3. Współpraca z MBP w Opolu - Joanna Sławińska

Transkrypt

3. Współpraca z MBP w Opolu - Joanna Sławińska
3. Współpraca z MBP w Opolu
Wpisany przez Joanna Sławińska-Kurdziel
poniedziałek, 26 stycznia 2009 10:00 - Poprawiony czwartek, 01 września 2011 16:03
Udział we współorganizacji spotkań dla dzieci - scenariusze
Dziękuję Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu i pani Jadwidze L. (pracownikowi filii
nr 4 dziecięcej) za możliwość współpracy przy organizacji zajęć dla przedszkoli i dzieci
szkolnych.
Udział we współorganizacji (oprawa muzyczna) spotkań dla dzieci przedszkolnych i szkolnych
(rok szkolny 2008/2009):
„Czasopisma dla przedszkolaków” (dla dzieci 6-letnich z Przedszkola nr 3 w Opolu)
„Nasza biblioteka” (dla dzieci 5-letnich z Przedszkola nr 8 w Opolu)
„Andrzejki” (dla dzieci szkolnych ze SP nr 21 w Opolu - kl. II)
Cel współpracy:
- rozbudzenie u dzieci świadomości muzycznej
- wzbudzenie zainteresowania muzyką
1/6
3. Współpraca z MBP w Opolu
Wpisany przez Joanna Sławińska-Kurdziel
poniedziałek, 26 stycznia 2009 10:00 - Poprawiony czwartek, 01 września 2011 16:03
- zapoznanie dzieci z dziecięcą literaturą muzyczną
- kontakt dzieci z „żywą” muzyką
- wskazanie na ścisły związek między literaturą piękną a literaturą muzyczną – rozbudzanie
wyobraźni muzycznej
- kształtowanie wrażliwości muzycznej
- zainteresowanie dzieci instrumentami muzycznymi
- zachęcenie do podjęcia nauki w PSM I st. (promocja szkoły)
SPOTKANIE MUZYCZNO - LITERACKIE DLA DZIECI (24.11.2008r.)
2/6
3. Współpraca z MBP w Opolu
Wpisany przez Joanna Sławińska-Kurdziel
poniedziałek, 26 stycznia 2009 10:00 - Poprawiony czwartek, 01 września 2011 16:03
więcej zdjęć w galerii
SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Temat zajęć: „Andrzejki”
Opracowanie muzyczne na podstawie dziecięcej literatury muzycznej; interpretacja oraz
wykonanie: Joanna Sławińska-Kurdziel (nauczyciel PSM Opole)
Opracowanie literackie: p. Jadwiga L. (MBP Opole)
Forma pracy: zajęcia grupowe
Grupa: dzieci szkolne ze SP nr 21 w Opolu (kl. II c)
Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu, Filia nr 4 dziecięca
Czas trwania: 1 godzina
Cele:
3/6
3. Współpraca z MBP w Opolu
Wpisany przez Joanna Sławińska-Kurdziel
poniedziałek, 26 stycznia 2009 10:00 - Poprawiony czwartek, 01 września 2011 16:03
- zapoznanie ze zwyczajami i tradycjami andrzejkowymi
- rozbudzenie u dzieci świadomości muzycznej
- wzbudzenie zainteresowania muzyką
- zapoznanie dzieci z dziecięcą literaturą muzyczną
- kontakt dzieci z „żywą” muzyką – zabawa przy „naturalnej” muzyce
- wskazanie na ścisły związek między literaturą piękną a literaturą muzyczną – rozbudzanie
wyobraźni muzycznej
- kształtowanie wrażliwości muzycznej
- zainteresowanie dzieci instrumentami muzycznymi
- zachęcenie do podjęcia nauki w PSM I st. (promocja szkoły)
Środki dydaktyczne: teksty nutowe, instrumenty muzyczne (keyboard)
Literatura:
- zbiory nutowe:
4/6
3. Współpraca z MBP w Opolu
Wpisany przez Joanna Sławińska-Kurdziel
poniedziałek, 26 stycznia 2009 10:00 - Poprawiony czwartek, 01 września 2011 16:03
„Czytanki muzyczne na fortepian” cz. I, red. E. Altberg
Załączniki: zdjęcia ( galeria )
Przebieg zajęć:
1) Wejście grupy szkolnej – powitanie muzyką:
R. Schumann – „Marsz” op. 68 nr 2
2) Przywitanie dzieci
3) Rozmowa o tradycji Andrzejkowej (p. J. Lech)
4) „Wejście” do „Krainy magii”: uwolnienie od złych myśli – muzyka relaksacyjna:
Ilustracja muzyczna: W. Raczkowski – „Pastuszek”
5) Zabawy andrzejkowe - wróżby:
5/6
3. Współpraca z MBP w Opolu
Wpisany przez Joanna Sławińska-Kurdziel
poniedziałek, 26 stycznia 2009 10:00 - Poprawiony czwartek, 01 września 2011 16:03
Ilustracja muzyczna do magicznego zaklęcia powtarzanego po każdej wróżbie: A. Rowley –
„Mały Chińczyk” op. 37 nr 6
6) Wspólne śpiewanie piosenki „Andrzejki” do melodii „Był sobie król…” (interpretacja muzyki
- własna)
7) Zakończenie zajęć, pożegnanie dzieci
6/6

Podobne dokumenty