Scenariusz zajęć prowadzonych Metodą Dobrego Startu z uczniem

Transkrypt

Scenariusz zajęć prowadzonych Metodą Dobrego Startu z uczniem
Scenariusz zajęć prowadzonych Metodą Dobrego Startu
z uczniem o upośledzeniu umysłowym w stopniu umiarkowanym
1. Data i miejsce: 30. 03. 2006 roku, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1
w Gdyni, świetlica w internacie;
2. Temat: Litera W (drukowana) – piosenka „Wiosno, wiosenko”.
3. Czas trwania: ok. 3 godzin lekcyjnych;
4. Cele edukacyjne:
doskonalenie umiejętności pisania, czytania oraz rozpoznawania litery i głoski
„W”;
rozwijanie umiejętności motoryki małej i dużej;
kształtowanie orientacji w schemacie własnego ciała (rozróżnianie stron ciała)
oraz
stosunków
przestrzennych
(utrwalanie
umiejętności
rozróżniania
kierunków: góra – dół, nad – pod);
wzmacnianie poczucia własnej wartości i otwartości na innych;
rozwijanie koncentracji uwagi, skupianie uwagi na właściwych bodźcach;
rozwijanie kompetencji językowych;
rozwijanie umiejętności analizy i syntezy wzrokowej i słuchowej;
wdrażanie do samodzielnego, aktywnego uczestnictwa w zajęciach i cieszenia
się z osiąganych sukcesów.
5. Metody:
werbalna – rozmowa, opis, praca z tekstem piosenki;
oglądowa – pokaz i obserwacja;
praktycznego działania – wykonywanie zadań i poleceń;
waloryzacyjna – słuchanie piosenki „Wiosno, Wiosenko” i utworu „Wiosna”
Vivaldiego
6. Formy: praca indywidualna, jednolita;
7. Pomoce i środki edukacyjne: tamburyno, wzory litery „W” do poznania
polisensorycznego, mazak, kredka ołówkowa i świecowa, ołówek, kartka formatu A4,
wzór zaproszenia, farby plakatowe, pędzel, tablica i kreda;
8. Przebieg zajęć:
a) Zajęcia wprowadzające:
powitanie – podanie ręki, uściśnięcie jej i powiedzenie przez prowadzącego
„Dzień dobry (imię ucznia)”; wykonanie tych samych czynności przez ucznia;
ćwiczenia orientacji w schemacie ciała i w przestrzeni:
 prowadzący prosi by uczeń stanął prosto i wskazał na sobie następujące części
ciała: głowę, ramiona, kolana, pięty i brzuch, a potem części twarzy: oczy,
uszy, usta i nos. Następnie nauczyciel prosi o wspólne zaśpiewanie piosenki
„Głowa, ramiona”(1) i jednoczesne wskazywanie wymienionych w niej części
ciała;
 prowadzący prosi o odpowiedzenie na pytania: co wskazuje się przed, za
i obok ucznia?;
poznanie piosenki „Wiosno, Wiosenko”;
 uczeń wysłuchuje zagadki i stara się na nią odpowiedzieć: Gdy śnieg zginie,
kwiaty rosną, a tę porę zwiemy...(Wiosną).
 zaśpiewanie przez prowadzącego przy akompaniamencie gitary piosenki
„Wiosno, Wiosenko”(2);
ćwiczenia językowe:
 rozmowa z uczniem o wysłuchanej piosence, wyjaśnienie niezrozumiałych
słów i zwrotów;
 prowadzący prosi, by uczeń odpowiedział na pytania dotyczące treści piosenki:
Kto jest proszony by przyjść do nas?, Gdzie jest teraz wiosna?, Czy wiosna
przyjdzie do nas?, Co przyniesie ze sobą?;
 prośba prowadzącego o podzielenie na sylaby wyrazów: wiosna, góra, las,
słońce;
 prośba prowadzącego, by uczeń posłuchał wypowiadanych przez niego głosek
i powiedział jakie słowa one tworzą:
w-i-o-s-n-a - wiosna;
g-ó-r-a
-
góra;
l-a-s
-
las
w-i-a-t-r
-
wiatr
s ł-o-ń-c-e -
słońce;
 prośba prowadzącego o wskazanie, jaką głoską zaczynają się wymienione
wyrazy: wiosna, wiatr, wichura, wierzba.
 prośba o wskazanie czym różnią się wyrazy:
wiosna – wiosła
wiosenka – piosenka;
b) Zajęcia właściwe:
ćwiczenia ruchowe:
 ilustrowanie ruchem chodzenia Pani Wiosny po lasach (odgradzanie drogi
zasłoniętymi gałązkami, oglądanie kwiatów, słuchanie ptaków), górach
(wdrapywanie się na skały, przeskakiwanie przez dziurę) , wodzie (chodzenie
z wysoko uniesionymi kolanami, pływanie);
 pokazywanie jak zachowujemy się, gdy wieje silny wiatr i gdy świeci mocno
słońce;
ćwiczenia ruchowo-słuchowe:

