Grupa Wsparcia KONSPEKT I TEMAT: SPOTKANIE

Transkrypt

Grupa Wsparcia KONSPEKT I TEMAT: SPOTKANIE
Grupa Wsparcia
KONSPEKT I
TEMAT: SPOTKANIE ORGANIZACYJNE
Data: 30.09.2015 r.
Nauczyciele prowadzący: Joanna Bury, Magdalena Wojtaszek
Czas trwania zajęć: 1,5-2 godzin
Rodzaj zajęć: grupa wsparcia dla rodziców
Uczestnicy: rodzice dzieci uczęszczających do SOSW w Strzyżowie
Cele główne:

Rodzic zna plan, harmonogram i główne cele Grupy Wsparcia


Poprawie ulega samopoczucie rodziców
Rodzic potrafi określić zasady, jakie chciałby, żeby obowiązywały na Grupie
Metody: rozmowa
Forma zajęć: grupowa, indywidualna
Pomoce: plan spotkań, kartki, długopisy, markery.
Przebieg spotkania:
1. Przywitanie przybyłych rodziców przez panią Dyrektor i nauczycieli
2. Przedstawienie rodzicom planu Grupy Wsparcia oraz harmonogramu grupy
3. Tworzenie kontraktu
4. Dyskusja
5. Podsumowanie spotkania - zaproszenie na kolejne zajęcia.
Grupa Wsparcia
KONSPEKT II
TEMAT: ETAPY GODZENIA SIĘ Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ
Data: 07.10.2015 r.
Nauczyciele prowadzący: Joanna Bury, Magdalena Wojtaszek
Czas trwania zajęć: 1,5-2 godzin
Rodzaj zajęć: grupa wsparcia dla rodziców
Uczestnicy: rodzice dzieci uczęszczających do SOSW w Strzyżowie
Cele główne:


Rodzic zna etapy godzenia się z niepełnosprawnością
Poprawie ulega samopoczucia rodziców dzieci niepełnosprawnych
Metody: mini wykład, rozmowa
Forma zajęć: grupowa, indywidualna
Pomoce: kartki, długopisy, markery.
Przebieg spotkania:
1. Przywitanie przybyłych rodziców
2. Przedstawienie rodzicom planu i tematu spotkania Grupy Wsparcia
3. Przypomnienie zasad kontraktu
4. Mini wykład na temat etapów godzenia się z niepełnosprawnością /szok, kryzys
emocjonalny, pozorne przystosowanie, akceptacja/
5. Omówienie postaw rodziców w sytuacji niepełnosprawności dziecka.
6. Dyskusja
7. Podsumowanie spotkania – określenie nastawienia
8. Zaproszenie na kolejne zajęcia
Grupa Wsparcia
KONSPEKT III
TEMAT: ETAPY GODZENIA SIĘ Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ - ciąg dalszy
Data: 21.10.2015 r.
Nauczyciele prowadzący: Joanna Bury, Magdalena Wojtaszek
Czas trwania zajęć: 1,5-2 godzin
Rodzaj zajęć: grupa wsparcia dla rodziców
Uczestnicy: rodzice dzieci uczęszczających do SOSW w Strzyżowie
Cele główne:


Rodzic zna i potrafi wymienić etapy godzenia się z niepełnosprawnością
Poprawa samopoczucia rodziców dzieci niepełnosprawnych
Metody: mini wykład, rozmowa
Forma zajęć: grupowa, indywidualna
Pomoce: kartki, długopisy, markery.
Przebieg spotkania:
1. Przywitanie przybyłych rodziców
2. Przedstawienie rodzicom planu i tematu spotkania Grupy Wsparcia
3. Przypomnienie zasad kontraktu
4. Mini wykład (przypomnienie) etapów godzenia się z niepełnosprawnością /postawy/
5. Dyskusja
6. Podsumowanie spotkania – określenie nastawienia
7. Zaproszenie rodziców na kolejne zajęcia
Grupa Wsparcia
KONSPEKT IV
TEMAT: O EMOCJACH SŁÓW KILKA
Data: 28.10.2015 r.
Nauczyciele prowadzący: Joanna Bury, Magdalena Wojtaszek
Czas trwania zajęć: 1,5-2 godzin
Rodzaj zajęć: grupa wsparcia dla rodziców
Uczestnicy: rodzice uczniów i wychowanków SOSW w Strzyżowie
Cele główne:

Rodzic potrafi zdefiniować pojęcie „EMOCJE”.

