Tutaj konspekt lekcji pt. Co kryje się we wnętrzu ryby?

Transkrypt

Tutaj konspekt lekcji pt. Co kryje się we wnętrzu ryby?
Konspekt lekcji modelowej
Kształtowanie twórczego i krytycznego myślenia - obserwacje na lekcjach biologii.
Temat:
Co kryje w sobie wnętrze ryby? – analiza budowy anatomicznej ryb.
Cele:
Uczeń:
- utrwala wiadomości dotyczące budowy morfologicznej i anatomicznej ryb,
- kształtuje umiejętność wykonywania sekcji ciała ryby,
- rozpoznaje elementy budowy morfologicznej i anatomicznej, poznane wcześniej na bazie ilustracji,
- klasyfikuje narządy wewnętrzne i porządkuje je na schemacie,
- doskonali umiejętność dokumentowania obserwacji - wykonuje rysunki schematyczne.
Metody:
- obserwacja makroskopowa i z użyciem lupy,
- aktywizujące – burza mózgu.
Formy pracy:
- zespołowa (zespoły 3-4 osobowe)
Przyrządy i materiał badawczy:
Świeże ryby,
Rękawiczki ochronne, tacki aluminiowe, folia aluminiowa do układania narządów, deski, nożyki do
cięcia, pęsety, lupa, ręczniki papierowe, kartki papieru z nazwami narządów.
Literatura:
http://www.youtube.com/watch?v=jTZc6-Rb4W0&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=yPUAN4HdXuE&feature=related
Przebieg zajęć edukacyjnych:
Faza wstępna:
Czynności porządkowe.
Przedstawienie uczniom celów lekcji i zapoznanie ich z instrukcją do ćwiczenia.
Faza realizacji:
Emisja kilkuminutowych filmów z adresów internetowych podanych wyżej, przedstawiających sekcję
ryby.
Urszula Poziomek, doradca metodyczny w zakresie biologii, grudzień 2010
Praca w zespołach – analiza budowy morfologicznej, sekcjonowanie ciała ryby wg instrukcji,
rozpoznawanie i analiza budowy narządów wewnętrznych, dokumentacja fotograficzna wykonanego
zadania.
Faza podsumowująca:
Krótka wymiana poglądów/dyskusja na temat:
• stopnia trudności zadania,
• różnic między schematami przedstawiającymi budowę ryby a materiałem biologicznym (na
czym polega),
• dlaczego warto poznawać obiekty biologiczne w wydaniu naturalnym?
Praca domowa
Przygotowanie (zespołowe) krótkiej prezentacji multimedialnej o wykonaniu sekcji ciała ryby (należy
w niej zamieścić cele, wypełnione instrukcje oraz zdjęcia, ewentualnie dodatkowy, własny opis lub
komentarz. Termin – wtorek, 21 grudnia.
Załącznik:
- instrukcja dla ucznia
Urszula Poziomek, doradca metodyczny w zakresie biologii, grudzień 2010

Podobne dokumenty