Scenariusz zajęć - Zabawy i zawody sportowe z udziałem uczniów

Transkrypt

Scenariusz zajęć - Zabawy i zawody sportowe z udziałem uczniów
Scenariusz zajęć - Zabawy i zawody sportowe z udziałem uczniów klas II szkoły podstawowej w
Resku.
Najciekawszą formą ćwiczeń dla dzieci są zabawy ruchowe, w których udział biorą drużyny
rywalizujące ze sobą o zwycięstwo. Zasady zdrowej rywalizacji zajęć przyczyniają się do
wszechstronnego rozwoju dziecka.
SCENARIUSZ ZABAW I ZAWODÓW SPORTOWYCH
Z UDZIAŁEM DZIECI PRZEDSZKOLNYCH I UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ W RESKU.
Termin: 17.01.2014r./piątek/
Miejsce: sala gimnastyczna przy szkole podstawowej w Resku
Czas trwania: godz.10.10 - 11.10
Nauczyciele prowadzący: Krystyna Kaczor, Barbara Woszczyńska
Nauczyciele zaproszeni do współpracy: Jolanta Grygiel, Barbara Wronowska
Uczestnicy: dzieci pięcioletnie oddział „Króliczki”, dzieci sześcioletnie - oddział „Kłapouszki”,
klasa II a, klasa II b
Cele:
1. Wyrabianie ogólnej sprawności ruchowej dzieci z wykorzystaniem zabaw i zadań
2. Wdrażanie dzieci do rywalizacji zespołowej – nabywanie odporności emocjonalnej
3. Hartowanie organizmu dzieci poprzez zabawy i zawody o charakterze sportowym
4. Wdrażanie do dobrej zabawy przy współudziale starszych kolegów; pokonywanie bariery
przedszkole – szkoła.
5. Wyrabianie dbałości o bezpieczeństwo swoje i innych podczas pokonywania zadań
Metody:
 zabawowo – naśladowcza
 zadań stawianych
 pokaz
Formy :
 zespołowa
 z całą grupą
Pomoce dydaktyczne: szarfy w 4 kolorach, piłki, liny, pachołki, woreczki, obręcze, ławeczki
gimnastyczne, krążki, kubeczki i klocki,2 chusty animacyjne, odtwarzacz + płyty CD
Literatura: K. Wlaźnik „Wychowanie fizyczne w przedszkolu” ; M, J. Kołodziejowie „Wybrane
zagadnienia wychowania fizycznego w nauczaniu początkowym”
PRZEBIEG ZAJĘCIA:

Powitanie nauczycieli oraz dzieci – przedstawienie celu spotkania.

Część wstępna:
 Marsz przy muzyce po obwodzie koła: we wspięciu na palcach, na piętach, z
unoszeniem wysoko kolan, wymachy ramion do przodu, do tyłu, zataczanie kół
ramionami.
 Zabawa orientacyjno – porządkowa „Zamień się na miejsce”
Opis zabawy: dzieci w parach zajmują miejsce w różnych punktach Sali, jedno dziecko z
pary stoi, drugie z tyłu w przysiadzie podpartym. Na sygnał prowadzącego dzieci stojące
biegają między pozostałymi, na drugi sygnał wracają do pary i zamieniają się miejscami.
Zabawę powtarzamy 3 x.

Część główna: zawody sportowe z elementem współzawodnictwa – dzieci ustawione w
czterech rzędach, zróżnicowanych wiekowo (wymieszane po 5 dzieci z każdej z grup i klas).

Konkurencja I „Rzuć woreczek – przynieś woreczek”
Opis zadania: Pierwsze dziecko z zespołu otrzymuje woreczek. Na podany sygnał biegnie,
zostawia woreczek na linii mety i wraca do swojej drużyny, dając sygnał do startu
następnemu zawodnikowi. Ten biegnie do linii mety, zabiera woreczek i wracając
przekazuje go następnej osobie.

Konkurencja II „Bieg slalomem”
Opis zadania: Na umówiony sygnał pierwszy zawodnik startuje biegnąc między
pachołkami do mety i wraca w linii prostej do drużyny – startuje następne dziecko.

Konkurencja III „Tocz piłkę do mety”
Opis zadania: Na podany sygnał pierwszy zawodnik w pozycji niskiej toczy piłkę do mety
i z powrotem, przekazując ja następnemu dziecku.