Rodzic potrafi nazwać, wymienić podstawowe emocje.

Potrafi rozpoznać własne emocje w konkretnych sytuacjach.

Zauważa różnicę między stanem napięcia a odprężenia mięśniowego.
Metody: rozmowa,
Forma zajęć: grupowa, indywidualna
Pomoce: plan spotkań, kartki, długopisy, markery, karteczki.
Przebieg spotkania:
1. Przywitanie przybyłych rodziców.
2. Określenie nastawienia
3. Przedstawienie rodzicom tematu spotkania, planu, głównych celów spotkania,
przypomnienie regulaminu
4. Dyskusja:
o Co to są emocje? /Jak rodzice rozumieją to pojęcie? Stworzenie definicji/
o Jakie emocje rodzice potrafią wymienić? – wypisywanie na kartkach
o Losowanie kartek z wypisanymi emocjami przez członków grupy i próba
określenia sytuacji w jakich ta emocja się pojawiła
o Szacowanie na skali /0-10 stopnia nasilenia emocji w danej sytuacji/
5. Podsumowanie, zakończenie spotkania.
Grupa Wsparcia
KONSPEKT V
TEMAT: A-B-C TERAPII POZNAWCZO-BEHAWIORALNEJ
Data: 04.11.2015 r.
Nauczyciele prowadzący: Joanna Bury, Magdalena Wojtaszek
Czas trwania zajęć: 1,5-2 godzin
Rodzaj zajęć: grupa wsparcia dla rodziców
Uczestnicy: rodzice uczniów i wychowanków SOSW w Strzyżowie
Cele główne:

Rodzic rozumie model A-B-C terapii poznawczo-behavioralnej.

Rodzic potrafi wskazać zależności sytuacja-myśl-emocja.

Rodzic identyfikuje myśli automatyczne i emocje w konkretnych sytuacjach.

Rodzic potrafi określić na skali 0-10 stopień nasilenia emocji w odniesieniu do myśli.
Metody: rozmowa,
Forma zajęć: grupowa, indywidualna
Pomoce: plan spotkań, kartki, długopisy, markery.
Przebieg spotkania:
1. Przywitanie przybyłych rodziców.
2. Nazwanie przez uczestników spotkania emocji towarzyszącym im na początku
spotkania. Określenie na skali stopnia ich nasilenia.
3. Przedstawienie rodzicom tematu, planu, głównych celów spotkania.
4. Mini wykład na temat A-B-C terapii poznawczo-behawioralnej
5. Wypisywanie przez rodziców sytuacji myśli-emocji z życia według modelu.
6. Omówienie
7. Nazwanie przez uczestników spotkania emocji towarzyszącym im na końcu spotkania.
Określenie na skali stopnia ich nasilenia.
8. Podsumowanie
Grupa Wsparcia
KONSPEKT VI
TEMAT: O STRESIE
Data: 18.11.2015 r.
Nauczyciele prowadzący: Joanna Bury, Magdalena Wojtaszek
Czas trwania zajęć: 1,5-2 godzin
Rodzaj zajęć: grupa wsparcia dla rodziców
Uczestnicy: rodzice uczniów i wychowanków SOSW w Strzyżowie
Cele główne:

Rodzic potrafi zdefiniować pojęcie „STRES”.

Rodzic potrafi określić sytuacje dla niego stresujące.

Potrafi wymienić trzy fazy stresu.