uderzanie w tamburyno w rytm piosenki i jednoczesne
jej śpiewanie;

uderzanie na przemian prawą i lewą dłonią o kolana i
jednoczesne śpiewanie;

śpiewanie i pokazywanie ruchem treści piosenki:
Wiosno, Wiosenko przybywaj do nas już - przyłożenie dłoni do twarzy, jak
przy wołaniu
Czy jesteś za lasami, czy jesteś za górami – kreślenie w powietrzu pionowych
kresek (las) i „zygzaka” (góry)
Wiosno, wiosenko przybywaj do nas już – jak w pierwszym wersie.
Idę już idę choć zimny wieje wiatr – maszerowanie w miejscu i obejmowanie
się rękami, jak przy
ogrzewaniu
się;
Przynoszę promyk słońca – machanie palcami dłońmi z rękami uniesionymi
w górze;
Przynoszę śpiew skowronka – pokazywanie dłońmi ruchu dziobków ptaków;
Wiosno, Wiosenko przybywaj do nas już – jak w wersie pierwszym.
ćwiczenia ruchowo-wzrokowo-słuchowe:
 zaprezentowanie przez prowadzącego i omówienie litery „W”, zapytanie do
czego jest ta litera podobna, jaką inną literę przypomina;
 pokazanie przez prowadzącego sposobu pisania litery na tablicy i omówienie
w jaki sposób ją piszemy;
 pokazanie przez prowadzącego sposobu pisania litery na tablicy w połączeniu
ze śpiewaniem piosenki;
 odtworzenie litery przez ucznia na tablicy bez śpiewania piosenki;
 uczenie się polisensoryczne – wodzenie palcem po wzorze litery „W” w rytm
jednocześnie śpiewanej piosenki;
 odtwarzanie litery i jednoczesne śpiewanie: na tacce z kaszą, na kartce formatu
A4 – mazakiem i kredką ołówkową, w liniaturze – ołówkiem i kredką
świecową;
 wykonanie zaproszenia dla Pani Wiosny – pomalowanie farbami obrazka
i zakreślenie w zaproszeniu litery „W”;
 wspólna ocena wykonanych przez ucznia prac;
c) Zajęcia końcowe:
Wysłuchanie w ciszy „Wiosny” Vivaldiego.
Utwory wykorzystane w scenariuszu:
1. Głowa, ramiona, kolana, pięty;
kolana, pięty, brzuch wypięty.
Głowa, ramiona, kolana pięty
oczy, uszy, usta, nos.
2. Wiosno, Wiosenko przybywaj do nas już (hej).
Czy jesteś za lasami, czy jesteś za górami,
Wiosno, Wiosenko przybywaj do nas już (hej).
Idę, już idę, choć zimny wieje wiatr (hej).
Przynoszę promyk słońca, przynoszę śpiew skowronka.
Wiosno, Wiosenko przybywaj do nas już (hej).