Konkurencja IV „Tunel”
Opis zadania: Uczniowie w drużynach tworzą tunel ustawiając się w klęku podpartym
jeden obok drugiego. Na sygnał nauczyciela przedszkolaki kolejno czołgają się pokonując
trasę od początku do końca tunelu.

Konkurencja V „Po wąskiej dróżce czyli stopa za stopą /tip-topem/”
Opis zadania: Przed drużynami na podłodze rozłożone są liny. Na sygnał zawodnicy
kolejno przechodzą po linie ustalonym krokiem i wracają na miejsce, startują następni z
drużyn.

Konkurencja VI „Kelnerzy”
Opis zadania: Pierwszy zawodnik otrzymuje tacę z kubkiem /plastikowym/. Zadanie
polega na przeniesieniu w jednej ręce tacy z kubeczkiem do mety i z powrotem,
przekazanie jej następnemu koledze.

Konkurencja VII „Przeskocz przez ławeczkę – skoki zajączka”
Opis zadania: Ławeczki gimnastyczne ustawione przed każdą z drużyn. Zawodnicy na
strat przeskakują przez ławeczkę kilka razy skokami zajęczymi /z jednej strony ławki na
drugą/ i wracają na miejsce.

Konkurencja VIII „Skoki kangurów”
Opis zadania: Pierwsi zawodnicy otrzymują woreczki, które wkładają między kolana. Na
sygnał poruszają się skacząc obunóż tak, aby woreczek nie wypadł. Jeśli woreczek
wypadnie, dziecko zatrzymuje się, ponownie wkłada woreczek i kontynuuje zadanie.
Wracając do drużyny przekazuje woreczek następnemu zawodnikowi.

Część końcowa - zabawy z chustą animacyjną:

Podawanie sobie chusty w umówionym kierunku (dookoła) z rąk do rąk, w różnym tempie.

”Kolorowe wycieczki” - dzieci stoją w kole, trzymają chustę. Powoli ją opuszczają, potem
szybko ponoszą do góry. Nauczyciel wydaje polecenia: „Wszyscy którzy mają dziś ubrane
spodnie”, „Wszystkie dziewczynki”, „Wszyscy, którzy kochają morze”. Wywołane osoby
przebiegają pod chustą, zamieniając się miejscami w momencie, gdy chusta jest na
najniższym położeniu.

”Fale”- dzieci w kręgu trzymają chustę i poruszają jej brzegami robiąc fale jak na morzu małe, duże i ogromne.

Relaks - dzieci robią falę nad osobami leżącymi pod chustą: kilka osób turla się po falowanej
przez grupę chuście (chusty nie wolno naprężać); każde dziecko wybiera sobie kolor
na chuście, kładzie się i odpoczywa po zabawie.

Podziękowanie dzieciom i nauczycielom za wspólną zabawę – wręczenie dyplomów i
pisemnych podziękowań.
Temat: Spotkanie z pracownikami Nadleśnictwa Resko – wycieczka do lasu.
W ramach akcji „Ćwiczyć każdy może” odbyła się wycieczka autokarowa do lasu zorganizowana
przez n-lki grup: „ Kłapouszków” i „Tygrysków” oraz pracowników Nadleśnictwa Resko.
Zabawy na świeżym powietrzu sprzyjały rozwijaniu umiejętności obserwacji życia leśnego oraz
nabywaniu zasada bezpieczeństwa i zachowania się w lesie. Wycieczka zakończyła się pieczeniem
kiełbasek przy ognisku.
SCENARIUSZ SPOTKANIA Z LEŚNIKIEM PODCZAS WYCIECZKI DO LASU
DZIECI Z ODDZIAŁÓW „KŁAPOUSZKÓW” I „TYGRYSKÓW”
Z PRZEDSZKOLA MIEJSKIEGO im. KUBUSIA PUCHATKA W RESKU.
Cele ogólne:

Rozumienie zasady „w zdrowym ciele zdrowy duch”

Rozbudzanie zainteresowań pięknem i bogactwem środowiska przyrodniczego

Budowanie więzi emocjonalnej z przyroda

Nabywanie opiekuńczego stosunku do świata roślin i zwierząt, rozumienie potrzeby ochrony
przyrody

