czyli Siatkarskich Amatorskich Mistrzostw Łowicza
2.
3.
Łowicz, 5 października 2013 roku
Cel imprezy:
1.1. Turniej pn. Siatkarskie Amatorskie Mistrzostwa Łowicza (w skrócie SAM) organizowany jest przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w
Łowiczu (zwany Organizatorem) ma na celu wyłonienie mistrza Łowicza.
1.2. Popularyzacja wśród mieszkańców Łowicza piłki siatkowej.
1.3. Popularyzacja aktywnego wypoczynku w czasie wolnym od nauki i pracy oraz promowanie zdrowego, wolnego od używek stylu
życia.
1.4. Promowanie Łowicza poprzez zaproszenie do udziału w lidze zespołów z innych miast i miejscowości.
Organizacja SAM:
2.1. Organizator Ligi:
2.1.1. Czuwa nad prawidłowym prowadzeniem rozgrywek.
2.1.2. Zajmuje się tworzeniem i przestrzeganiem terminarzy i regulaminu.
2.1.3. Zajmuje się rozstrzyganiem spraw spornych i protestów.
Decyzje Organizatora dotyczące spraw spornych i protestów są ostateczne.
2.2. Oficjalna tabela, wyniki wszystkich meczów oraz składy drużyn będą dostępne pod adresem http://www.facebook.com/LowiczSAM
2.3. Warunkiem uczestnictwa w SAM jest:
2.3.1. Złożenie w terminie do 21 października 2013 roku pisemnego zgłoszenia drużyny na formularzach dostarczonych przez
Organizatora.
2.3.2. Wpłacenie w terminie do 21 października 2013 roku wpisowego w wysokości 500 zł. Wpłaty można dokonywać na konto
w banku: Bank BGŻ O/ Łowicz nr: 36 2030 0045 1110 0000 0238 8470 z dopiskiem: Liga SAM i nazwą drużyny.
2.4. Przystąpienie drużyny do rozgrywek jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu ligi.
2.5. Zawodnicy uczestnicząc w rozgrywkach wyrażają zgodę na publikowanie w prasie lokalnej oraz Internecie imienia i nazwiska oraz
fotografii wykonanych w trakcie meczów lub w trakcie rozdania nagród.
2.6. W rozgrywkach mogą uczestniczyć zawodnicy zgłoszeni i uprawnieni do gry.
2.7. Każda drużyna może zgłosić do udziału w lidze maksymalnie 12 zawodników. Zawodnik może być zgłoszony w sezonie tylko do
jednej drużyny. W rozgrywkach mogą brać udział zarówno kobiety, jak i mężczyźni, bez ograniczeń ilościowych. W trakcie trwania
rozgrywek nie ma możliwości zmian składów drużyn. Zawodników można zgłaszać do końca sezonu. Po wpisaniu 12. zawodnika
lista zgłoszeń jest zamknięta (nie wolno wykreślać wpisanych zawodników).
2.8. Terminarz rozgrywek będzie dostarczony kierownikom drużyn w formie e-mailowej oraz publikowany na oficjalnych stronach.
2.9. Zmiana w trakcie rozgrywek miejsca lub terminu rozgrywania meczów, po wcześniejszej zgodzie kapitanów obu zespołów, wymaga
zgody Komisarza Ligi SAM (602) 110-928.
2.10.
W wypadku wycofania się drużyny z SAM:
2.10.1. W I rundzie – wszystkie wyniki meczów z udziałem drużyny zostają anulowane.
2.10.2. W II rundzie – zespołom przyznane zostaną walkowery.
2.11.
W lidze mogą brać udział wyłącznie zawodnicy amatorzy. Wyklucza się udział w lidze zawodników, którzy posiadają
licencję Polskiego Związku Piłki Siatkowej (obowiązuje dwuletnia karencja od sezonu 2012/13). Drużyna może zgłosić zawodnika
aktualnie zgłoszonego w rozgrywkach OZPS
2.12.
Zawodnicy niepełnoletni startują za zgodą rodziców oraz pod opieką osoby pełnoletniej.
Zasady przeprowadzania zawodów:
3.1. Mecze SAM rozgrywane będą zgodnie z terminarzem rozgrywek w hali sportowej OSiR nr 2 w Łowiczu przy ul. Topolowej 2 lub
innych obiektach wyznaczone przez Organizatora.
3.2. Drużyny obowiązkowo muszą posiadać jednolite stroje z numerami. Numery potrzebne są do prowadzenia statystyk (np.
najlepszego zagrywającego lub punktującego).
3.3. Do obowiązków drużyn rozgrywających mecze należy przybycie na salę, minimum 30 minut przed wyznaczoną godziną spotkania.
3.4. Na 15 minut przed rozpoczęciem spotkania kapitanowie drużyn zobowiązani są do dostarczenia sędziemu wypisanego protokołu
meczu. Lista ta jest ostateczna i nie dopuszcza się dopisywania zawodników. Organizator ma prawo wcześniej rozpocząć mecz,
jeżeli poprzedni trwał krócej (do 15 minut). Jeżeli poprzedni mecz trwał dłużej następny zaczynamy po 10. minutach od
4.
