami, uczeń stojący w środku,
stara się zająć miejsce w rogu. Ten komu się nie udało staje
w środku.
• Zespołów może być dowolna ilość, jeśli zostaje czworo
uczniów tworzą trójkąt, jeżeli troje tworzą koło i zmieniają
miejsca zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
matemtyczno –
przyrodnicze
matematyczno przyrodnicze
artystyczno ruchowe
6. Zabawa „Zielone światło”. Zadanie polega na zebraniu, jak
największej liczby zielonych świateł.
1) Uczniowie na laminowanych tabliczkach (wielokrotnego użytku),
lub na kółkach z bazy materiałów kreatywnych zapisują liczby: 30, 20
18, 12, 15, 21, 25, 28, 16 i rozkładają na ławce w dowolny sposób.
2) W jednym miejscu gromadzą swoje zielone i czerwone
koła przygotowane, jako zadanie domowe.
3) Nauczyciel lub wybrany uczeń, losuje koła na których zapisane są
działania odpowiadające iloczynom na kołach uczniów, głośno czyta
np.: 5 x 6
4) Uczniowie szybko, w czasie trzech uderzeń grzechotki, podnoszą
właściwy iloczyn do góry, nie wolno rozglądać się i zmieniać
wyniku.
5) Gdy wszyscy uczniowie trzymają koła, nauczyciel głośno podaje
prawidłowy wynik. Jeżeli iloczyn danej pary jest poprawny, zabiera
koło zielone - 1 p., jeżeli błędny, koło czerwone - 0 p. Koła punkty
układamy w pudełku do jajek
• Nauczyciel odkłada z boku wykorzystane koła z działaniami,
uczniowie jednak swoje iloczyny odkładają do bazy iloczynów na
ławce.
6) Zabawa trwa tak długo, aż wszystkie koła z działaniami, zostaną
wylosowane (jest ich odpowiednio do iloczynów 9).
7) Uczniowie podsumowują zebrane punkty, układają w pudełku do
jajek –max 9 p.
matematyczno przyrodnicze
7. Układanie i zapisywanie zadań tekstowych do podanego
działania współpraca w czwórkach.
• Uczniowie odwracają się do pary z tyłu, losują działanie i układają
do niego zadanie tekstowe – zapisują je na przygotowanych kartach.
matematyczno przyrodnicze
8. Prezentacja efektów pracy grupowej – głośne czytanie,
ewentualna poprawa zadań.
• Jeżeli zadanie czwórki jest poprawne, każda para otrzymuje 2 p. – 2
zielone koła; jeżeli wymagało poprawy, pary otrzymują 1 p. – 1
zielone koło.
9. Samoocena pracy: wszystkie pary otwierają swoje pudełka,
sprawdzają, ile jajek dowiozły do domu, głośno podają wynik
i uzyskana ocenę.
10. Zapisanie notatki matematycznej - zadania tekstowego
ułożonego w czwórkach, wykonanie odpowiedniego rysunku.
matematyczno przyrodnicze
11. Zabawa ruchowa „Kto pierwszy zapełni worek?”
Uwagi organizacyjne:
* Jeżeli zabawa odbywa się w klasie, stoliki ustawiamy w literę
U, tworząc na środku wolna przestrzeń do zabawy.
Przybory: 2 worki gimnastyczne, 30 papierowych kul dla każdej
grupy.
Nauczyciel dzieli klasę na 2 zespoły, każdy zespół otrzymuje 30
papierowych kul (wybrane pary przekazują swoje kule
z wytłaczanki, do kolejnej zabawy kule przekazują pary kolejne).
Na hasło „ Zanieś”, grupy przenoszą koła z lini startu do miejsca,
w którym są worki
12. Rozwiązanie ćwiczenia interaktywnego
„Mnożenie w zakresie 30”
http://learningapps.org/display?v=pfnmdgx1j01
artystyczno ruchowe
matematyczno –
przyrodnicze
13. Burza mózgów na pytanie kluczowe „Kiedy wykorzystujemy
mnożenie”
14. Praca twórcza w parach lub małych zespołach artystyczno z wykorzystaniem papierowych kul: „Figury geometryczne” ruchowe
(kwadrat, prostokąt)
15. Wystawa prac, przeliczanie ilości wykorzystanych kulek.
16. Pożegnanie zabawą „Słowa - klucze”
Do pojemnika wrzucamy zestaw słów tematycznie związanych
z matematyką, np.: iloczyn, iloraz, suma, różnica, linie
równoległe, linie prostopadłe, kwadrat, prostokąt, trójkąt, itp.
Uczeń losuje i wyjaśnia znaczenie lub określa charakterystyczne
cechy np.: „iloczyn” - wynik mnożenia, kwadrat – figura
geometryczna, która ma wszystkie boki równe, linie prostopadłe przecinają się jednym punkcie i tworzą kąt prosty.
matematyczno przyrodnicze
PYTANIE KLUCZOWE
Kiedy wykorzystujemy
mnożenie?
Podaj przykłady z codziennego życia.