Dostrzeganie i rozumienie skutków negatywnych działań człowieka wobec środowiska:
zanieczyszczania środowiska np. dzikie wysypiska śmieci.
Cele operacyjne:
Dziecko:
 Rozumienie znaczenia świeżego powietrza dla zdrowia oraz potrzeby aktywnego wypoczynku
 Wie, jak należy bezpiecznie i kulturalnie zachować się podczas jazdy autokarem , pobytu w
lesie
 Rozumienie potrzeby i konieczności dbania o życie na Ziemi
 Obserwuje rośliny, zwierzęta w ich naturalnym otoczeniu
 Wypowiada się na temat wybranych gatunków drzew i zwierząt- wie, w jaki sposób
przygotowują się do zimy
 Podejmuje próby wyjaśnienia znaczenia słów: rezerwat przyrody, ochrona przyrody
 Wie, na czym polega praca leśniczego.
Metody:
Słowna: pogadanka
Oglądowa: pokaz
Czynna: zadania stawiane do realizacji, doświadczenia dzieci.
Formy pracy: pokaz z całą grupą, indywidualna
Pomoce dydaktyczne: wiersz H. Łochockiej „Spać się chce”, tekst rymowanek, szarfy, instrumenty
perkusyjne, aparat fotograficzny, lupy, apteczka, upominki.
Wprowadzenie:
1. Wysłuchanie wiersza H.Łochockiej „Spać się chce”

Rozmowa na temat wiersza- wypowiedzi dzieci n/ t zwierząt wymienionych w
wierszu, sposobu przygotowania się mieszkańców lasu do zimy.
2. Zabawa orientacyjno- porządkowa „Zwierzęta w lesie”
Nauczyciel dzieli dzieci na trzy grupy: zajączki, niedźwiedzie i wiewiórki. Każda grupa otrzymuje szarfy
w jednym kolorze i reaguje na akompaniament wybranego instrumentu. Przy dźwiękach tamburynu
poruszają się jak wiewiórki- skaczą na ugiętych lekko w kolanach nogach. Dźwięk bębenka jest
sygnałem dla niedźwiedzi- poruszają się one na czworakach, a kołatki- dla zajęcy, które skaczą w
przysiadzie. Podczas powtórzenia zabawy dzieci zamieniają się szarfami i występują w roli innych
zwierząt.
3. Ćwiczenie relaksacyjne „Leśne masaże”
Dzieci w parach powtarzają za nauczycielem tekst i wykonują odpowiednie ruchy na plecach kolegi.
Dzieci:
Przez las idzie jeż,
górze,
naprzemiennie układają złączone palce od dołu palców ku
Ten kujący zwierz
pleców, do dołu,
szybko, naprzemiennie stukają palcami wskazującymi od góry
Wiewióreczka skacze,
skaczą całymi dłońmi po powierzchni pleców różnych kierunkach,
Chomik w norce płacze
prawą stronę,
zakreślają dwoma rękami kółka: najpierw małe, a potem większe w
Rybki w wodzie się pluskają
pleców,
rysują obiema rękami fale (raz w prawo, raz w lewo) od dołu do góry
A zajączki uciekają
klepią równocześnie całymi dłońmi z góry do dołu,
Maszeruje gruby miś
naprzemiennie układają piąstki od dołu ku górze pleców,
Płynie leśny strumień
prawą ręką rysują fale od góry do dołu,
Borsuk w norce spaceruje,
rysują palcami wskazującymi odśrodkowe spirale,
Zapasy szykuje.
delikatnie ugniatają palcami plecy z góry na dół.
4. Ustalenie zasad bezpiecznego, kulturalnego zachowania się podczas wycieczki.

