Sprawdzamy i utrwalamy swoje umiejętności i

Transkrypt

Sprawdzamy i utrwalamy swoje umiejętności i
Magdalena Kasza
ZESPÓŁ SZKÓŁ
KACZYCE
SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z PRZYRODY
Program: Nowa Era.
Dział programowy: Człowiek i jego środowisko.
Hasło programu: Przyczyny i profilaktyka chorób zakaźnych, wirusy i bakterie,
charakterystyka chorób zakaźnych. Choroby wywoływane przez pasożyty, (glisty, owsiki,
tasiemce, kleszcze). Budowa pasożytów, drogi zakażenia, zapobieganie chorobom
pasożytniczym.
Temat: Sprawdzamy i utrwalamy swoje umiejętności i wiadomości o chorobach, wypadkach
oraz sposobach ich unikania.
Cele:
Poziom wiadomości:
Uczeń zna:
− podstawowe pojęcia związane z przyczynami i przebiegiem różnych chorób.
Uczeń rozumie:
− konieczność przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny.
Poziom umiejętności:
Uczeń potrafi:
− sprawnie posługiwać się pojęciami zawartymi w rozdziale „Kiedy zachorujesz?”
− układać logiczne zdania
− analizować, kojarzyć, dokonywać wyboru
− ilustrować gestem, mimiką różne pojęcia.
Czas: 2 godziny lekcyjne.
Przeznaczenie: klasa IV szkoły podstawowej.
Metody: pisanie kreatywne, opowiadanie, ćwiczenia techniczne, drama.
Środki dydaktyczne: kartki A4 dla każdego ucznia.
Przebieg zajęć:
Planowanie i przygotowanie.
Nauczyciel przygotowuje dla każdego ucznia kartkę, w której zagiętych rogach umieszcza
4 dowolne wyrazy związane z tematem powtórki.
Przeprowadzenie.
1. Uczniowie losują kartki z wyrazami, układają opowiadanie z użyciem wszystkich
umieszczonych na kartce słów – zadanie nr 1.
2. Uczniowie w czteroosobowych grupach zapoznają się z historyjkami kolegów
i wybierają jedną, którą zaprezentują jako scenkę pantomimiczną – zadanie nr 2.
3. Podczas występów grup pozostali uczniowie odgadują 4 wyrazy, które były podstawą
opowiadania i zapisują je na tablicy.
Podsumowanie.
Uczniowie wykonują zadanie nr 3 polegające na ułożeniu krzyżówki z wykorzystaniem słów
zapisanych na tablicy.
Materiały dla ucznia
Zadanie nr 1
Ułóż opowiadania z użyciem 4 wyrazów, które znalazły się na Twojej kartce.
Zadanie nr 2
Zapoznajcie się z historyjkami kolegów. Wybierzcie jedną, którą zaprezentujecie jako scenkę
pantomimiczną.
Zadanie nr 3
Z podanych na tablicy wyrazów ułóż krzyżówkę z pionowym hasłem: ZDROWIE. W razie
potrzeby możesz posłużyć się innymi wyrazami związanymi z tematem. Sformułuj pytania
tak, by odpowiedziami były słowa umieszczone w krzyżówce.
Materiały dla nauczyciela
Zadanie nr 1
Na każdej kartce umieszczone są 4 niewidoczne wyrazy –„ schowane” pod zagiętymi rogami.
Wyrazy mogą dotyczyć jednego zjawiska (np.: różyczka, zakażenie, temperatura, wysypka)
lub kilku różnych zjawisk jednocześnie – wtedy ułożenie historyjki będzie nieco trudniejsze.
Przykładowe zestawy wyrazów:
1.
4.
7.
10.
13.
16.
19.
22.
- podwyższona temperatura
- choroba
- zarazki
- szczepienie
- choroba zakaźna
- zespół Downa
- pomoc
- choroba wrodzona
- odporność wrodzona
- hartowanie ciała
- grypa
- wysoka temperatura
- winda
- wózek inwalidzki
- pomoc
- choroba wrodzona
- antybiotyki
- grypa
- powikłania
- łóżko
- świeże powietrze
- odporność
- profilaktyka
- choroba
- złamanie
- wypadek
- kąpielisko
- ratownik
- 998
- pomoc
- bezpieczeństwo
- pożar
2.
5.
8.
11.
14.
17.
20.
23.
- odporność
- zarażenie
- grypa
- witaminy
- wirusy
-ospa wietrzna
- odporność
- wysoka temperatura
- wysypka
- choroba
- szczepienia ochronne
- kaszel
- świnka
- termometr lekarski
- łóżko
- zakażenie
- gruźlica
- mleko
- kaszel
- szczepienie
- omdlenie
- pierwsza pomoc
- plaster
- wypadek
- 999
- niebezpieczne zabawy
- porażenie prądem
- alergia
- zatrucie pokarmowe
- przeterminowana żywność
- picie alkoholu
- zachorowanie
3.
6.
9.
12.
15.
18.
21.
24.
- warzywa i owoce
- zarażenie
- wścieklizna
- wiewiórka
- owsiki
- higiena
- zarażenie
- spożywanie pokarmów
- przeciwciała
- ospa wietrzna
- powietrze
- bezpośredni kontakt
- angina
- pokarm
- bakterie
- łóżko
- droga kropelkowa
- lekarz
- higiena
- choroba
- palenie papierosów
- odporność
- aktywny ruch
- profilaktyka
- opatrunek
- apteczka
- krwotok z nosa
- woda utleniona
- nabywanie odporności
- jazda na rowerze
- złamanie
- pogotowie ratunkowe
Zadanie nr 3
Przykładowe rozwiązanie:
1.
2.
3.
4.
1. Jak inaczej nazywamy bakterie i wirusy?
2. Jak nazywa się zdolność organizmu do niszczenia zarazków?
3. Jaki przyrząd wskaże u chorego podwyższoną temperaturę?
4. Jak nazywają się małe pasożyty, którymi można się zarazić zjadając brudne owoce
i warzywa?
5. 5. Co zastępuje nogi inwalidom i umożliwia im poruszanie się?
6. 6. Jak inaczej nazywa się uczulenie?
7. 7. Co koniecznie trzeba zabrać ze sobą na wycieczką, aby w razie potrzeby udzielić
pierwszej pomocy?
2.
3. T
6. A L E R
7. A P
1.
O
E
4.
5.
G
T
Z
D
R
O
W
I
E
A
P
M
W
Ó
A
C
R
O
O
S
Z
A
R
M
I
E
Z
N
E
K
K
K I
O Ś Ć
T R
I
Z K A
Literatura:
Czaińska Z., Wojtkowicz Z.,1999, „Aktywne metody edukacji geograficznej. Propozycja
metodyczna do pracy z uczniem w gimnazjum cz. II.” Stowarzyszenie Oświatowców
Polskich., Toruń, str. 21

Podobne dokumenty