komputerowe kolorowanki

Transkrypt

komputerowe kolorowanki
SCENARIUSZ ZAJĘĆ
ROK SZKOLNY:
2003/2004
DATA: 11.12.2003
NAUCZYCIEL:
Katarzyna Pęksa
KLASA: 6 SP
PRZEDMIOT:
Informatyka
DZIAŁ PROGRAMOWY:
Rysowanie i malowanie
Temat: KOMPUTEROWE KOLOROWANKI.
Po zajęciach uczeń powinien:
CELE LEKCJI
znać
-
-
pojęcie grafiki komputerowej, edytora grafiki;
wybrane polecenia z menu aplikacji PAINT;
• cofnij;
• zapisz jako...;
elementy okna programu PAINT;
zastosowanie KAŁAMARZA;
kolejność czynności przy zapisywaniu pokolorowanego
obrazka w pliku.
umieć
-
-
wyjaśnić pojęcia: grafika komputerowa, edytor grafiki;
wskazać różnice w budowie okna programu PAINT i innej
aplikacji środowiska Windows;
zastosować narzędzie KAŁAMARZ do wypełnienia
gotowych elementów;
swobodnie posługiwać się myszką w operowaniu kolorem:
• kolor rysowania,
• kolor tła;
zastosować polecenie COFNIJ;
zapisać pokolorowane rysunki w pliku.
METODY PRACY:
objaśniająca, programowana;
FORMY ORGANIZACYJNE: praca indywidualna;
POMOCE DYDAKTYCZNE I ŚRODKI TECHNICZNE:
• komputery,
• standardowa instalacja środowiska Windows,
• aplikacja środowiska Windows – PAINT,
• rzutnik, foliogram
1
CZĘŚCI
LEKCJI
OGNIWA
Wstępna
Główna
CZYNNOŚCI UCZNIA
DOCELOWE
ZADANIA
CZYNNOŚCI
NAUCZYCIELA
OCENA
ŚRODKI
SKUTECZ
DYDAKTYCZNE
NOŚCI
Wprowadzenie
wiadomości
Zapisuje temat lekcji.
Omawia cele lekcji
i podaje temat;
Środowisko
Windows 95
Poznanie pojęć:
grafiki
komputerowej,
edytora grafiki.
Poznaje pojęcia grafiki komputerowej:
Omawia, wyjaśnia
pojęcie: grafika
Edytor grafiki
Paint
Grafika komputerowa – to wszystkie obrazy stworzone
za pomocą komputera i przeznaczone do wykorzystania
w komputerze.
komputerowa.
Poznaje pojęcie edytora grafiki i jego przeznaczenie:
Wyjaśnia pojęcie
edytora grafiki i jego
przeznaczenie.
Edytor grafiki - to program służący do rysowania,
malowania i obróbki prac za pomocą komputera.
Omawia elementy okna wybranego edytora grafiki,
szczególnie te, które nie wystąpiły w poznanych wcześniej
aplikacjach.
Wskazuje i omawia
poszczególne
elementy oka
programu
graficznego.
Uruchamia wskazany edytor grafiki:
wykonuje polecenie START – PROGRAMY –
AKCESORIA – PAINT.
Poleca uruchomić
program.
Poznanie
narzędzia do
kolorowania –
KAŁAMARZA.
Poznaje narzędzie do wypełniania kolorem gotowych
elementów – KAŁAMARZ.
Omawia sposób
stosowania narzędzia
KAŁAMARZ.
Poznanie opcji
koloru rysowania
i koloru tła oraz
Poznają sposób wyboru kolorów rysowania i tła, (kolor
pierwszo i drugoplanowy.)
Poznanie okna
edytora grafiki.
foliogram
Załącznik nr 1
Załącznik nr 2
2
roli przycisków
myszki
w operowaniu
kolorem
rysowania
i kolorem tła
Omawiają rolę przycisków myszki w operowaniu kolorem
rysowania i kolorem tła.
Omawia rolę prawego Załącznik nr 3
i lewego przycisku
myszy
w operowaniu
kolorem rysowania
i tła.
Otwieranie
gotowych
rysunków z pliku
Otwiera z pomocą nauczyciela gotowe rysunki i wypełnia
je kolorem stosując KAŁAMARZ.
Poleca otworzyć rysunki
z pliku i pokolorować je.
Operacja
„COFNIJ”
Anuluje ostatnio wykonywaną operację, aby zmienić kolor
zamalowanego elementu.
Omawia operację
„cofnij”.
Zapisywanie
pokolorowanych
rysunków w pliku.
Zapisuje pokolorowane rysunki w pliku.
Poleca zapisać
pokolorowane rysunki
w pliku.
Końcowa Utrwalenie
wiadomości
Krótkie przypomnienie wiadomości zdobytych na lekcji.
Dysk C:/pulpit/
Kolorowanki
Omawia pracę
uczniów na lekcji.
3
ANKIETA OCENIAJĄCA LEKCJĘ
1. Lekcja podobała mi się:
tak
nie
2. Lekcja była prowadzona w sposób jasny i przejrzysty:
tak
raczej tak
nie
3. Informacje podawane były w tempie:
odpowiednim za szybko
za wolno
4. Nauczyciel wyjaśniał mi na bieżąco treści, których nie rozumiałem:
tak
raczej tak
nie
5. Praca, którą wykonywałem w klasie była dla mnie:
łatwa
trudna
przeciętnie
trudna
4
ANKIETA OCENIAJĄCA LEKCJĘ
ANKIETA OCENIAJĄCA LEKCJĘ
1. Lekcja podobała mi się:
1. Lekcja podobała mi się:
tak
nie
2. Lekcja była prowadzona w sposób jasny i przejrzysty:
tak
raczej tak
nie
tak
nie
2. Lekcja była prowadzona w sposób jasny i przejrzysty:
tak
raczej tak
nie
3. Informacje podawane były w tempie:
3. Informacje podawane były w tempie:
odpowiednim za szybko
za wolno
odpowiednim za szybko
za wolno
4. Nauczyciel wyjaśniał mi na bieżąco treści, których nie rozumiałem:
tak
raczej tak
nie
5. Praca, którą wykonywałem w klasie była dla mnie:
łatwa
trudna
przeciętnie
trudna
4. Nauczyciel wyjaśniał mi na bieżąco treści, których nie rozumiałem:
tak
raczej tak
nie
5. Praca, którą wykonywałem w klasie była dla mnie:
łatwa
trudna
przeciętnie
trudna
5