Rozmowa z dziećmi n/t zachowania się podczas jazdy autokarem, pobytu w lesie

Zwrócenie uwagi na:
- odpowiednie zachowanie się w lesie
-obserwowanie zmian zachodzących w świecie roślin i zwierząt -zimą
-uważne słuchanie pana leśniczego (poznawanie jego pracy- jej roli i znaczenia).
5. Zaproszenie dzieci na wycieczkę do lasu, zgromadzenie potrzebnych przyborów
6. Przejazd autokarem do lasu.
Przebieg:
1) Zabawa „Leśne odgłosy”
Dzieci idąc cicho po lesie nadsłuchują odgłosów: szumu drzew, śpiewu ptaków,itp. Porównują swoje
odkrycia z tym, co usłyszeli opiekunowie.
2) Spotkanie z pracownikami Nadleśnictwa Resko
 Spacer po lesie- zwracanie uwagi na przestrzeganie ustalonych zasad zachowania się w lesie,
 uważne słuchanie informacji i ciekawostek przyrodniczych dotyczących: roślin, wyglądu drzew ,
przystosowania się zwierząt w okresie zimy-podkreślenie znaczenia potrzeby opiekowania się i
systematycznego dokarmiania oraz pojenia zwierząt zimą, ze względu na trudne warunki
bytowania.
Zab. „Jakie to drzewo?”
Pan Leśniczy pyta dzieci, jakie drzewa widzą w swoim otoczeniu? Następnie pokazuje liść podając
nazwę gatunków. chętnemu dziecku, wręcza liść i w razie potrzeby podaje szeptem nazwę drzewa.
Jego zadaniem jest wyszukanie odpowiedniego drzewa i stanięcie obok niego. Pozostałe dzieci
podchodzą obok niego „ gęsiego”, szepcząc po kolei nazwę drzewa. Jeśli ktoś nie zna nazwy, to ta
osoba trzymająca liść podaje mu ją „na ucho”. Gdy wszyscy przejdą, dziecko trzymające liść dołącza
na koniec grupy. Zabawę powtarzamy następnie z innym dzieckiem, podając mu inny liść. Pan
Leśniczy kontroluje poprawność nazw.
 zwiedzanie szkółki leśnej- zwrócenie uwagi dzieci na długi etap rozwoju drzew, poznawanie pracy
leśniczego-jej roli i znaczenia,
Zab. „Do czego potrzebne są drzewa?”
Nauczyciel dzieli dzieci/ pan leśniczy/ na dwie grupy: dzieci-drzewa i dzieci-zwierzęta. Następnie
dzieci wybierają sobie jakim zwierzątkiem chcą być. Dzieci- drzewa ustawiają się co kilka metrów od
siebie. Zwierzątka mogą żyć, oddychać, odżywiać czy chronić się tylko pod drzewem, kucając
pojedynczo pod każdym z drzew. Tu są bezpieczne. Żeby żyć musza jednak znaleźć nowy pokarm. Na
dany znak zmieniają drzewo. W trakcie zmiany, gdy przebiegają od drzewa do drzewa, nie wolno im
oddychać, gdyż z dala od drzew nie ma tlenu, który produkują. Następnie pan Leśniczy informuje
dzieci- ja jestem pracownikiem Nadleśnictwa, który ścina drzewa ( informując przy tym na co
przeznaczane są te drzewa: na meble, zeszyty, papier toaletowy, itp.).Staje się także kwaśnym
deszczem, który zabija drzewa. Dzieci- drzewa, które zostają ścięte, przemieniają się w zwierzątka,
dzięki czemu wszystkie dzieci aktywnie uczestniczą w zabawie. Liczba dzieci przy każdym z
pozostałych drzew robi się coraz większa, a odległość, którą trzeba pokonać wstrzymując oddech
zwiększa się. Gdy wszystkie dzieci zgromadzą się wokół ostatniego drzewa , pan Leśniczy informuje,
że część dzieci zwierzątek jest bardzo daleko od dającego tlen i schronienie drzewa . Następnie pyta:
jak sadzicie, czy dla wszystkich wystarczy schronienia? Czy najdalej znajdujące się zwierzątka przeżyją