Rodzic potrafi wymienić reakcje organizmu na stres.
Metody: rozmowa,
Forma zajęć: grupowa, indywidualna
Pomoce: plan spotkań, kartki, długopisy, markery, karteczki.
Przebieg spotkania:
1. Przywitanie przybyłych rodziców.
2. Określenie emocji z jakimi rodzice przyszli na spotkanie i stopnia ich nasilenia.
3. Przedstawienie rodzicom tematu spotkania, planu, głównych celów spotkania,
4. Dyskusja:
o Co to jest STRES? /Jak rodzice rozumieją to pojęcie? Stworzenie definicji/
o Jakie sytuacje stresujące rodzice potrafią wymienić?
o Z jakimi myślami są one powiązane?
5. Mini wykład na temat trzech faz stresu /alarmowej, adaptacji i wyczerpania/ wykres
6. Omówienie reakcji człowieka na stres: fizjologicznych, emocjonalnych oraz
intelektualnych – umieszczenie ich na konturze człowieka odrysowanym na kartonie
7. Podsumowanie, określenie emocji na zakończenie spotkania i ich nasilenia.
Grupa Wsparcia
KONSPEKT VII
TEMAT: Sposoby radzenia sobie ze stresem. Trening relaksacji progresywnej Jacobsona.
Data: 25.11.2015 r.
Nauczyciele prowadzący: Joanna Bury, Magdalena Wojtaszek
Czas trwania zajęć: 1,5-2 godzin
Rodzaj zajęć: grupa wsparcia dla rodziców
Uczestnicy: rodzice dzieci uczęszczających do SOSW w Strzyżowie
Cele główne:

Rodzic potrafi wymienić sposoby radzenia sobie ze stresem.

Rodzic potrafi zrelaksować się przy treningu Jacobsona.

Potrafi wykorzystać zdobyte umiejętności w codziennym życiu i w sytuacjach
stresowych.

Zauważa różnicę między stanem napięcia a odprężenia mięśniowego.
Metody: rozmowa, nagranie CD treningu relaksacji progresywnej Jacobsona
Forma zajęć: grupowa, indywidualna
Pomoce: plan spotkań, kartki, długopisy, markery, nagranie na CD
Przebieg spotkania:
1. Przywitanie przybyłych rodziców.
2. Nazwanie przez uczestników spotkania emocji towarzyszącym im na początku
spotkania. Określenie na skali stopnia ich nasilenia.
3. Przedstawienie rodzicom tematu, planu, głównych celów spotkania.
4. Dyskusja o indywidualnych sposobach radzenia sobie ze stresem.
5. Trening relaksacji progresywnej Jacobsona.
6. Omówienie treningu.
7. Nazwanie przez uczestników spotkania emocji towarzyszącym im na końcu
spotkania. Określenie na skali stopnia ich nasilenia.
8. Podsumowanie spotkania - zaproszenie na kolejne zajęcia.
Grupa Wsparcia
.KONSPEKT VIII
TEMAT: CO MNIE STRESUJE? LISTA SYTUACJI STRESUJĄCYCH.
Data: 02.12.2015 r.
Nauczyciele prowadzący: Joanna Bury, Magdalena Wojtaszek
Czas trwania zajęć: 1,5-2 godzin
Rodzaj zajęć: grupa wsparcia dla rodziców
Uczestnicy: rodzice uczniów i wychowanków uczęszczających do SOSW w Strzyżowie
Cele główne:

Rodzic potrafi wymienić sytuacje, które go stresują, pogrupować je w kolejności
od najbardziej do najmniej stresujących.

Rodzic potrafi zrelaksować się przy treningu autogennym Schultza.

Potrafi wykorzystać zdobyte umiejętności w codziennym życiu.

Zauważa różnicę między stanem ciepła i ciężkości.
Metody: rozmowa, nagranie CD treningu autogennego Schultza, wykaz sytuacji stresujących.
Forma zajęć: grupowa, indywidualna
Pomoce: plan spotkań, kartki, długopisy, markery, nagranie na CD
Przebieg spotkania:
1. Przywitanie przybyłych rodziców.
2. Nazwanie przez uczestników spotkania emocji. Określenie na skali stopnia ich
nasilenia.
3. Przedstawienie rodzicom tematu, planu, głównych celów spotkania.
4. Rundka: Co jest stresujące dla Ciebie? Dla mnie bowiem stresujące jest...
5. Dyskusja o sytuacjach stresujących, pogrupowanie ich wg stopnia nasilenia.
6. Uzupełnienie wykazu sytuacji stresujących.
7. Trening autogenny Schultza.
8. Omówienie treningu.
9. Nazwanie przez uczestników spotkania emocji, określenie ich nasilenia.
10. Podsumowanie spotkania - zaproszenie na kolejne zajęcia.