Miejska Biblioteka Publiczna w Lęborku

Transkrypt

Miejska Biblioteka Publiczna w Lęborku
Miejska Biblioteka Publiczna w Lęborku
Krasnoludki są na świecie
Opracowanie: Joanna Czerkas, Miejska Biblioteka Publiczna w Bytowie
Krasnoludki są na świecie
Scenariusz zajęć dla dzieci 5/6 – letnich
Cele ogólne:
• rozwijanie zainteresowania literaturą,
• rozwijanie aktywności twórczej,
• rozwijanie motoryki dużej i małej.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
• uważnie wysłuchuje fragm. utworu M. Konopnickiej „O krasnoludkach i sierotce Marysi”, udziela odpowiedzi na
pytania dotyczące treści,
• uważnie słucha kolegów i uzupełnia ich wypowiedzi,
• rozwiązuje zagadki dotyczące krasnoludków,
• odtwarza w formie plastycznej własne pomysły,
• starannie i estetycznie wykonuje pracę plastyczną,
Środki dydaktyczne:
płyta CD z muzyką w opracowaniu M. Bogdanowicz „W co się bawić z dziećmi” (s. 104); fragment baśni M.
Konopnickiej „O krasnoludkach i sierotce Marysi”;
Mikita A. „Zagadki dla maluchów”; Przewoźniak M. „Wielka Encyklopedia Krasnoludków”.
Formy pracy:
• grupowa
• indywidualna
Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci w bibliotece.
2. Zaproszenie do świata krasnali - zapoznanie dzieci z Wielką Encyklopedią Krasnoludków.
3. Przeczytanie fragmentu utworu M. Konopnickiej „O Krasnoludkach i Sierotce Marysi”.
Czy to bajka, czy nie bajka,
Myślcie sobie, jak tam chcecie.
A ja przecież wam powiadam:
Krasnoludki są na świecie.
Naród wielce osobliwy.
Drobny – niby ziarnka w bani:
Jeśli które z was nie wierzy,
Niech zapyta starej niani.
W górach, w jamach, pod kamykiem,
Na zapiecku czy w komorze
Siedzą sobie Krasnoludki
W byle jakiej mysiej norze.
strona 1/2
Pod kominem czy pod progiem –
Wszędzie ich napotkać można:
Czasem który za kucharkę
Poobraca pieczeń z rożna..
Czasem skwarków porwie z rynki
Albo liźnie cukru nieco
I pozbiera okruszynki,
Co ze stołu w obiad zlecą.
Czasem w stajni z bicza trzaśnie,
Koniom spląta długie grzywy,
Czasem dzieciom prawi baśnie..
Istne cuda! Istne dziwy!
Gdzie chce – wejdzie, co chce – zrobi,
Jak cień chyżo, jak cień cicho,
Nie odżegnać się od niego,
Takie sprytne małe licho!
Zresztą myślcie, jako chcecie,
Czy kto chwali, czy kto gani,
Krasnoludki są na świecie!
Spytajcie się tylko niani (...).
4. Rozmowa na temat treści wiersza oraz wyglądu krasnoludka. Dyskusja na temat: czy istnieją krasnoludki?
5. Zabawa ruchowa z opowieścią pt. „Krasnoludki” wg. M. Bogdanowicz, z podkładem muzycznym.
6. Zagadki krasnoludka Bajkolubka:
• Ma okładkę kolorową, w środku kartki z obrazkami oraz bajki, które mama tobie czyta wieczorami (książka).
• Jak na imię mają dzieci, w lesie zagubione, które Baby – Jagi domek jadły wygłodzone (Jaś i Małgosia).
• To dziewczynka, która wcale mamy rad nie posłuchała i po drodze lekkomyślnie ze złym wilkiem rozmawiała
(Czerwony Kapturek).
• Choć była biedna, a od pracy ubranka miała okopcone, to za jej dobroć i urodę królewicz pojął ją za żonę
(Kopciuszek).
• Ten miś o żółtym futerku czerwony nosi kubraczek, ma przyjaciół bardzo wielu, a najlepszym jest prosiaczek
(Kubuś Puchatek).
• Jak się nazywa ta dziewczynka, która się w kwiatku urodziła? Spała w łupinie od orzecha, bo od motylka
mniejsza była (Calineczka).
• Pluszowy przyjaciel z oklapniętym uszkiem wskakuje wieczorem na twoją poduszkę (miś).
6. Praca plastyczna pt. „Pranie krasnoludka”. Zadaniem dzieci jest pomoc w zrobieniu prania Królewnie Śnieżce.
Dzieci wydzierają ubranko dla swojego krasnoludka z kolorowego papieru.
7. Powieszenie prac na sznurku (przypięcie ich klamerkami - wystawa prac).
8. Pożegnanie grupy.
Lista załączników:
1. scenariusz_dla_dzieci_5.doc
strona 2/2
Powered by TCPDF (www.tcpdf.org)