bez opieki drzewa?. Na koniec zabawy pan Leśniczy pyta dzieci: po co potrzebne są drzewa?
 oglądanie okazów przyrodniczych z wykorzystaniem lup,
Zab. „ Szukamy skarbów”
Nauczyciel dzieli dzieci na kilka grup, które mają za zadanie przynieść: coś, co wydaje odgłosy; coś, co
pachnie; coś twardego. Nauczyciel umawia się z dziećmi, ze na hasło słowne, wszystkie grupy kończą
poszukiwania i zbierają się, aby obejrzeć i omówić swoje skarby- zwrócenie uwagi dzieciom na
bezpieczeństwo i nie oddalanie się od grupy.
 Tropienie śladów- próby rozpoznawania śladów pozostawionych przez zwierzęta leśne.
3) Pieczenie kiełbasek przy ognisku- posiłek- zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo podczas stania
i pieczenia kiełbasek przy ognisku, kulturalne zwracanie się do opiekunów, pana Leśniczego,
kolegów z grupy.
4) Zakończenie spotkania – podziękowanie, wręczenie upominków wykonanych przez dzieci
pracownikom Nadleśnictwa Resko
5) Powrót do przedszkola- wyeksponowanie przyniesionych z lasu pamiątek w kąciku przyrody,
dzielenie się swoimi wrażeniami.
„Konkurs dla dzieci z zakresu aktywnego trybu życia, bezpieczeństwa i zdrowia”.
11.03.2014r. w Centrum Kultury w Resku przeprowadzono zajęcia z przedszkolakami w ramach
ogólnopolskiego programu MEN "Ćwiczyć każdy może". Dzieci uczestniczyły w konkursie
"Bezpieczny Przedszkolak". Do konkursu zostali zaproszeni przedstawiciele służb ratowniczych:
Straży Pożarnej, Ratownictwa Medycznego i Policji.
Przedstawiciele policji asp. Andrzej Włodek i st. sierż. Michał Olejnik tłumaczyli dzieciom jak
bezpiecznie przechodzić przez jezdnię, jak zachować ostrożność w przypadku osób nieznajomych.
Przedszkolaki przećwiczyły również pozycję obronną w przypadku ataku przez psa.
Pan Mariusz Graj z Ochotniczej Straży Pożarnej w Resku, opowiadał o swojej służbie i obowiązkach
strażaków. Maluchy mogły dowiedzieć się jak strażacy ratują poszkodowanych w wypadkach i jak
gaszą pożary. Straż pożarna jest ważnym ogniwem służb ratowniczych w Polsce. Reska jednostka
OSP jest włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego (KSRG).
Służby medyczne reprezentowała rat.med. Karolina Bartnicka z firmy Eskumed Ratownictwo
Medyczne w Resku. Pani Karolina opowiadała o pracy ratowników medycznych oraz
zademonstrowała i udostępniła fantom do ćwiczeń ratowania życia. Każda grupa mogła
przećwiczyć praktycznie resuscytację krążeniowo - oddechową. Dzieci uciskały klatkę piersiową
fantoma 30 razy i robiły 2 sztuczne oddechy - 30:2.
Podczas konkursów panowała bardzo miła i wesoła atmosfera, maluchy aktywnie uczestniczyły w
przygotowanych konkurencjach i zadaniach. W ramach nagrody wręczono m.in. okolicznościowe
medale oraz słodkie lizaki.
SCENARIUSZ KONKURSU DLA DZIECI 5 - 6 – LETNICH Z ZAKRESU AKTYWNEGO TRYBU ŻYCIA,
BEZPIECZEŃSTWA I ZDROWIA „BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK”
Data: 11.03.2014r./wtorek/
Miejsce: Centrum Kultury w Resku
Czas: 10.00 – 11.30
Uczestnicy: dzieci 5-6-letnie, oddział: „Tygryski, Króliczki, Kłapouszki”
Goście zaproszeni: policjant, strażak, ratownik medyczny.
Cele :

