aukcja varia (4) - Sopocki Dom Aukcyjny
AUKCJA VARIA (4) 13 GRUDNIA (SOBOTA) 2014, GODZ. 17.00 w siedzibie Sopockiego Domu Aukcyjnego w Gdańsku, ul. Długa 2/3 tel. 58 301 05 54 WYSTAWA PRZEDAUKCYJNA: od 1 do 13 grudnia 2014 r. Katalog dostępny na stronie: www.sda.pl PATRONAT HONOROWY PREZYDENTA MIASTA SOPOTU 1 Malarz nieokreślony (XIX/XX w.) Zimowy pejzaż z młynem, 1918 r. olej, płótno, 34,5 × 52,5 cm sygn. i dat. p. d.: BŁ/14.3.18 cena wywoławcza: 1 500 zł 2 Jan Simmel (XIX/XX w.) Pejzaż zimowy, 1916 r. tempera, sklejka, 19 × 25 cm w świetle ramy sygn. p. d.: Jan Simmel na odwrocie nalepka z 1916 r., z napisaną odręcznie dedykacją dla dr. Jordana cena wywoławcza: 350 zł 2 s op oc k i d om au kcy j n y 3 Malarz nieokreślony (XIX w.) Pejzaż o zachodzie słońca olej, płótno, 27 × 44 cm cena wywoławcza: 3 200 zł AUKCJA VA R IA (4 ) 3 6 R. Schwarz 4 Stanisław Piekarz (1 poł. XX w.) Darłowo, 1921 r. olej, sklejka, 30 × 42 cm sygn. i dat. p. d.: R.Schwarz.1921. opisany u dołu: Rügenwalde. Mauerhäuser am Langen Wall Cerkiewka huculska cena wywoławcza: 2 200 zł olej, tektura, 23 × 32,5 cm sygn. l. d.: S. Piekarz cena wywoławcza: 400 zł 7 Albert Taljański-Lewy (XIX/XX w.) 5 Pejzaż górski Michał Sworzeń olej, deska, 16 × 24 cm (1896–1969) sygn. l. d.: Taljanski Wiejski kościół, cena wywoławcza: 250 zł 1935 r. olej, sklejka, 31 × 37,5 cm sygn. i dat. l. d.: M. Sworzeń/1935. cena wywoławcza: 1 900 zł W latach 8 1916–1920 artysta kształcił się w kra- Malarz nieokreślony kowskiej akademii (1 poł. XX w.) pod kierunkiem J. Malczewskiego Uliczka, 1933 r. i S. Dębickiego. Prace jego znajdują się Muzeum Narodowym w Krakowie i Muzeum Okręgo- olej, płótno, 58 × 72,5 cm w świetle ramy sygn. i dat. p. d.: (nieczytelnie) 33 wym w Toruniu. 4 s op oc k i d om au kcy j n y cena wywoławcza: 500 zł AUKCJA VA R IA (4 ) 5 11 Alfonsa Kanigowska (1858 Sulerzyż – 1948 Rudniki k. Częstochowy) Pejzaż z drzewami olej, płótno, 25,5 × 31,5 cm 9 Mieczysław Wilczek (ur. 1943) sygn. p. d.: AKanigowska cena wywoławcza: 500 zł Kanigowska uczęszczała na zajęcia do Szkoły Malarstwa i Sztuki Stosowanej dla Kobiet Bronisławy Poświkowej w Warszawie. Pobierała też prywatne lekcje u W. Gerso- Pejzaż z młynem na. Naukę kontynuowała w Paryżu. Brała udział w wielu olej, płótno, Była wszechstronną artystką; tworzyła miniatury w kości 50 × 70,5 cm sygn. l. d.: wystawach, m.in. w Wilnie, Lwowie, Warszawie i Krakowie. słoniowej, wykonywała gobeliny oraz dekorowała przedmioty codziennego użytku, jak wachlarze czy parawany. M. Wilczek 12 cena wywoławcza: Paweł Kaliński 500 zł (1892–1948) Pejzaż tatrzański, ok. 1930 r. olej, płótno naklejone na tekturę, 32 × 22 cm cena wywoławcza: 100 zł Był oficerem Wojska Polskiego. Pobierał prywatne lekcje malarstwa i rysunku we Lwowie, a także w Krakowie, w którym mieszkał od 1924 roku. Malował pejzaże górskie, m.in. Tatry, oraz widoki z ziem wileńskiej i kieleckiej. Tworzył w technikach olejnej i akwareli. 13 10 Ernst Liebermann (1869 Langemüß – 1960 Beuerberg) Mieczysław Wilczek Pejzaż (ur. 1943) Nokturn olej, płótno, 60 × 70 cm sygn. p. d.: ERNST LIEBERMANN/MCHN cena wywoławcza: 900 zł olej, płótno, 50 × 70,5 cm sygn. l. d.: M. Wilczek 6 W latach 1890–1893 odbył studia na akademii w Berlinie, podczas których podróżował po Niemczech, Włoszech i Francji. Pracował jako ilustrator książek i czasopism. cena wywoławcza: W twórczości malarskiej nawiązywał do impresjonizmu. 500 zł Najchętniej przedstawiał pejzaże, ale także kobiece akty. s op oc k i d om au kcy j n y AUKCJA VA R IA (4 ) 7 17 14 Malarz nieokreślony (XX w.) Wiktor Korecki (1890 Kamieniec Podolski – 1980 Zima w górach olej, tektura, 33,5 × 56,5 cm cena wywoławcza: 500 zł Milanówek) Pejzaż zimowy olej, płótno, 60 × 91 cm sygn. l. d.: WIKTOR KORECKI cena wywoławcza: 7 600 zł 15 Emil Ekman (1880 Malmö – 1951 Sztokholm) Żaglówka na morzu olej, płótno naklejone na tekturę, 23 × 23 cm sygn. p. d.: Emil Ekman cena wywoławcza: 1 300 zł Malarz i grafik pochodzenia szwedzkiego. Studiował w Wyższej Szkole Technicznej w Sztokholmie. Twórczość jego koncentrowała się na tematach związanych z morzem. 18 Wiktor Korecki (1890 Kamieniec Podolski – 1980 16 Milanówek k. Warszawy) Bolesław Apolinary Kuźmiński Pejzaż, (1880–1976 Warszawa) Widok na Tatry z Gubałówki, 1957 r. olej, płótno naklejone na tekturę, 33 × 33,5 cm sygn. p. d.: Bolesław Kuźmiński /1957 1941 r. olej, płótno dublowane, 24 × 36 cm sygn. i dat. l. d.: WIKTOR KORECKI 1941 cena wywoławcza: 200 zł cena wywoławcza: Kształcił się w akademii krakowskiej. Był oficerem 1 500 zł Wojska Polskiego, osiągnął stopień starszego majora. Wykładał w warszawskiej Szkole Podchorążych 8 Studiował w Szkole Rysunkowej N. Muraszki w Kijowie. W 1921 roku przeniósł się z rodzinnego miasta do Warszawy, gdzie otworzył Piechoty. Po ukończeniu służby udzielał prywatnych własną pracownię. Wielokrotnie prezentował swoje prace na wystawach TZSP. Po wojnie, w 1946 r., zamieszkał pod Warszawą, najpierw zajęć, m.in. rysunku. Artysta malował pejzaże, w Komorowie, potem w Milanówku. Tworzył nastrojowe pejzaże wiejskie z regionu Mazowsza, ukazujące wrzosowiska, zamglone rozlewiska portrety. czy leśne drogi. Podczas Powstania Warszawskiego spłonęła duża część dorobku artysty. s op oc k i d om au kcy j n y AUKCJA VA R IA (4 ) 9 19 Henryk Baranowski 21 (1932 Starogard Gdański – 2005 Gdynia) Max Hanemann Orłowo akwarela, papier, 31,5 × 42,5 cm w św. passe-partout (1882 Łódź – 1941/42) Morskie oko sygn. l. d.: H. Baranowski/ORŁOWO cena wywoławcza: 1 800 zł olej, płótno, 67 × 90 cm sygn. p. d.: Maks Haneman Studiował w PWSS P w Sopocie u J. Studnickiego i J. Wodyńskiego. Należał do ZPAMiG. Odbył wiele podróży artystycznych, głównie do krajów europejskich, ale także do Afryki i na Bliski Wschód. Brał udział w licznych wystawach zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Miał 40 pokazów indywidualnych. Był laureatem wielu nagród. Prace artysty znajdują się w muzeach i kolekcjach prywatnych w Polsce cena wywoławcza: 8 500 zł i poza jej granicami. Uprawiał malarstwo i grafikę. Dominującym wątkiem twórczości Baranowskiego jest marynistyka. Malował ponadto pejzaże, często kaszubskie, widoki odwiedzanych licznie miast, sceny obrazujące życie ich mieszkańców, także portrety i kwiaty. Twórczość Studiował w krakowskiej akademii, pod kierunkiem L. Wyczółkowskiego i T. Axentowicza oraz w warszawskiej ASP. Podróżował do Egiptu artysty jest różnorodna tak pod względem tematyki, jak i techniki: stosował olej, akwarelę, gwasz oraz pastel. i Palestyny. Należał do Zrzeszenie „Muza” w Warszawie. Wielokrotnie prezentował swoje prace w warszawskiej Zachęcie, w TPSP w Krakowie i Lwowie, w galeriach Łodzi i Zakopanego. Jego twórczość skupia się wokół tematyki żydowskiej oraz pejzaży tatrzańskich. Ukochane góry malował prostymi, syntetycznymi środkami, tworząc ekspresyjne, nasycone barwami widoki. Obrazy artysty znajdują się w zbiorach ŻIH w Warszawie, w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem oraz w kolekcjach prywatnych. 