Poznajemy przygody Pinokia na podstawie baśni C. Collodi Pinokio

Transkrypt

Poznajemy przygody Pinokia na podstawie baśni C. Collodi Pinokio
Małgorzata Gomuła
naucz. PSP nr 15 w Radomiu
Scenariusz zajęć przeprowadzonych w oddziale
przedszkolnym
Prowadzący: Małgorzata Gomuła
Temat: Poznajemy przygody Pinokia na podstawie baśni C. Collodi
Pinokio.
Cel ogólny: zapoznanie dzieci z baśnią C.Collodi Pinokio, rozwijanie
zainteresowań czytelniczych
Cele szczegółowe:
Kategoria A: (zna , wie)
- zna treść baśni Pinokio;
- zna nazwisko autora baśni;
Kategoria B: (rozumie)
- polecenia nauczyciela;
- konieczność współpracy w grupie;
- potrzebę mówienia prawdy i odpowiedniego zachowania się;
Kategoria C: (umie)
- umie ustawić liczby od 1 do 5 według kolejności;
- umie globalnie przeczytać wyraz bajki;
- umie uważnie słuchać tekstu czytanego przez nauczyciela;
- umie wypowiadać się na określony temat;
- umie kolorować obrazki przez wypełnienie konturów;
- umie ułożyć historyjkę obrazkową według kolejności zdarzeń;
- umie składać części obrazka w całość i rozpoznawać bohaterów;
Kategoria D: (potrafi)
- potrafi wyciągać wnioski na podstawie czytanego tekstu;
- wyrazić ruchem charakter muzyki i jej rytm;
- potrafi dobrać odpowiedni ruch do wybranej roli.
Metody:
czynne – zadania stawiane dziecku, ćwiczenia
słowne – rozmowa, opowiadanie, objaśnienie
oglądowe – pokaz
Formy: indywidualna, zbiorowa, grupowa
Pomoce dydaktyczne: książka Pinokio, płyta CD Pinokio – wersja
multimedialna, napisy do globalnego czytania, karty pracy, ilustracje.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa integracyjna Powitanie.
Witam wszystkich tych , którzy:
chcą się z nami bawić,
lubią bajki,
lubią tańczyć.
Kto się czuje powitany zrobi śmieszną minę.
2. Wprowadzenie do tematu:
a) dzieci otrzymują emblematy z cyframi i tworzą cyfrowe
rodzinki według koloru, następnie ustawiają się w kolejności
od 1 do 5
b) po odwróceniu plakietek w zespołach odczytują wyraz bajki
3. Odkrycie tematu zajęcia:
a) dzieci odgadują tytuł bajki na podstawie kilku haseł podanych
przez nauczycielkę (kukiełka, pajac, drewno, chłopiec, imię)
b) zapoznanie dzieci z życiorysem autora
4. Czytanie baśni Pinokio (w trakcie czytania pokazywanie filmów z
płyty CD)
5. Wypowiedzi dzieci na temat baśni.
6. Taniec pajacyków – taniec przy piosence.
7. Karty pracy – kolorowanie kredkami obrazków z baśni
a) omówienie poszczególnych obrazków
b) ustalenie kolejności wydarzeń.
8. Zabawa ruchowa Wielkoludy i krasnoludki.
9. Układanie puzzli – praca w grupach.
10.
Zakończenie zajęć, podziękowanie dzieciom za wysiłek.
11.
Ewaluacja: dzieci otrzymują koła z kartonu. Wszyscy ci,
którym zajęcia podobały się – rysują uśmiechniętą buzię, jeżeli się
nie podobały – smutną.