konspekt - Agnieszka Natorska
Transkrypt
konspekt - Agnieszka Natorska
KONSPEKT Przedmiot: matematyka Temat lekcji: Własności funkcji liniowej. Lekcja dla uczniów klasy: II 1. Cele lekcji: a. cele ogólne: - utrwalenie definicji funkcji liniowej, - poznanie pojęcia funkcji rosnącej, malejącej i stałej, - poznanie zależności między monotonicznością i współczynnikiem kierunkowym funkcji liniowej, - pogłębianie umiejętności sprawdzania monotoniczności funkcji różnymi sposobami. b. cele operacyjne: - uczeń wymienia własności funkcji liniowej, - uczeń określa miejsce zerowe funkcji liniowej, - uczeń określa monotoniczność funkcji liniowej na podstawie wartości współczynnika kierunkowego, - uczeń sprawdza rachunkowo monotoniczność funkcji liniowej, - uczeń znajduje przedziały, w których funkcja liniowa przyjmuje wartości dodatnie (ujemne). 2. Typ lekcji: lekcja mieszana. 3. Metody nauczania: - słowna – pogadanka, - działania praktyczne – zadania stawiane do rozwiązania. 4. Forma pracy ucznia: Praca zespołowa. 5. Zasady nauczania: - zasada wielostronnej konkretyzacji, - zasada wiązania teorii z praktyką, - zasada świadomego i aktywnego udziału ucznia w procesie nauczania i uczenia się. 6. Czas: 45 minut PRZEBIEG LEKCJI I. Czas 3 minuty 5 minut 7 minut Część wstępna – 15 minut 1. 2. 3. 4. Obowiązki nauczyciela Powitanie. Sprawdza frekwencję. Sprawdza pracę domową. Odpytuje z ostatnich lekcji. II. Czas 1 5 minut Część główna – 25 minut Obowiązki nauczyciela 2 1. Wprowadzenie do tematu. - zapisuje temat lekcji na tablicy, - omawia cele lekcji, - wprowadza pojęcie funkcji rosnącej, malejącej i stałej, - wprowadza zasadę sprawdzania monotoniczności funkcji na podstawie współczynnika kierunkowego. 20 minut 2. Rozwinięcie tematu. - podaje treści i numery zadań do rozwiązania, - omawia treści zadań i wyjaśnia wszelkie wątpliwości, - pilnuje uczniów pracujących na lekcji. 1. 2. 3. 4. Obowiązki uczniów Przywitanie z nauczycielem. Przygotowują się do pracy na lekcji. Prezentują odrobioną pracę domową. Wybrany uczeń odpowiada na zadawane pytania, reszta klasy słucha. Obowiązki uczniów 3 1. Wprowadzenie do tematu. - zapisują temat w zeszytach przedmiotowych, - słuchają, - zapisują definicje i własności funkcji rosnącej, malejącej i stałej w zeszytach, - analizują przykład z podręcznika. 2. Rozwinięcie tematu. - rozwiązują zadania na tablicy i w zeszytach, - pytają jeśli mają wątpliwości. Zad. 1 str. 132 a) Funkcja f jest rosnąca ponieważ wraz ze wzrostem argumentów wzrastają wartości Zad. 1 str. 132 (podręcznik) funkcji. Zad. 4 str. 132 (podręcznik) b) Funkcja rosnąca – wraz ze wzrostem Zad. 5 str. 132 (podręcznik) argumentów rosną wartości funkcji. c) Funkcja h jest malejąca ponieważ Zadanie współczynnik kierunkowy jest liczbą Określ, czy funkcja jest rosnąca, ujemną. malejąca, czy stała. Podaj przedziały, w Zad. 4 str. 132 których funkcja przyjmuje wartości a) dodatnie, a w których ujemne. funkcja rosnąca a) f(x) = 6x – 7(x + 2) + 13 A 2 b) f(x) = 12x – 7 + 2(1 – x) c) f(x) = 2(3x – 1) – 3(3 + 2x) -1 c) b) A A 2 2 -1 -1 funkcja malejąca funkcja stała 5 minut 1. Wprowadzenie do tematu. - zapisuje temat lekcji na tablicy, - omawia cele lekcji, - wprowadza pojęcie funkcji rosnącej, malejącej i stałej, - wprowadza zasadę sprawdzania monotoniczności funkcji na podstawie współczynnika kierunkowego. 1. Wprowadzenie do tematu. - zapisują temat w zeszytach przedmiotowych, - słuchają, - zapisują definicje i własności funkcji rosnącej, malejącej i stałej w zeszytach, - analizują przykład z podręcznika. 20 minut 2. Rozwinięcie tematu. - podaje treści i numery zadań do rozwiązania, - omawia treści zadań i wyjaśnia wszelkie wątpliwości, - pilnuje uczniów pracujących na lekcji. 2. Rozwinięcie tematu. - rozwiązują zadania na tablicy i w zeszytach, - pytają jeśli mają wątpliwości. Zad. 1 str. 132 a) Funkcja f jest rosnąca ponieważ wraz ze wzrostem argumentów wzrastają wartości Zad. 1 str. 132 (podręcznik) funkcji. Zad. 4 str. 132 (podręcznik) b) Funkcja rosnąca – wraz ze wzrostem Zad. 5 str. 132 (podręcznik) argumentów rosną wartości funkcji. c) Funkcja h jest malejąca ponieważ Zadanie współczynnik kierunkowy jest liczbą Określ, czy funkcja jest rosnąca, ujemną. malejąca, czy stała. Podaj przedziały, w Zad. 4 str. 132 których funkcja przyjmuje wartości a) dodatnie, a w których ujemne. funkcja rosnąca a) f(x) = 6x – 7(x + 2) + 13 A 2 b) f(x) = 12x – 7 + 2(1 – x) c) f(x) = 2(3x – 1) – 3(3 + 2x) -1 c) b) A A 2 2 -1 -1 funkcja stała funkcja malejąca 1 2 3 Zad. 5 str. 132 a) f(x) = 5x + 10 jest funkcją rosnącą bo a = 5>0 więc funkcja do niej równoległa będzie też rosnąca ponieważ będzie mieć taki sam współczynnik kierunkowy a natomiast inny wyraz wolny. b) f(x) = 2 - 5 x + 13 jest funkcją malejącą bo a = - 5 <0. Stąd funkcja do niej równoległa będzie także malejąca. c) f(x) = 2 + 3 jest stała bo a=0, wiec funkcja