20 Stefan Popowski 22 (1870–1937) Bronisław Brykner Przedwiośnie (1884–1969) olej, płótno, 54 × 79 cm sygn. i dat. p. d.: STEF. POPOWSKI / 1930 Staw na tle gór olej, płótno, 43 × 53 cm cena wywoławcza: 8 000 zł Naukę malowania rozpoczął w Klasie Rysunkowej W. Gersona w Warszawie, a od 1889 r. kontynuował ją w petersburskiej Cesarskiej Akademii Sztuk Pięknych, następnie zaś w Monachium. W 1891 r. osiadł w Warszawie. Dużo wystawiał – jako członek TZSP, zainicjował też wiosenne wystawy w warszawskim Salonie Artystycznym. Malował przede wszystkim pejzaże, w tym nokturny. Prace artysty znajdują sygn. p. d.: BBrykner na krośnie naklejka CBWA w Krakowie cena wywoławcza: się m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie oraz w zbiorach TZSP. 10 450 zł s op oc k i d om au kcy j n y AUKCJA VA R IA (4 ) 11 23 Malarz nieokreślony (XIX/XX w.) Pejzaż akwarela, tektura, 35 × 28 cm cena wywoławcza: 100 zł 26 Antoni Suchanek (1901 Rzeszów – 1982 Gdynia) Fala z mewami olej, płyta, 58 × 74,5 cm 24 Z. Kaszeliński (XX w.) cena wywoławcza: 3 900 zł W latach 1917-22 studiował w krakowskiej ASP u J. Mehoffera i T. Axentowicza, a następnie w Bydgoszczy u L. Wyczółkowskiego. Od 1925 roku często przebywał w Orłowie, jednocześnie prowadząc pracownię w Warszawie. Był jednym z założycieli Koła Marynistów Brama Floriańska zimą Polskich, a także przewodniczącym Sekcji Plastycznej Ligi Morskiej i Kolonialnej. W 1926 roku został współzałożycielem Związku Plastyków akwarela, papier, Malował portrety, martwe natury, pejzaże. Jednak największą jego pasją była marynistyka. Już w 1928 podjął tematykę stoczniową, przez 31 × 20,5 cm co został uznany za prekursora tej dziedziny. Do ulubionych motywów należały jednak również kwiaty, malowane przez artystę z dużą sygn. p. d.: Z. Kaszeliński finezją. Antoni Suchanek miał ponad 20 wystaw indywidualnych, otrzymał wiele nagród. Pomorskich, a w 1937 r. ZZPAP w Gdyni. Artysta związany był z Zachętą, gdzie od 1937 roku do wybuchu wojny był gospodarzem wystaw. cena wywoławcza: 100 zł 27 Eugeniusz Dzierzencki 25 Baptist Clemont Jacquet (1895 Marsylia – 1984) Pejzaż z Prowansji (1905 Warszawa – 1990 Sopot) Łódki na morzu olej, płótno, 50 × 70 cm sygn. p. d.: E Dzierzencki cena wywoławcza: 1 300 zł olej, płótno, 46 × 56 cm sygn. p. d.: B JACQUET 12 Edukację malarską rozpoczął w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem M. Kotarbińskiego i Wł. Skoczylasa (l1924–25). cena wywoławcza: W 1945 r. osiadł w Sopocie. Od 1949 r. należał do Komitetu Polskich Artystów Marynistów, a od 1956 r. do Ogólnopolskiej Grupy Artystów 2 800 zł Plastyków „Zachęta”. Jego realistyczne obrazy, niezmiennie ukazujące morze, cechuje doskonały warsztat, czysty i pewny rysunek. s op oc k i d om au kcy j n y AUKCJA VA R IA (4 ) 13 28 Józef Pieniążek (1888 Pychowice k. Krakowa – 1953 Kraków) Widok Starego Sambora olej, tektura, 26 × 34 cm na odwrocie odręczny napis ołówkiem: JPieniążek /Widok z Starego/ Sambora cena wywoławcza: 900 zł 30 31 Jan Rawicz Teodor Grott (XX w.) (1884 Częstochowa – 1972 Kraków) Stare Miasto olej, płótno, 50,5 × 35,5 cm 29 Józef Pieniążek (1888 Pychowice k. Krakowa – 1953 Kraków) Widok Werony, sygn. p. d.: Jan Rawicz cena wywoławcza: 1 300 zł Ar tysta ten szczególnie upodobał sobie warszawską Starówkę. Twórczość jego stywiada malarstwu Władysława olej, tektura, 25 × 30 cm szawa – 1979 tamże), który w l. 1936–1939 posługiwał NIĄŻEK WERONA 1914 się pseudonimem „Władysław na odwrocie odręczny Stachowicz”. „Jan Rawicz” napis ołówkiem: Józef to prawdopodobnie następne Pieniążek/Widok na wcielenie Chmielińskiego, S. Giorgia/w Weronie używane podczas jego podróży do Danii w l. 1967–1969, z którego to okresu pochodzą prace z sygnaturą Rawicza. W latach 1908–1913 kształcił się w krakowskiej ASP pod kierunkiem J. Pankiewicza i L. Wyczółkowskiego. Uczestniczył w wielu wystawach, cena wywoławcza: 300 zł 32 Zydroń (XX w.) Kraków olej, płótno, 80 × 60 cm m. in. TPSP we Lwowie i Krakowie, TZSP i ZPAP w Warszawie, Poznaniu Toruniu i Wilnie. Wystawiał też za granicą. Interesował się sygn. p. d.: Zydroń kulturą ludową. Tworzył zarówno w technice olejnej i akwareli, jak i w technikach graficznych. Najbardziej znamienne dla jego twórczości są pejzaże, w tym weduty, choć malował również martwe natury i portrety. 14 42 × 31 cm sygn. u dołu: Teod. Grott Chmielińskiego (1911 War- sygn. i dat. l. d.: J. PIE- 800 zł autolitografia, papier, listycznie i tematycznie odpo- 1914 r. cena wywoławcza: Wnętrze kościoła Mariackiego w Krakowie, 1911 r. cena wywoławcza: 600 zł s op oc k i d om au kcy j n y AUKCJA VA R IA (4 ) 15 35 33 Malarz nieokreślony Jakub Michał Kasprowicz (1 poł. XX w.) (1898(?)–1974) Studium kobiety, Martwa natura z kwiatami, 1932 r. 1949 r. olej, tektura, 34,5 × 24 cm olej, płótno, 60,5 × 50,5 cm sygn. i dat. l. d.: J. M. Kasprowicz. / sygn. i dat. p. d.: (nieczytel- „Studyium 932.” nie)/1949 cena wywoławcza: 350 zł cena wywoławcza: 1 900 zł 34 Jakub Michał Kasprowicz 36 (1898(?)-1974) Malarz nieokreślony Portret jamniczki artysty – Kiki (1 poł. XX w.) Żółte róże olej, płótno, 48 × 56,5 cm sygn. l. d.: J. M. Kasprowicz (częścio- olej, tektura, 15 × 15 cm wo zatarta) sygn. p. d. nieczytelnie cena wywoławcza: 600 zł 16 s op oc k i d om au kcy j n y cena wywoławcza: 300 zł AUKCJA VA R IA (4 ) 17 37 Jakub Michał Kasprowicz (1898(?)–1974) Zaprzęg nocą olej, płótno, 64 × 100 cm cena wywoławcza: 3 000 zł 39 S. Bińkowski Wesele krakowskie olej, płótno, 50 × 70 cm sygn. p. d.: S. Bińkowski cena wywoławcza: 1 700 zł 38 Józefa Maria Józefowicz 40 (1900–?) Portret damy, 1784 r. Portret starca na tle pejzażu zimowego akwatinta, 25 × 21,5 cm sygn. i dat. l. d.: monogram wiązany olej, sklejka, 36,5 × 28,5 cm JD (?)