Baszta Bluszczowa w Lęborku

Transkrypt

Baszta Bluszczowa w Lęborku
Scenariusz zajęć w świetlicy szkolnej
Grupa dzieci: klasy I – III.
Czas trwania zajęć: 40 – 50 minut.
Temat cykliczny: Lębork nasze miasto.
Baszta Bluszczowa w Lęborku – zapoznanie z różnymi technikami
plastycznymi.
Cele:
•
•
uczeń, zna zabytki Lęborka,
uczeń, wie jak wygląda baszta Bluszczowa oraz umie wypowiedzieć się swobodnie i
poprawnie na jej temat,
•
•
•
•
uczeń, wie jakie są techniki plastyczne,
uczeń, umie zastosować zdobyta wiedzę w praktyce,
uczeń, wie jakie materiały można wykorzystać do prac plastycznych,
uczeń, chętnie i z angażowaniem uczestniczy w zajęciach.
Metody:
•
•
słowna,
oglądowa – pokaz – obserwacja.
Formy:
•
•
•
indywidualna i zbiorowa,
pogadanka,
praktyczne działanie.
Środki dydaktyczne:
•
•
•
książki o Lęborku,
różnorodne ilustracje baszty Bluszczowej,
materiały plastyczne.
Przebieg zajęć
1. Zapoznanie dzieci z „Legendą o Lęborku”.
2. Czynności organizacyjno-porządkowe:
− przygotowanie stanowisk pracy,
− wydanie materiałów (farby, kredki, wycinanki, klej, nożyczki).
3. Wspólne oglądanie ilustracji o Lęborku na pocztówkach i w albumach.
4. Pogadanka na temat zabytków miasta, skupienie uwagi na baszcie Bluszczowej ( jej
cechach zewnętrznych i umiejscowieniu).
5. Podanie tematu zajęć.
6. Zapoznanie dzieci z rożnymi technikami plastycznymi
− rysowanie ołówkiem,
− rysowanie kredkami ołówkowymi,
− rysowanie pastelami olejnymi,
− rysowanie pastelami suchymi,
− malowanie akwarelą,
− malowanie farbą plakatową,
− wycinanka,
− wydzieranka,
− kolaż.
7. Ustalenie niezbędnych materiałów.
8. Omówienie kolejności wykonywanych czynności (wyrabianie umiejętności
spostrzegania i analizowania).
9. Przypomnienie przez nauczyciela zasad bezpieczeństwa pracy.
10. Praca indywidualna dzieci pod kierunkiem nauczyciela; rozdanie papieru oraz materiału
do pracy według potrzeb dzieci.
11. Twórcza praca przy muzyce relaksacyjnej.
12. Przygotowanie wystawy wykonanych prac.
13. Omówienie prac przez dzieci, wybór najładniejszej – kształtowanie wrażeń estetycznych,
rozwijanie umiejętności samooceny;
14. Zwrócenie uwagi nauczyciela na kolorystykę i estetykę prac.
15. Zakończenie zajęć. Zabawa wybrana przez dzieci.
Bibliografia:
M. Rosiński „Organizacja pracy opiekuńczo – wychowawczej w świetlicy szkolnej”.
J. Lindmajer, T. Machura „Dzieje Lęborka”.
A. S. Dubiel „Dolina Łeby”.
M. Pruska „Lębork z przełomu XIX i XX wieku”.
Autor:
mgr Elżbieta Andryskowska
nauczyciel mianowany
Szkoła Podstawowa nr 8 w Lęborku

Podobne dokumenty