Wyciąg z oficjalnych przepisów gry w piłkę siatkową. Punkt 7.2: Rozgrzewka. 7.2.1. Przed rozpoczęciem spotkania zespoły mogą
przeprowadzić rozgrzewkę wspólnie na siatce przez 6 minut, o ile rozgrzewały się uprzednio na innym obiekcie lub przez 10 minut,
jeżeli takiej możliwości nie miały.
Kapitanowie drużyn rozgrywających mecz zobowiązani są do wypełnienia protokołu przed meczem i podpisania protokołu po
zakończeniu spotkania.
Organizator nie zabezpiecza piłek do rozgrzewki.
Obowiązują aktualne przepisy PZPS z wyłączeniem przepisów zawartych w niniejszym regulaminie.
Mecz prowadzi dwóch sędziów:
3.8.1. Sędzia I - wyznaczony przez Organizatora.
3.8.2. Sędzia II - wyznaczony przez kapitanów zespołów rozgrywających mecz, do którego zadań należy prowadzenie protokołu i
statystyk indywidualnych (we współpracy z sędzią I).
Każda drużyna ma prawo do dwóch 30-sekundowych przerw w czasie trwania partii.
Mecz rozgrywane będą do trzech wygranych setów. Zwycięstwo 3:0 i 3:1 premiowane jest 3. punktami, a drużyna przegrywająca ma
0. punktów. Zwycięstwo 3:2 premiowane jest 2. punktami, a drużyna przegrywająca ma 1. punkt
Kolejność zespołów po każdej kolejce rozgrywek (tabela) ustalana jest według liczby zdobytych punktów meczowych.
W przypadku równej liczby dużych punktów o wyższym miejscu w tabeli decyduje „ratio”:
3.12.1. Lepszy (wyższy) stosunek setów zdobytych do setów straconych.
3.12.2. Lepszy (wyższy) stosunek małych punktów zdobytych do małych punktów straconych,
3.12.3. Jeżeli mimo zastosowania reguł określonych w punkcie 3.13.1 i 3.13.2. nadal nie można ustalić kolejności, o wyższej
pozycji w tabeli decydują mecze pomiędzy zainteresowanymi drużynami.
Zawody zostaną zweryfikowane, jako walkower 3:0 (25:0, 25:0, 25:0), jeżeli zespół:
3.13.1. Odmówi gry pomimo wezwania sędziego.
3.13.2. Nie stawi się na boisku w wyznaczonym terminie (termin oznacza godzinę rozpoczęcia spotkania zgodnie z godziną
zapisaną w kalendarzu SAM) bez uzasadnionego usprawiedliwienia, przy czym za niestawiennictwo w wyznaczonym
terminie uważa się również spóźnienie przekraczające 10. minut.
3.13.3. Zespół, który nie rozpocznie spotkania w terminie przegrywa pierwszego seta 25:0 Po 10. minutach, jeżeli nadal jest
niegotowy do gry przegrywa spotkanie walkowerem.
3.13.4. Przed rozpoczęciem spotkania liczy mniej niż 6 zawodników uprawnionych do gry (zdekompletowanie zespołu).
3.13.5. Rozegrał spotkanie mając w swym składzie zawodnika nieuprawnionego do gry.
Ponadto zespół przegrywa walkowerem, jeżeli w ocenie sędziego głównego zawodów lub Organizatora, zachowuje się przed lub w
trakcie rozgrywania spotkania agresywnie lub wulgarnie (obrażanie przeciwnika, sędziego, kibiców, niebezpieczne zachowanie w
stosunku do innych zawodników, sędziego oraz osób trzecich).
Zespół, który przegra trzy spotkania walkowerem zostanie wycofany z rozgrywek, a w następnym sezonie startuje od najniższej
klasy rozgrywkowej.
Zawodnik, który w ciągu trwania rozgrywek zostanie ukarany trzecią żółtą kartką (kara) lub raz czerwoną kartką (wykluczenie)
zostaje zawieszony na jeden kolejny mecz. W przypadku dyskwalifikacji (kartka żółta i czerwona razem) następuje zawieszenie
na dwa spotkania. Regulamin przewiduje też kary zawieszenia za niesportowe zachowanie. Organizator może też odstąpić od
wykonania kary (jakość przewinienia).
System rozgrywek:
3.17.1. W rozgrywkach uczestniczy 8. zespołów. Zespoły grają systemem „każdy z każdym” - mecz i rewanż.
3.17.2. Zespoły sklasyfikowane na miejsca 1-6 mają gwarancję gry w sezonie 2014/15 w rozgrywkach I ligi SAM. Zespoły z miejsc
7-8 rozegrają baraże o grę w I lidze. Drużyny, które odpadną w barażach stworzą II ligę SAM.
3.17.3. Po zakończeniu rozgrywek mistrz ligi spotka się w okolicznościowym pojedynku z reprezentacją ligi.
Protesty należy składać pisemnie u Organizatora, w terminie do 5 dni po rozegraniu spotkania. (Kaucja 100 zł).
Weryfikację zawodów przeprowadza Organizator na podstawie otrzymanych protokołów. O ile nie zostanie udowodnione co innego,
przyjmuje się, iż zawody odbyły się prawidłowo.