/1784 sygn. i dat. l. d. nieczytelnie cena wywoławcza: 200 zł cena wywoławcza: 3 500 zł 18 s op oc k i d om au kcy j n y AUKCJA VA R IA (4 ) 19 43 J. Rona (?) (XIX/XX w.) Po kąpieli 41 Antoni Suchanek (1901 Rzeszów – 1982 Gdynia) olej, płótno, 48,5 × 79 cm sygn. p. d.: J.RONA cena wywoławcza: 600 zł Kwiaty – piwonie gwasz, olej, papier, 85 × 64 cm w świetle oprawy sygn. l. d.: Suchanek cena wywoławcza: 5 000 zł 42 44 Anna Maślakiewicz-Brzozowska M. Richter (?) (1912–1986) (XX w.) Gladiola Martwa natura z nasturcjami akwarela, papier, 30,5 × 23 cm olej, tektura, 53 × 43 cm sygn. p. d.: HM sygn. p. d.: M. Richter (?) cena wywoławcza: 40 zł 20 cena wywoławcza: 400 zł s op oc k i d om au kcy j n y AUKCJA VA R IA (4 ) 21 45 Andrzej Orliński (ur. 1951) Fregata olej, płótno, 50 × 70 cm sygn. p. d.: A. A. Orliński cena wywoławcza: 500 zł W latach 1975–80 studiował malarstwo w warszawskiej Akademii 47 Sztuk Pięknych, gdzie uczęszczał do pracowni A. Kozyrskiego. Ukończył Malarz nieokreślony (1 poł. XX w.) studia z wyróżnieniem. Jest malarzem, którego fascynuje morze, dlatego często na swoich obrazach ukazuje różne oblicza tego żywiołu. Burza na morzu olej, deska, 26,5 × 36 cm cena wywoławcza: 3 000 zł 46 Rudolf Priebe (1889 Schulakowo – przed 1956) Łodzie olej, płótno, 35,5 × 45 cm sygn. p. d.: Priebe cena wywoławcza: 3 000 zł 48 Rozpoczętą we wrocławskiej Szkole Sztuki pod kierunkiem A. Buscha Malarz nieokreślony i E. Kaempffera naukę (XIX w.) kontynuował w akademii W karczmie monachijskiej, w pracowni L. Hertericha. Twórczość jego poświęcona jest tematyce marynistycznej. 22 s op oc k i d om au kcy j n y olej, płótno, 49 × 70 cm cena wywoławcza: 3 800 zł AUKCJA VA R IA (4 ) 23 49 Jerzy Flisak (1930 Warszawa – 2008 tamże) Wniebowzięci akwarela, tusz, papier, 28 × 34 cm sygn. p. d.: F 53 cena wywoławcza: 200 zł Ikona ze świętym Fieodosijem Toteńskim Ukończył Wydział Architektury na Politechnice Warszawskiej. Współpracował z wieloma pismami, m.in. „Szpilkami”, dla których wykonywał Rosja, XIX/XX w. ilustracje, często o charakterze ironicznym, żartobliwym. Wykonywał plakaty filmowe, projekty scenograficzne, ilustracje książkowe. Zdobył tempera na desce, wym. liczne nagrody na przeglądach rysunków czy wystawach plakatów saty- 10,8 × 8,1 cm rycznych w kraju i za granicą. Sporą część twórczości poświęcił dzieciom, cena wywoławcza: 500 zł za co uhonorowano go m.in. Medalem Komisji Edukacji Narodowej. 52 50 Ikona ze świętym Makarym Unżinskim-Żółtowodskim Jerzy Zabłocki (1927 Łódź – 1993 Ankara/Turcja) Z cyklu ptaki, Rosja, XIX/XX w. l. 80. tempera na desce, wym. 13,3 × 10,5 cm olej, płótno, 115 × 90 cm sygn. p. d.: ZABŁOCKI 54 cena wywoławcza: 400 zł Wisior ze świętym na odwrocie napis na krośnie: XIX/XX w. JERZY ZABŁOCKI/SOPOT, MICKIEWICZA 3/21 emalia na porcelanie, mosiądz, cena wywoławcza: 800 zł rewers z inskrypcją uszkodzony; wym. 4,1 × 3,2 cm Był studentem PWSSP w Gdańsku. W latach 1984–1987 kierował Wydziałem Malarstwa i Grafiki na macierzystej uczelni, której z kolei został rektorem. cena wywoławcza: 100 zł Wykładał również na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Bilkent w Ankarze. Interesował się abstrakcją geometryczną i symbolizmem. Najbardziej znane są jego cykle pejzażowe i tematyczne. 51 55 Wiesław Bakal (1930 Warszawa – 2006) Wisior ze świętą Barbarą Rosja, XIX w. Kompozycja abstrakcyjna emalia na porcelanie, metalowa oprawa, olej, płótno, 70 × 92 cm wym. 4,9 × 4 cm sygn. p. d.: WBAKAL cena wywoławcza: 350 zł cena wywoławcza: 550 zł 56 Wisior ze świętym Pawłem Rosja, XIX w. emalia na porcelanie, metalowa oprawa, wym. 6,5 × 5,5 cm W latach 1949–1954 studiował w Akademii Sztuk Pięknych cena wywoławcza: 400 zł w Warszawie. Poza malarstwem zajmował się grafiką, wzornictwem i scenografią. 24 s op oc k i d om au kcy j n y AUKCJA VA R IA (4 ) 25 62 Pierścionek l. 30. XX w. złoto pr. 0,585, m. 2,68 g, brylanty łącznie ok. 0,22 ct, SI1–2/I-J, szafir ok. 0,33 ct 58 cena wywoławcza: 1 700 zł Pierścionek z szafirem l. 20–30. XX w. 57 złoto pr. 0,750, m. 3,77 g, diamenty łącznie ok. 0,15 ct, Kolczyki SI-P1/H-I, szafir ok. 1,50 ct złoto pr. 0,585, m. 3 g, brylanty łącznie 0,28 ct, SI/I-J 63 cena wywoławcza: 3 500 zł Wisiorek cena wywoławcza: 2 400 zł pocz. XX w. złoto pr. 0,585, m. 3,82 g, diamenty łącznie ok. 0,10 ct, VS/H, szafir ok. 0,20 ct cena wywoławcza: 1 500 zł 59 Broszka 64 XIX/XX w. Kolczyki 60 złoto pr. 0,750, platyna 0,950, m. 3,86 g, diamenty łącznie ok. 0,20 ct, VS-P1/I-K, szafiry łącznie ok. 0,80 ct złoto pr. 0,585, m. 3,1 g, brylanty Wisior z sekretnikiem łącznie 0,20 ct, SI/I-J Kraków, l. 1963–1986 cena wywoławcza: 2 000 zł cena wywoławcza: 2 300 zł złoto pr. 0,583, m. ok. 4 g cena wywoławcza: 1 000 zł 61 65 Pierścionek z brylantami Pierścionek z szafirem l. 30–40. XX w. l. 30. XX w. złoto pr. 0,585, m. 2,47 g, brylanty złoto pr. 0,585, diamenty łącznie łącznie0,67 ct, VS-SI/K-S, M-N ok. 0,02 ct, szafir ok. 1,20 ct cena wywoławcza: 2 200 zł cena wywoławcza: 1 700 zł 26 s op oc k i d om au kcy j n y AUKCJA VA R IA (4 ) 27 70 66 Kolczyki z brylantami Pierścionek 2 poł. XX w. 2 poł. XX w. złoto pr. 0,750 g, m. 8,06 g, 28 brylan- złoto pr. 0,585, m. 7,55 g, 10 brylantów tów łącznie ok. 0,70 ct, SI/I-J łącznie ok. 0,15 ct, VS-SI/H cena wywoławcza: 2 900 zł cena wywoławcza: 1 500 zł 67 71 Kolczyki Sygnet 2 poł. XX w. 2 poł. XX w. złoto pr. 0,585, m. 3,75 g, 8 brylantów złoto pr. 0,750, m. 16,74 g, 9 szt. łącznie ok. 0,12 ct, VS-SI/H diamentów łącznie ok. 0,70 ct, SI-P1/J-K cena wywoławcza: 1 100 zł cena wywoławcza: 3 200 zł 68 Kolczyki 2 poł. XX w 72 złoto pr. 0,585–0,700 (badano na kamieniu probierczym), m. 5,90 g, 54 Broszka brylantów łącznie 0,45 ct, SI/I-J 2 poł. XX w. cena wywoławcza: 1 800 zł złoto pr. 0,585, m. 6 g; dł. 9 cm cena wywoławcza: 280 zł 73 69 Pierścionek Pierścionek 2 poł. XX w. 2 poł. XX w. złoto pr. 0,750 g, m. 6,84 g, 10 brylantów łącznie 0,20 ct, VS-SI/H, rubin złoto pr. 0,585, m. 3,17 g, brylanty ok. 0,20 ct łącznie ok. 0,20 ct, VS1/H cena wywoławcza: 1 800 zł cena wywoławcza: 1 500 zł 28 s op oc k i d om au kcy j n y AUKCJA VA R IA (4 ) 29 74 Kolczyki z szafirami 2 poł. XX w. złoto pr. 0,750, m. 2,40 g, diamenty łącznie 0,20 ct, szafiry różowe łącz. 1,20 ct cena wywoławcza: 2 200 zł 79 Kolczyki XIX/XX w. złoto pr. 0,585, srebro, diamenty łącznie 