Utrwalenie wiedzy dotyczącej znajomości podstawowych zasad ruchu drogowego;

Systematyzowanie wiadomości na temat pracy straży pożarnej;

Wdrażanie do działań profilaktycznych na rzecz ochrony zdrowia i życia;

Rozwijanie umiejętności efektywnego współdziałania oraz integracji dzieci;
Zakładane efekty – : dziecko:

posiada wiedzę ogólną związaną z bezpieczeństwem, zdrowiem oraz profilaktyką;

zna wybrane znaki drogowe oraz zasady przechodzenia przez ulicę, rozumie znaczenie
sygnalizacji świetlnej,

wskazuje przedmioty związane z udzielaniem pierwszej pomocy: bandaż, woda utleniona,
plaster, gaza.

wie, jak pracuje strażak, policjant, ratownik medyczny;

zna numery alarmowe służb ratowniczych, wie, w jakich sytuacjach należy wezwać
odpowiednie służby ;

potrafi zachować się w sytuacji zagrożenia;

umie udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej

potrafi rozwiązywać zadania, rozumie ich sens;

aktywnie uczestniczy w turnieju, współdziała w grupie i w parze.
Metody:
- podające: objaśnienie, instrukcja,
- poszukujące: rozmowa, zadania inspirujące, zagadki,
- praktyczne: samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych do wykonania,
- ekspresyjne: zabawy ruchowe.
Formy:
 zabawa
 grupowa
 indywidualna
Środki dydaktyczne:
- teksty zagadek, ilustracje, napisy, numery alarmowe, koła w trzech kolorach: czerwonym,
niebieskim, żółtym, kartki z zgłoszenia, płyty CD, kółka żółte symbolizujące tabletki witaminy C,
odznaki dla każdego dziecka „Bezpieczny Przedszkolak”, gwizdek, dyplomy, podziękowania
PRZEBIEG:
1. Powitanie – przedstawienie zaproszonych gości: policjanta, strażaka, ratownika medycznego.
2. Zabawa integracyjna przy muzyce z Klanzy „Wszyscy są – witam was…”.
3. Wprowadzenie hasła spotkania:
„MY MALUCHY I STARSZAKI, TO BEZPIECZNE PRZEDSZKOLAKI!”
4. Rozwiązanie zagadek słownych, obrazkowych przez każdą grupę:
grupa „Tygryski” - STRAŻAK
Rozwiązanie zagadki słownej:
Pożar, pożar, straszna sprawa, dym widać w oddali.
Kto tak szybko drogą jedzie, kiedy dom się pali?
Odszukanie wśród ilustracji strażaka i przyklejenie na sztaludze.
Jak nazywa się pojazd, którym jeżdżą strażacy?
Odszukanie wozu strażackiego i przyklejenie na dużym kartonie.
Zabawa ruchowa przy muzyce ”Jadą strażacy” - naśladowanie sygnału wozu strażackiego.
Jaki jest numer telefonu do Straży Pożarnej? Ułożenie z liczb numeru pod obrazkiem strażaka.
W jakich sytuacjach dzwonimy na Straż Pożarną?
Grupa „Króliczki” – POLICJANT
Rozwiązanie zagadki słownej:
Kto na skrzyżowaniu bez obawy staje,
bo ręką zatrzyma auta i tramwaje?
Bystrym okiem, dobrym słuchem, kieruje drogowym ruchem?
Odszukanie wśród ilustracji policjanta i przyklejenie na sztaludze.
Jak nazywa się pojazd, którym jeżdżą policjanci?
Odszukanie radiowozu i przyklejenie na dużym kartonie.
Zabawa ruchowa przy muzyce ”Jedzie radiowóz” - naśladowanie sygnału policyjnego.
Jaki jest numer telefonu na policję? Ułożenie z liczb numeru pod obrazkiem.
W jakich sytuacjach dzwonimy na policję?
Grupa „Kłapouszki” - RATOWNIK MEDYCZNY
Rozwiązanie zagadki słownej.
Kto tak prędko, na sygnale do chorego jedzie.
Jeśli trzeba do szpitala, prędko go zawiezie?
Odszukanie wśród ilustracji lekarza/ratownika medycznego i przyklejenie na sztaludze.
Jak nazywa się pojazd, którym jeżdżą lekarze/ratownicy medyczni?
Odszukanie karetki pogotowia i przyklejenie na dużym kartonie.
Zabawa ruchowa przy muzyce ”Jadą ratownicy” - naśladowanie sygnału karetki.
Jaki jest numer telefonu na Pogotowie Ratunkowe? Ułożenie z liczb numeru pod obrazkiem.
W jakich sytuacjach dzwonimy na Pogotowie Ratunkowe?
Pytanie do wszystkich grup:
Czy znacie jeszcze inny numer telefonu, pod który można zadzwonić i wezwać pomoc?
Ułożenie numeru 112 między gotowe plakaty.
5. Pogadanka przeprowadzona przez zaproszonych gości:
- Policjant- kilka zdań nt. bezpieczeństwa.
- Zabawa ruchowa „Uwaga pies” .Dzieci poruszają się w rytm muzyki. Na przerwę prezentują
postawę obronną przed oszczekującym psem /postawa żółwia/. Super chwali dzieci gość.
- Ratownik medyczny – kilka zdań o pracy.
- Zabawa ruchowa „Rozsypane tabletki”. Na podłodze leżą rozsypane żółte kółka - tabletki
witaminy C. Zadaniem dzieci jest jak najszybsze pozbieranie tabletek i włożenie do pudełek
stojących na dywanie. Wygrywa drużyna, która nazbiera najwięcej kółek.
- Strażak – kilka słów o pracy.
- Zabawa ruchowa „Strażak w kasku”. Dzieci ustawione w trzech kołach. Podczas melodii podają
sobie
z rąk do rąk kask strażacki. Na przerwę w muzyce dziecko, które trzyma kask w ręce
zakłada go na głowę. Potem dalej kask krąży po kole.
6. Zabawa dydaktyczna „Nasza apteczka” Nauczycielka rozsypuje na podłodze różne przedmioty,
zadaniem każdej z grup jest zapakować poprawnie wyprawkę apteczki: bandaże, gaza, koc
termiczny, nożyczki, rękawiczki jednorazowe, plaster, plaster z opatrunkiem.
7. Zabawa dydaktyczna „Tak – nie”. Dzieci trzymają w ręce tabliczki z napisem po obu stronach
TAK – NIE. Treść zagadek czytają goście, po każdej zagadce dzieci podnoszą tabliczkę z właściwym
napisem.
Przykładowe pytania:
Czy bezpieczne miejsce do zabawy to skrzyżowanie dróg?
Czy można wypalać suche trawy na polach, łąkach?
Czy przechodzimy przez ulicę w każdym miejscu?
Czy możesz się bawić gdy znajdziesz zużytą strzykawkę?
Gdy jesteś sam w domu i ktoś puka do twoich drzwi, to czy mu otworzysz?
Czy można bawić się zapałkami?
Czy mogą dzieci samodzielnie zażywać lekarstwa?
Czy powinieneś przyjmować słodycze, gdy nieznajomy cię nimi częstuje?
Czy mogą dzieci dotykać pojemniki z nieznanymi płynami, proszkami?
Czy można dzwonić dla zabawy na numery alarmowe :policji, pogotowia, straży pożarnej?.
8. Zabawa „Na ratunek”. Dzieci podzielone na trzy zespoły: policja, straż, ratownicy medyczni
otrzymują koła w kolorach: czerwonym, niebieskim, żółtym.
strażacy – kolor czerwony
policjanci – kolor niebieski
lekarze – kolor żółty
Goście odbierają zgłoszenia. Dzieci ustalają, który grupa powinna wyjechać, aby udzielić pomocy.
Odpowiednie dzieci podnoszą do góry swoje koła, jako kierownice, jeżdżą po Sali z odpowiednim
sygnałem. Gdy n-lka podniesie do góry lizak policjanta, dzieci zatrzymują się i wracają na miejsca.
ZGŁOSZENIA:
1. Halo! Tak rozumiem. Małe dziecko weszło na wysokie drzewo i nie może zejść. Już wysyłam
pomoc.
- Która drużyna powinna wyjechać do wezwania? – straż pożarna
2. Halo! Mały chłopiec stoi sam na przystanku i płacze. Chyba zgubił się rodzicom. - policja
3. Halo! Dziewczynka przewróciła się podczas jazdy rowerem. Nie może się podnieść. Skarży się, że
boli ją noga. - pogotowie ratunkowe
4. Halo! Została pani okradziona? Już wysyłam pomoc. - policja
5. Halo! Nad lasem unosi się gęsty dym. – straż pożarna
6. Halo! Na drodze doszło do wypadku samochodowego, są ranni. - pogotowie ratunkowe,
policja, straż.
9. Zabawa „Na pomoc”. Dzieci w parach otrzymują bandaże i udzielają pomocy koledze, który
zranił się w palec, w nogę, w rękę. Dziecko siada na krzesełku, kolega robi opatrunek na ranę.
10. Pokaz sposobu resuscytacji na fantomie przez ratownika medycznego, ćwiczenia przez dzieci.
11. Podsumowanie zajęć - podziękowanie gościom, dzieciom i wręczenie odznak ”Bezpieczny
Przedszkolak”.
12. Poczęstunek dla każdego dziecka: sok lub woda w kubeczku, lizak oraz medal.

Podobne dokumenty