0,36 ct, VS-SI/I-J 75 cena wywoławcza: 2 500 zł Pierścionek-obrączka Birmingham, 1970 r. złoto pr. 0,375, m. 2,2 g, rubiny, cyrkonie cena wywoławcza: 200 zł 78 Naszyjnik chocker Kraków, l. 20–30. XX w. srebro pr. 800, m. 20 g; dł. 34 cm 80 cena wywoławcza: 300 zł Kolczyki k. XIX w. złoto pr. 0,585, srebro, m. 1,24 g, diamenty łącznie ok. 0,60 ct, SI-P1/J-L 76 cena wywoławcza: 2 000 zł Obrączka męska 2 poł. XX w. 81 srebro pr. 0,800, m. 6 g 77 cena wywoławcza: 40 zł Komplet biżuterii autorskiej Kamilli Rohn Zegarek naręczny damski Schaffhausen w komplecie broszka-wisior i kolczyki Szwajcaria, 2 poł. XX w. srebro pr. 0,925, spinele syntetyczne, m. łącznie 15 g, śred. tarczy 1,9 cm dł. broszki-wisiora 4,5 cm, dł. kolczyków 3,5 cm cena wywoławcza: 1 100 zł cena wywoławcza: 350 zł 30 s op oc k i d om au kcy j n y AUKCJA VA R IA (4 ) 31 82 Broszka z granatami ok. 1870 r. metal, granaty, m. 4 g; dł. 4,2 cm cena wywoławcza: 200 zł 87 86 Medalion-sekretnik Broszka-wisior z Madonną 83 Broszka z granatami Czechy, 3 ćw. XX w. srebro pr. 0,900, granaty, m. 4,7 g; 2 poł. XIX w. srebro, m. 18,6 g; dł. 6 cm srebro pr. 0,800, m.6 g; dł. 3 cm cena wywoławcza: 200 zł cena wywoławcza: 350 zł dł. 4 cm cena wywoławcza: 400 zł 88 Wisiorek z cyrkonią srebro pr. 0,800, m. 3 g, cyrkonia; 84 dł. 3 cm Broszka z granatami cena wywoławcza: 20 zł Czechy, 3 ćw. XX w. srebro pr. 0,900, granaty, m. 6,4 g; dł. 4 cm 89 cena wywoławcza: 600 zł Pierścionek art deco l. 20–30. XX w. srebro pr. 0,935, złoto 0,585, m. 2,7 g, brylant w szlifie 8/8 cena wywoławcza: 800 zł 85 90 Broszka Kolczyki Kraków, l. 1921–1931 złoto pr. 0,585, m. 2,65 g, brylanty łącznie 0,22 ct, VS/H-I srebro pr. 0,800, m. 5,3 g; dł. 3,3 cm cena wywoławcza: 2 200 zł cena wywoławcza: 200 zł 32 s op oc k i d om au kcy j n y AUKCJA VA R IA (4 ) 33 91 96 Pierścionek Pierścionek 2 poł. XX w. złoto pr. 0,750, m. 2,84g, brylant 0,18 ct, VS/H, szmaragd cena wywoławcza: 1 400 zł 97 2 poł. XX w. 92 Zawieszenie złoto pr. 0,585, m. 10,51 g, 30 2 poł. XX w. brylantów łącznie 0,24 ct, VS-SI/H, Pierścionek ze szmaragdami prawdopodobnie beryl 2 poł. XX w. cena wywoławcza: 2 000 zł złoto pr. 0,585, m. 3 g, 6 brylantów łącznie ok. 0,09 ct, P1-P2/I-J, 2 szmaragdy złoto pr. 0,585, m. 10,17 g, 38 brylantów łącznie 0,30 ct, prawdopodobnie beryl cena wywoławcza: 2 200 zł łącznie ok. 0,70 ct cena wywoławcza: 1 100 zł 93 Pierścionek w stylu art deco l. 30. XX w. złoto pr. 0,750, platyna 0,950, diamenty łącznie ok. 0,30 ct, VS-P1/I-K, szmaragd ok. 0,50 ct cena wywoławcza: 3 200 zł 98 Pierścionek z brylantami 99 2 poł. XX w. Pierścionek złoto pr. 0,585, m. 7,74 g, brylanty 2 poł. XX w. łącznie 0,50 ct, VS-SI/H złoto pr. 0,750, m. 14,54 g, 6 cena wywoławcza: 2 500 zł brylantów łącznie 0,15 ct, VS/H cena wywoławcza: 3 000 zł 95 Wisiorek ze szmaragdami 100 2 poł. XX w. 94 Bransoletka ze szmaragdami 2 poł. XX w. Pierścionek z brylantem złoto pr. 0,585, m. 8,8 g, 44 szmaragdy 2 poł. XX w. łącznie ok. 2,40 ct złoto pr. 0,585, m. 3,37 g, brylant ok. cena wywoławcza: 2 200 zł 0,64 ct, VS1/L-M złoto pr. 0,585, m. 10,94 g, 69 szmarag- cena wywoławcza: 4 800 zł dów łącznie ok. 0,20 ct cena wywoławcza: 2 500 zł 34 s op oc k i d om au kcy j n y AUKCJA VA R IA (4 ) 35 105 101 Wisior z sekretnikiem Wisiorek złoto pr. 0,585, m. 7,60 g, rubiny 2 poł. XX w. syntetyczne, chryzolity złoto pr. 0,585 i 0,750, m. 2,18 g, cena wywoławcza: 2 200 zł brylanty łącznie ok. 0,25 ct, SI/H cena wywoławcza: 1 700 zł 102 Kolczyki złoto pr. 0,585, m. 2,3 g, brylanty łącznie 0,48 ct, SI/H-I 106 cena wywoławcza: 4 800 zł Medalion-sekretnik złoto pr. ok. 0,585, m. 8 g, rubin syntetyczny 103 cena wywoławcza: 2 200 zł Kolczyki złoto pr. 0,585, m. 1,3 g, brylanty łącznie 0,40 ct, VS-SI1/H-I cena wywoławcza: 4 400 zł 107 104 Medalion-sekretnik Pierścionek złoto pr. 14 k (ok. 0,585), m. 4,5 g, 1 poł. XX w. kaboszon w kolorze turkusu złoto pr. 0,585, m. 2,09 g, diamenty cena wywoławcza: 820 zł łącznie ok. 0,20 ct, VS-P1/H-J cena wywoławcza: 1 200 zł 36 s op oc k i d om au kcy j n y AUKCJA VA R IA (4 ) 37 108 Zegarek naręczny damski Pulsar złoto pr. 0,585, emalia, masa brutto 11 g; dł. tarczy 1,7 cm cena wywoławcza: 900 zł 113 Broszka z bursztynami Kaliningrad, l. 80. XX w. 112 srebro pr. 0,875, m. 6,3 g; dł. 5 cm cena wywoławcza: 250 zł Sygnet z onyksem l. 50. XX w. złoto pr. 0,585, m. 7 g, onyks 109 cena wywoławcza: 700 zł Bransoleta Theodor Fahrner, ok. 1940 r. srebro pr. 0,925, złocone, m. 24 g, cytryny; sygnowana cena wywoławcza: 1 700 zł 114 Komplet biżuterii męskiej l. 30. XX w. w komplecie spinki i szpilka do krawata; złoto p. 0,585, m. 5,5 g cena wywoławcza: 600 zł 111 Broszka 110 Pierścionek z perłą 2 poł. XX w. Szwecja, l. 30. XX w. złoto pr. ok. 0,750, m. 8,47 g, kamea 115 w muszli; dł. 4,3 cm cena wywoławcza: 900 zł Szpilka do krawata złoto pr. 0,750, m. 17,3 g, perła hodowana złoto pr. 0,585, m. 2,6 g, perła hodowana; dł. 5,5 cm cena wywoławcza: 2 400 zł cena wywoławcza: 300 zł 38 s op oc k i d om au kcy j n y AUKCJA VA R IA (4 ) 39 116 Filiżanka do kawy Bawaria, l. 1959–1977 porcelana szkliwiona, złocenia; wys. filiżanki 6 cm cena wywoławcza: 30 zł 117 Puzderko 123 Rosenthal, 1945 r. 118 porcelana szkliwiona; wys. 5 cm Patera cena wywoławcza: 65 zł Miśnia, ok. 1900 r. Filiżanka do mokki porcelana, malatury naszkliwne, Stadtlengsfeld, ok. 1910 r. złocenia; dł. 34,3 cm 122 porcelana szkliwiona, złocenia; wys. filiżanki 5 cm cena wywoławcza: 850 zł Miseczka cena wywoławcza: 50 zł Graf von Henneberg, Ilmenau, l. 30–40. XX w. porcelana szkliwiona, złocenia; śred. 18 cm cena wywoławcza: 100 zł 119 Filiżanka do kawy Stary Zdrój (Altwasser), 4 ćw. XIX w. porcelana szkliwiona; wys. filiżanki 6,5 cm cena wywoławcza: 50 zł 124 120 Cache-pot Filiżanka do kawy Herend, Węgry, k. XX w. Stary Zdrój (Altwasser), 4 ćw. XIX w. porcelana, malatury podszkliwne porcelana szkliwiona; wys. filiżanki i naszkliwne; wys. 10 cm 6,5 cm cena wywoławcza: 180 zł cena wywoławcza: 50 zł 125 Czarka ze spodkiem Langenthal, Szwajcaria, l. 40. XX w. porcelana szkliwiona, złocenia, 121 wys. czarki 4,5 cm Taca cena wywoławcza: 30 zł 1 poł. XX w. Plakieta Miśnia, l. 1774–1817 fajans szkliwiony, metal; porcelana, malatury podszkliwne; wym. 57 × 39 cm śred. 11,5 cm cena wywoławcza: 600 zł 40 126 s op oc k i d om au kcy j n y cena wywoławcza: 550 zł AUKCJA VA R IA (4 ) 41 127 128 Komplet śniadaniowy Sanssouci Komplet śniadaniowy Sanssouci Rosenthal, 1938 r. Rosenthal, 1938 r. porcelana szkliwiona, złocenia; porcelana szkliwiona, złocenia; wys. filiżanki 6,5 cm wys. filiżanki 6,5 cm cena wywoławcza: 60 zł cena wywoławcza: 60 zł 133 132 Zestaw śniadaniowy Zestaw śniadaniowy Nymphenburg, ok. 1920 r. Nymphenburg, ok. 1920 r. porcelana, malatury naszkliwne; porcelana, malatury naszkliwne; wys. filiżanki 5 cm wys. filiżanki 5 cm cena wywoławcza: 180 zł cena wywoławcza: 180 zł 134 Dzbanek Rosenthal, 1926 r. 129 porcelana szkliwiona, złocenia; Zestaw śniadaniowy wys. 19,5 cm Nymphenburg, ok. 1920 r. cena wywoławcza: 50 zł porcelana, malatury naszkliwne; wys. filiżanki 5 cm cena wywoławcza: 180 zł 130 131 Wazon Mlecznik Romanze Rosenthal, 1929 r. porcelana szkliwiona, złocenia; wys. 21 cm cena wywoławcza: 90 zł proj. Bjørn Wiinblad, Rosenthal, 2 poł. XX w. porcelana szkliwiona, złocenia; wys. 14,5 cm cena wywoławcza: 100 zł 42 s op oc k i d om au kcy j n y 135 Zestaw śniadaniowy Rosenthal, l. 1957 1961 porcelana szkliwiona, złocenia; wys. filiżanki 6,5 cm 136 Zestaw śniadaniowy Rosenthal, l. 1957–1961 porcelana szkliwiona, złocenia; wys. filiżanki 6,5 cm cena wywoławcza: 50 zł cena wywoławcza: 50 zł AUKCJA VA R IA (4 ) 43 137 Talerz bożonarodzeniowy Rosenthal, 1978 r. porcelana, malatury podszkliwne, złocenia; w lustrze przedstawienie katedry w Akwizgranie; śred. 22 cm 143 cena wywoławcza: 60 zł 142 Zestaw do konfitur 138 Talerz bożonarodzeniowy Rosenthal, 1976 r. porcelana, malatury podszkliwne, Jaworzyna Śląska, l. 30–40. XX w. porcelana szkliwiona, malowana kobal- Para wazoników Rosenthal, 1971 r. porcelana szkliwiona; wys. 10,5 cm cena wywoławcza: 150 zł tem, złocenia; śred. miski 19,5 cm cena wywoławcza: 320 zł złocenia; w lustrze przedstawienie zamku w Cochem; śred. 22 cm cena wywoławcza: 60 zł 144 139 Talerz bożonarodzeniowy Rosenthal, 1922 r. porcelana malowana podszkliwnie kobaltem; śred. 21 cm cena wywoławcza: 400 zł Zestaw do konfitur 140 Tułowice, Talerz Madonna z Dzieciątkiem porcelana, malatury Rosenthal, 1920 r. naszkliwne, złocenia; l. 1928–1945 śred. miski 17 cm porcelana malowana podszkliwnie cena wywoławcza: kobaltem, złocenia; śred. 21,5 cm 360 zł cena wywoławcza: 400 zł 141 Komplet 6 filiżanek świątecznych Kopenhaga, l. 1985–1990 porcelana malowana kobaltem, dekoracje 145 Półmisek Miśnia, l. 1774–1817 w postaci scenek bożonarodzeniowych porcelana malowana podszkliwnie i zimowych; wys. filiżanki 6,5 cm, kobaltem; dł. 24,5 cm śr. spodka 14,5 cm cena wywoławcza: 350 zł cena wywoławcza: 350 zł 44 s op oc k i d om au kcy j n y AUKCJA VA R IA (4 ) 146 Wazonik w stylu secesyjnym kamionka szkliwiona; wys. 13,5 cm cena wywoławcza: 200 zł 45 147 Komplet 4 kieliszków do wina pocz. XX w. szkło bezbarwne szlifowane; wys. 20 cm cena wywoławcza: 250 zł 152 Miseczka Szwecja, l. 60. XX w. szkło błękitne i brązowe; wys. 9 cm, 148 Kieliszek do wina śred. 12,5 cm cena wywoławcza: 170 zł 153 1 poł. XX w. Figurka gołębia Aborigeni szkło kryształowe, bezbarwne i bursztyno- 149 Barovier & Toso, Murano, 1954 r. we, szlifowane; wys. 22 cm Kieliszek do wina szkło bezbarwne, powlekane proszkiem cena wywoławcza: 80 zł szklanym w kolorach żółtym, zielonym 1 poł. XX w. i czarno-fioletowym; dł. 14,5 cm cena wywoławcza: 900 zł szkło kryształowe, bezbarwne i fioletowe, szlifowane; wys. 22 cm cena wywoławcza: 80 zł 150 Dzban Niemcy, przed 1939 r. srebro pr. 0,800, szkło bezbarwne szlifowane; na pokrywie grawerowany napis: 1914–16.3.1939.; wys. 30 cm cena wywoławcza: 1 900 zł 154 Wazon 151 2 poł. XX w. Komplet 6 szklaneczek 46 1 poł. XX w. szkło bezbarwne, powlekane warstwą szkło dymne, szlifowane; wys. 8,5 cm wys. 28 cm cena wywoławcza: 240 zł cena wywoławcza: 300 zł szkła czarnego, trawione, szlifowane; s op oc k i d om au kcy j n y AUKCJA VA R IA (4 ) 155 Wazon l. 30. XX w. szkło mleczne, malowane; wys. 20,5 cm cena wywoławcza: 60 zł 47 156 Zestaw do likieru Olympia Loetz Witwe, Klášterský Mlýn, ok. 1896 r. w zestawie: taca, karafka, 6 kieliszków; szkło zielone iryzujące; śred. tacy 27 cm, wys. karafki 18,5 cm cena wywoławcza: 2 300 zł 161 Paterka Erwin Eisch, Frauenau, l. 80. XX w. szkło bezbarwne, iryzujące i kobaltowe, sygnowane; śred. 17 cm 157 Wazon Bohemia, ok. 1900 r. szkło bezbarwne, powlekane warstwą szkła mlecznego, optycznie dmuchane, iryzujące, aplikacja ze 158 szkła jasnozielonego; wys. 26,5 cm Pucharek cena wywoławcza: 650 zł cena wywoławcza: 110 zł 162 Dzban secesyjny ok. 1900 r. szkło mrożone, malowane, metal; wys. 27 cm cena wywoławcza: 400 zł Bohemia, pocz. XX w. szkło bezbarwne i różowe, złocone; wys. 14 cm wys. 9 cm, śred. 8 cm cena wywoławcza: 400 zł Figurka morsa Murano, ok. poł. XX w. szkło bezbarwne warstwowe, wtopiona złota folia; wys. 13,5, dł. 23 cm cena wywoławcza: 600 zł 48 Stojak na biżuterię XX w. szkło bezbarwne, częściowo iryzujące; 159 163 cena wywoławcza: 300 zł 160 Flakonik do perfum 1 poł. XX w. szkło kryształowe, szlifowane, metal malowany; wys. 8 cm cena wywoławcza: 200 zł s op oc k i d om au kcy j n y 164 Zestaw do likieru l. 20–30. XX w. w zestawie: karafka i 5 kieliszków; szkło błękitne, szlifowane; wys. karafki 26,5 cm 165 Naczynie na przyprawy szkło bezbarwne, tworzywo sztuczne; wym. 7 × 6,5 × 4 cm cena wywoławcza: 120 zł cena wywoławcza: 300 zł AUKCJA VA R IA (4 ) 49 166 170 Wazon Inciso Patera Venini, Murano, ok. 1955 r. René Lalique, Francja, ok. 1932 r. szkło bezbarwne powlekane szkłem brązowym i czerwonym, szkło bezbarwne, prasowane, ryte; sygnowane; wys. 22 cm pomarańczowa patyna, dekoracja reliefowa; sygnowane; śred. 36,5 cm cena wywoławcza: 1 200 zł cena wywoławcza: 1 500 zł 167 Popielnica Curt Schlevogt, Gablonz (Jablonec), l. 1934–1939 szkło jadeitowe, zielone, prasowane, szlifowane; wys. 7,5 cm, śred. 10 cm 171 cena wywoławcza: 350 zł Patera Julien, Francja, l. 30. XX w. szkło bezbarwne satynowe, opalizujące, dekoracja reliefowa, sygnowane; śred. 30,5 cm cena wywoławcza: 850 zł 168 Patera Venini, Murano, l. 50. XX w. szkło zielone, zdobione pęcherzykami powietrza, sygnowane; wym. 25 × 25 cm 169 cena wywoławcza: 550 zł Para wazoników szklanych 172 ok. 1910 r. Patera szkło zielone, metalowe okucia; wys. 8,5 cm i 6,5 cm Verrerie Marquot, Francja, l. 30. XX w. cena wywoławcza: 160 zł szkło zielone, sygnowane; śred. 43 cm cena wywoławcza: 800 zł 50 s op oc k i d om au kcy j n y AUKCJA VA R IA (4 ) 51 173 178 Wazon Wazon Amphora, Teplice, l. 1918–1932 Kadyny, 1903 r. glina kadyńska, dekoracja reliefowa; kamionka ryta, emaliowana; sygnowana; wys. 16 cm wys. 33 cm cena wywoławcza: 1 500 zł cena wywoławcza: 1 000 zł 174 Wazon C. & E. Carstens, l. 30. XX w. fajans szkliwiony, malowany; wys. 14 cm 179 cena wywoławcza: 110 zł Wazon Amphora, Teplice, l. 1892–1904 180 kamionka ryta, szkliwiona; wys. 30 cm Figurka sikorki cena wywoławcza: 1 300 zł Rosenthal, 1938 r. porcelana, malatury podszkliwne; 175 wys. 13 cm cena wywoławcza: 300 zł Bomboniera Belgia, 1 poł. XX w. kamionka szkliwiona; wys. 15 cm 181 cena wywoławcza: 120 zł Figurka bażanta Volkstedt, l. 1900–1936 176 porcelana, malatury podszkliwne; wys. 5,5 cm Wazon cena wywoławcza: 100 zł Karlsruhe, l. 20–30. XX w. majolika szkliwiona; wys. 13,5 cm cena wywoławcza: 180 zł 177 Wazon Flux 182 Rosenthal, 4 ćw. XX w. Figurka źrebaka porcelana, złoto-miedziane szkliwo; Karlsruhe, l. ok. 1934–1978 wys. 25 cm terakota, szkliwo matowe; wys. 17 cm, dł. 18,5 cm cena wywoławcza: 450 zł cena wywoławcza: 250 zł 52 s op oc k i d om au kcy j n y AUKCJA VA R IA (4 ) 183 Wazonik przyścienny porcelana, malatury naszkliwne; wys. 13 cm cena wywoławcza: 40 zł 53 188 Figura Rudolf Valentino z tancerką Royal Dux, Czechosłowacja, l. 1918–1938 porcelana, malatury naszkliwne, złocenia; wys. 34 cm cena wywoławcza: 1 100 zł 185 189 Wazon WMF, Geislingen, Figurka tancerki l. 1920–1960 184 Rosenthal, l. 20. XX w. metal; wys. 31 cm porcelana szkliwiona; wys. 24,5 cm cena wywoławcza: 1 200 zł Figurka Guanyin cena wywoławcza: 750 zł Chiny, 1 poł. XX w. glina szkliwiona; wys. 20,5 cm cena wywoławcza: 350 zł 186 Figurka Chiny, 1 poł. XX w. porcelana, szkliwo krakelurowe; sygnowana; wys. 12 cm cena wywoławcza: 350 zł 191 Figurka Tancerka 187 190 Wazon Figurka Dziewczyna z warkoczami Chiny, 2 poł. XX w. porcelana, malatury naszkliw- Hutschenreuther, l. 1916–1938 porcelana szkliwiona, złocona; wys. 28 cm cena wywoławcza: 550 zł ZSRR, l. 50–70. XX w. ne; wys. 20 cm porcelana szkliwiona; wys. 25,5 cm cena wywoławcza: 950 zł cena wywoławcza: 250 zł 54 s op oc k i d om au kcy j n y AUKCJA VA R IA (4 ) 55 192 197 Cukiernica Talerz do tortu Karlsruhe, l. 30. XX w. Villeroy & Boch, 3 ćw. XX w. kamionka szkliwiona; wys. 9,5 cm fajans szkliwiony; śred. 35 cm cena wywoławcza: 80 zł cena wywoławcza: 150 zł 193 194 Durszlak Dzbanek l. 20–30. XX w. Villeroy & Boch, l. 20. XX w. fajans szkliwiony, dekoracja fajans szkliwiony, dekoracja natryskowa; śred. 20,2 cm natryskowa; wys. 21,5 cm cena wywoławcza: 90 zł cena wywoławcza: 180 zł 198 195 Talerz Para świeczników Frankfurt nad Odrą, 1 ćw. XX w. Aluminia, Dania, l. 1961–1962 fajans szkliwiony; śred. 24 cm kamionka malowana, złocenia; Talerz cena wywoławcza: 60 zł wys. 5 cm 199 1 poł. XX w. cena wywoławcza: 150 zł fajans, malatury naszkliwne; śred. 23,5 cm cena wywoławcza: 60 zł 196 200 Misa Waza Villeroy & Boch, XIX/XX w. 1 poł. XX w. fajans szkliwiony, dekoracja natryskowa, śred. 45,5 cm kamionka szkliwiona; wys. 28 cm cena wywoławcza: 280 zł cena wywoławcza: 50 zł 56 s op oc k i d om au kcy j n y AUKCJA VA R IA (4 ) 57 204 Łopatka do tortu pocz. XX w. plater; dł. 25 cm 201 cena wywoławcza: 100 zł Komplet sztućców dla 8 osób Niemcy, 1 poł. XX w. srebro pr. 0,800, 205 m. ok. 1930 g cena wywoławcza: 3 700 zł Łopatka do pieczywa Norymberga, XIX w. srebro pr. 13 łutów (0,812), m. 90 g; dł. 33 cm 202 cena wywoławcza: 700 zł Komplet sztućców do zakąsek Francja, ok. 1838 r. srebro, pr. 0,950, masa 131 g, oryginalne etui cena wywoławcza: 750 zł 206 Łopatka do tortu XIX/XX w. srebro pr. 0,800, m. 80 g, na trzonku grawerowana litera „T”; dł. 23,5 cm cena wywoławcza: 350 zł 203 207 Komplet 4 noży Austro-Węgry, 1840 r. Szczypce do cukru XIX w. srebro pr. 0,812, m. łącznie 385 g; dł. 26 cm metal; dł. 17 cm cena wywoławcza: 100 zł 58 cena wywoławcza: 30 zł s op oc k i d om au kcy j n y AUKCJA VA R IA (4 ) 59 211 208 Szczypce do cukru Zestaw sztućców Rosja, l. 1917–1927 Roman Linkowski, Warszawa, przed 1939 r. srebro pr. 0,835, złocenie, m. 30 g; dł. 11,5 cm plater; w zestawie: po 6 noży, łyżek, widelców, 5 łyżeczek; oryginalne etui cena wywoławcza: 150 zł cena wywoławcza: 350 zł 212 Łopatka do tortu pocz. XX w. srebro pr. 0,830, mosiądz częściowo złocony, m. 40 g; dł. 21 cm cena wywoławcza: 300 zł 209 Komplet sztućców złotnik Jean Gravigne, Paryż, XIX/XX w. w zestawie 10 sztuk sztućców środka stołu do mięs, sałat, ryb i zakąsek srebro pr.0,950, m. brutto 846 g 213 cena wywoławcza: 1 900 zł Łopatka do tortu XIX w. srebro pr. 0,800, m. 55 g, kość bawola; dł. 29 cm cena wywoławcza: 450 zł 210 214 Sztućce do ryb Szczypce do ciastek XIX/XX w. WMF, Geislingen, 1 poł. XX w. srebro pr. 0,800, częściowo złocone, 60 m. 175 g metal; dł. 15,5 cm cena wywoławcza: 400 zł cena wywoławcza: 50 zł s op oc k i d om au kcy j n y AUKCJA VA R IA (4 ) 61 215 221 Patera Para solniczek XX w. Wichman, XIX w. srebro pr. 0,800, m. 388 g; dł. 30 cm srebro pr. 13 łutów (0,812), cena wywoławcza: 700 zł m. 95 g, wewnątrz złocenie; 216 Para świeczników z bursztynem XX w. 217 srebro pr. 0,925, bursztyn, m. brutto 300 g; wys. 15 cm Para solniczek cena wywoławcza: 3 000 zł 1 poł. XX w. srebro pr. 0,925, m. 90 g; wys. 6 cm cena wywoławcza: 800 zł 220 Wazonik z miniaturami Elkington & Co, Birmingham, 1890 r. srebro pr. 0,925, m. 595 g, miniatury na porcelanie; wys. 14,6 cm cena wywoławcza: 1 600 zł wys. 12,5 cm cena wywoławcza: 300 zł 222 Kaganek 218 Christofle, Francja, l. 30–40. XX w. Cukiernica neorokokowa plater; dł. 15 cm Niemcy, 1 poł. XX w. cena wywoławcza: 250 zł srebro pr. 0,800, m. 518 g; wys. 15 cm cena wywoławcza: 2 200 zł 223 Wazonik srebro pr. 0,925 (sterling), m. 55 g; 219 wys. 4,5 cm Dzbanek cena wywoławcza: 200 zł Niemcy, 1 poł. XX w. 224 Ramka Włochy, 2 poł. XX w. srebro pr. 0,800; śred. 15,8 cm cena wywoławcza: 300 zł srebro pr. 0,800, m. 575 g; wys. 20 cm cena wywoławcza: 1 100 zł 62 s op oc k i d om au kcy j n y AUKCJA VA R IA (4 ) 63 231 Zestaw sreber Lazarus Posen, Frankfurt n. Menem, 225 po 1888 r. Patera z puttami w zestawie: w zestawie: taca, Niemcy, 1 poł. XX w. cukiernica, mlecznik, 2 kubeczki z uchwytami i spodkami srebro pr. 0,800, m. 495 g; srebro p. 800, m. 359 g, porcelana; wym. 36 × 29 × 6 cm 226 cena wywoławcza: 1 300 zł Kubek neorokokowy wym. tacy 20 × 30 cm 232 cena wywoławcza: 3 300 zł Ramka William Comyns & Sons Ltd., Londyn, 1899 r. Niemcy, XIX/XX w. 227 srebro p. 0,925; srebro pr. 0,800, m. 199 g; wys. 11,5 cm Kubek 233 cena wywoławcza: 550 zł Meksyk, XX w. wym. 19,5 × 13,5 cm cena wywoławcza: 400 zł Patera Anglia, 2 poł. XIX w. srebro pr. 0,925, m. 188 g; wys. 10 cm srebro, m. 520 g; śred. 23 cm cena wywoławcza: 300 zł cena wywoławcza: 700 zł 228 229 230 Ramka na zdjęcia Ramka na zdjęcia Ramka na zdjęcia 234 235 Naczynko z uchwytami Tacka XIX/XX w. XIX/XX w. XX w. XX w. XX w. srebro pr. 0,800, m. 10 g; srebro pr. 0,800; m. 330 g; srebro pr. ok. 0,800; wym. 8,5 × 7 cm srebro pr. ok. 0,800; wym. 8,5 × 7 cm srebro pr. ok. 0,800; wym. 8,5 × 7 cm wys. 6,5 cm wym. 25 × 16 cm cena wywoławcza: 250 zł cena wywoławcza: 250 zł cena wywoławcza: 250 zł cena wywoławcza: 150 zł cena wywoławcza: 400 zł 64 s op oc k i d om au kcy j n y AUKCJA VA R IA (4 ) 65 236 Kabaret Erik Viktor Mandahl, Szwecja, pocz. XX w. plater, wkład szklany; dł. 33 cm cena wywoławcza: 550 zł 241 242 Cukiernica Cukiernica Mordka Hersz Spiro, Warszawa, Fraget, Warszawa, l. 1851–1859 l. 1907–1920 plater, giloszowanie; wym. 9 × 12 × 9 cm 237 plater; wym. 10 × 16 × 11,5 cm cena wywoławcza: 400 zł cena wywoławcza: 280 zł Shaker Dania, ok. poł. XX w. alpaka srebrzona; wys. 24,7 cm 238 cena wywoławcza: 200 zł Zestaw do kawy XX w. w zestawie: dzbanek, cukiernica, mlecznik; plater; wys. dzbanka 21 cm cena wywoławcza: 300 zł 243 Cukiernica 239 Sheffield, Anglia, 1 poł. XX w. Naczynie do konfitur WMF, Geislingen, l. 1925–1935 plater; wys. 13,5 cm plater, szkło; cena wywoławcza: 250 zł wym. 7,5 × 15,5 × 8,5 cm cena wywoławcza: 150 zł 244 240 Cukiernica Serwis do kawy Warszawa, Fraget, 1896–1915 Wellner, Niemcy, XX w. plater, wym. 9 × 13 × 11 cm w zestawie: taca, cukiernica, mlecznik plater; dł. tacki 21 cm cena wywoławcza: 700 zł 245 Koszyczek WMF, Geislingen, l. ok. 1910–1925 plater, wkład szklany; wys. 8,4 cm, cena wywoławcza: 250 zł z uchwytem 13,5 cm cena wywoławcza: 130 zł 66 s op oc k i d om au kcy j n y AUKCJA VA R IA (4 ) 67 250 246 Świecznik Para świeczników 2 poł. XX w. Szwecja, poł. XX w. metal kuty, patynowany; plater; wys. 18 cm wys. 35,5 cm cena wywoławcza: 300 zł cena wywoławcza: 80 zł 247 Lichtarz Lameyer, l. 50. XX w. 248 srebro p. 0, 925, m. 512 g Para świeczników (dociążony); wys. 11,5 cm 2 poł. XIX w. cena wywoławcza: 850 zł plater; wys. 30,5 cm 251 Para świeczników Fraget, Warszawa, l. 1851–1859 plater; wys. 23 cm cena wywoławcza: 400 zł cena wywoławcza: 480 zł 252 Para świeczników Fraget, Warszawa, l. 1896–1915 mosiądz, pozostałości srebrzenia; wys. 31 cm cena wywoławcza: 350 zł 253 249 Para ramek Zestaw na biurko metal; wym. 22,5, x 15 cm Anglia, XIX/XX w. cena wywoławcza: 250 zł nowe srebro; szer. 32 cm cena wywoławcza: 480 zł 68 s op oc k i d om au kcy j n y AUKCJA VA R IA (4 ) 69 258 254 Kubek Kosz XIX w. Norblin, Br. Buch i T. Werner, cyna; wys. 16,5 cm Warszawa, l. 1893–1915 cena wywoławcza: 180 zł plater; śred. z uchwytami 33,5 cm cena wywoławcza: 350 zł 259 Kubek XIX w. 255 cyna; wys. 16,5 cm Paterka cena wywoławcza: 180 zł k. XIX w. plater; dł. 26 cm cena wywoławcza: 300 zł 260 Patera Osiris, Walter Scherf & Co., Norymberga, ok. 1900 r. 256 cyna odlewana, cyzelowana; dekoracja w postaci kłosów zboża; Teryna dł. 33 cm Sheffield, XX w. cena wywoławcza: 180 zł plater; wym. 13,5 × 28,5 × 21,5 cm cena wywoławcza: 400 zł 261 257 Patera Taca Argentor-Werke, Wiedeń, 1 ćw. XX w. Anglia, 2 poł. XX w. biały metal; dł. 26 cm plater; dł. z uchwytami 60 cm cena wywoławcza: 180 zł cena wywoławcza: 750 zł 70 s op oc k i d om au kcy j n y AUKCJA VA R IA (4 ) 71 262 Tas Moskwa, ok. 1893 r. 268 srebro pr. 84, m. 140 g, wys. 17,5 cm cena wywoławcza: 2 500 zł Kufelek 263 Grenzhausen, l. 1916–1945 Ryngraf kamionka szkliwiona; wys. 6 cm ok. poł. XX w. mosiądz, w centrum wyobrażenie Matki Boskiej Ostrobramskiej na tle orła, u dołu popiersie Józefa Piłsudskiego; wym. bez zawieszenia 14,5 × 13,5 cm cena wywoławcza: 100 zł cena wywoławcza: 40 zł 267 Kufel XVIII w. ceramika, pokrywa z cyny; wys. 22 cm cena wywoławcza: 500 zł 264 Plakieta z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego 269 XX w. Dziadek do orzechów w formie psa brąz; wym. 20 × 15 cm cena wywoławcza: 400 zł 1 poł. XX w. metal; dł. 26 cm cena wywoławcza: 400 zł 265 Popiersie Adama Mickiewicza Bracia Łopieńscy, Warszawa, 1 poł. XX w. brąz patynowany; wys. 12,5 cm cena wywoławcza: 3 000 zł 72 266 Plakieta pamiątkowa 1917 r. mosiądz patynowany; wym. 16,5 × 11,5 cm (z okazji 25-lecia wiernej służby braci Borsig) cena wywoławcza: 50 zł s op oc k i d om au kcy j n y 270 Popielnica Kadyny, l. 1905–1930 glina, srebro pr. 0,925, sygnowana; 271 Dzwonek hotelowy 1 poł. XX w. metal; wys. 18 cm cena wywoławcza: 500 zł śred. 14 cm cena wywoławcza: 200 zł AUKCJA VA R IA (4 ) 73 273 Zestaw na biurko art deco 272 l. 20–30. XX w. Skrzynka-szkatułka na biżuterię w zestawie: podstawa z dwoma kałamarzami, listownik, bibularz, popielniczka; marmur, XIX/XX w. drewno mahoniowe, okucia mosiężne; wym. 21 × 21 × 16 cm cena wywoławcza: 900 zł drewno, metal, porcelana; wym. podstawy 40,5 × 23 cm 274 cena wywoławcza: 300 zł Komplet 50 pocztówek z widokami Stanów Zjednoczonych Chesterfield, 1945 r. Special Souvenir Packet. Fifty Beautiful Views czyste,oryginalnie zapakowane, stan dobry; wym. 17,5 × 22,5 cm cena wywoławcza: 700 zł 275 Torebka balowa 1 poł. XX w. alpaka; dł. 17,5 cm, dł. z uchwytem 37,5 cm cena wywoławcza: 160 zł 74 276 277 Torebka balowa Warszawa, l. 1921–1931 Popiersie dziewczyny XIX/XX w. srebro pr. 0,800, m. 360 g, wewnątrz tkanina; wym. 30 × 15 cm drewno; wys. 56 cm cena wywoławcza: 1 300 zł cena wywoławcza: 1 600 zł s op oc k i d om au kcy j n y AUKCJA VA R IA (4 ) 75 REGUL AMIN AUKCJI 1. Przedmiotem aukcji są dzieła sztuki lub inne obiekty kolekcjonerskie zgłoszone do sprzedaży komisowej przez 8. Cena wywoławcza jest zarazem ceną minimalną, poniżej której Szanowni Klienci, zachęcamy do składania pisemnych ofert w celu wzięcia udziału w aukcji. Możliwa jest także licytacja telefoniczna. Zgodnie z oświadczeniami powierzone obiekty stanowią ich 9. Do kwoty wylicytowanej Dom Aukcyjny dolicza opłatę aukcyjną własność, bądź też mają oni prawa do rozporządzania nimi, w wysokości 18%. Kwota wylicytowana wraz z opłatą aukcyj- a ponadto nie są one objęte jakimkolwiek postępowaniem ną zawiera podatek od towarów i usług VAT. Dom Aukcyjny sądowym i skarbowym. wystawia faktury VAT marża. Prosimy czytelnie wypełnić kartę zlecania i dostarczyć ją (osobiście, przesłać pocztą, faksem lub e-mailem) do siedziby SDA nie później niż 24 godziny przed rozpoczęciem licytacji. ___________________________________________________________________________________________________________________ imię i nazwisko 10. Kupujący jest zobowiązany do zapłaty należności za wylicyto- ___________________________________________________________________________________________________________________ wane obiekty w terminie 14 dni od dnia aukcji. Dom Aukcyjny dokładny adres będzie uprawniony do naliczenia odsetek ustawowych za ________________________________________ 3. Aukcjoner ma prawo do dowolnego rozdzielania lub łączenia okres opóźnienia w zapłacie. Wszystkie transakcje zawierane telefon, fax, e-mail obiektów oraz do ich wycofania z licytacji bez podania przyczyn. są w polskich złotych. Na specjalne życzenie po wcześniej- nymi przez osobę upoważnioną zwaną dalej Aukcjonerem. Aukcja VARIA (4) 13 grudnia 2014 (sobota), godz. 19.00 SDA nie może sprzedać obiektu. komitentów bądź stanowiące własność Domu Aukcyjnego. 2. Aukcja jest prowadzona zgodnie z polskimi przepisami praw- Z L E C E N I E L I C Y TA C J I Sopocki Dom Aukcyjny ul. Długa 2/3 80-827 Gdańsk tel. 58 301 05 54 fax 58 301 41 27 [email protected] ____________________ NIP (dla firm) szym uzgodnieniu, Dom Aukcyjny może przyjąć wpłatę w: 4. Opisy zawarte w katalogu aukcji mogą być uzupełnione lub euro, dolarach albo funtach brytyjskich. Przeliczenie będzie zmienione przez Aukcjonera lub osobę przez niego wskazaną następowało po dziennym kursie średnim Narodowego Banku przed rozpoczęciem licytacji. Polskiego powiększonym o 3%. 5.Do uczestnictwa w licytacji upoważniają tabliczki z nume- 11. W razie opóźnienia nabywcy w zapłacie, Dom Aukcyjny po rami aukcyjnymi, które można otrzymać przy stanowisku bezskutecznym upływie dodatkowo wyznaczonego terminu na rejestracyjnym po wypełnieniu formularza udziału w aukcji. zapłatę, może odstąpić od umowy z nabywcą. ____________________________________________ numer dokumentu tożsamości SDA gwarantuje poufność danych osobowych. Proszę o licytację następujących pozycji: Nr pozycji w katalogu tytuł Maksymalna oferowana kwota lub licytacja telefoniczna Pracownik Domu Aukcyjnego dokonujący rejestracji ma prawo poprosić o dokument potwierdzający tożsamość osoby 12. Własność wylicytowanego obiektu przechodzi na nabywcę rejestrowanej. Tabliczkę z numerem aukcyjnym należy zwrócić z chwilą zapłaty pełnej ceny powiększonej o opłatę aukcyjną. bezpośrednio po zakończeniu aukcji, a w przypadku zakupu Odbiór wylicytowanych obiektów jest możliwy po dokonaniu odebrać potwierdzenie zawartych transakcji. pełnej zapłaty. 6. Dom Aukcyjny może reprezentować klienta na podstawie „zlecenia licytacji” (formularz dostępny w katalogu, w siedzibie 13. Dom Aukcyjny nie ponosi odpowiedzialności za ukryte wady fizyczne oraz wady prawne zakupionych obiektów. SDA oraz na stronie internetowej www.sda.pl). W przypadku zlecenia licytacji z limitem, SDA dokłada wszelkich starań, by zakupić obiekt w możliwie najniższej cenie. Na podstawie formularza możliwe jest także licytowanie przez telefon. Zlecenie licytacji z limitem SDA będzie reprezentował w licytacji Nabywcę do podanej kwoty, gwarantując jednocześnie nabycie obiektu za najniższą możliwą tabela postąpień: cena postąpienia 0 – 500 10 500 – 1 000 50 1 000 – 5 000 100 kupna – sprzedaży między SDA a licytantem, który zaoferował 5 000 – 10 000 200 najwyższą kwotę. W razie zaistnienia sporu w trakcie licytacji 10 000 – 20 000 500 20 000 i więcej 1 000 7. O wysokości postąpienia decyduje Aukcjoner. Zakończenie licytacji obiektu następuje w momencie uderzenia młotkiem przez Aukcjonera i jest równoznaczne z zawarciem umowy Aukcjoner rozstrzyga spór lub ponownie przeprowadza licytacje obiektu. kwotę. Zgadzam się na podniesienie oferowanej kwoty o: … % w przypadku wystąpienia innego zlecenia o tej samej wysokości. Zlecenie telefoniczne W przypadku zlecenia licytacji telefonicznej prosimy o podanie numeru telefonu aktualnego w czasie aukcji. Pracownicy SDA połączą się z Państwem chwilę przed rozpoczęciem licytacji wybranych obiektów. Dom Aukcyjny nie ponosi odpowiedzialności za brak możliwości wzięcia udziału w licytacji telefonicznej w przypadku problemów z uzyskaniem połączenia z podanym numerem. _____________________________ numer Państwa telefonu do licytacji Ja niżej podpisany/a oświadczam, że: Zapoznałem się i akceptuję wszystkie postanowienia Regulaminu Aukcji zawarte w niniejszym katalogu aukcyjnym. W szczególności zobowiązuję się do zapłacenia wylicytowanej kwoty wraz z doliczoną opłatą aukcyjną w ciągu 14 dni od terminu aukcji. Zgadzam się na przechowywanie i przetwarzanie moich danych osobowych przez Dom Aukcyjny w celach koniecznych do realizacji niniejszego zlecenia. _________________________________ Imię i nazwisko ________________________ data, podpis Zapraszamy do naszego nowego salonu w historycznej kamienicy pr y Złotej Bramie poniedziałek – piątek 11–18 sobota: 11–15 Gdańsk, ul. Długa 2/3 tel. (58) 301 05 54, [email protected] Jan Matejko (1838–1893) Studium głowy konia króla Jana Sobieskiego pod Wiedniem, 1883 r. olej, płótno, 45,5 × 34,5 cm przyjmujemy obiekty na aukcje wycena bezpłatna konsultacja praw autorskich dzieł sztuki – adwokat Donat Paliszewski SOPOCKI DOM AUKCYJNY W POLSCE: KRAKÓW SOPOT SOPOT GALERIA GALERIA GALERIA SALON SZTUKI GALERIA SZTUKI DAWNEJ MODERN GDAŃSK DAWNEJ WARSZAWA ul. Boh. Monte Cassino 43 ul. Boh. Monte Cassino 43 ul. Długa 2/3 Rynek Główny 45 ul. Nowy Świat 54/56 81-768 Sopot 81-768 Sopot 80-827 Gdańsk 31-017 Kraków 00-363 Warszawa tel. 58 550 16 05 tel. 58 551 22 89 tel. 58 301 05 54 tel. 12 429 12 17 tel. 22 828 96 98 [email protected] [email protected] [email protected] [email protected] [email protected] redakcja katalogu: Agnieszka Chrzanowska, Natasza Szapańska opracowanie katalogu: Agnieszka Chrzanowska, Kamila Gizowska, Małgorzata Kudelska, Anna Masztalerz-Gajda, Natasza Szapańska zdjęcia: Agnieszka Chrzanowska, Jarosław Nienartowicz opracowanie graficzne: Jędrzej Łoś, Activa Studio druk: ArtDruk Zakład Poligraficzny, Kobyłka