scenariusz zajęć wychowania fizycznego

Transkrypt

scenariusz zajęć wychowania fizycznego
SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
Marek Dziejma
Danuta Łupińska
Józef Soliwoda
Imię
Nazwisko
Typ szkoły: XIV LO
Białystok
Miejsce zajęć:
basen miejski
Klasa: 1c
Data:
25.02.2014
Czas trwania zajęć:
45 minut
Płeć uczniów: K, M
Liczba uczniów: 16
Podstawa programowa – wymagania szczegółowe w zakresie:
diagnozy
sprawności
i aktywności
fizycznej oraz
rozwoju
fizycznego
treningu
zdrowotnego
sportów
całego życia
i wypoczynku
bezpiecznej
aktywności
fizycznej
i higieny
osobistej
sportu
tańca
edukacji
zdrowotnej
+
Temat zajęć: Gry i zabawy w wodzie
Cele zajęć w zakresie
Umiejętności:
1. Praca NN i RR w pływaniu
2. Adaptacja organizmu do środowiska wodnego
3. Utrzymywanie postawy oraz zachowanie równowagi
Wiadomości:
1. Wpływ ruchu na adaptację organizmu do wysiłku
2. Odciążenie kręgosłupa i rozluźnienie mięśni
3. Kształtowanie poprawnej postawy
Usamodzielnienia:
1. Uczeń zna zasady bezpieczeństwa w wodzie
2. Wie jaki wpływ ma woda na zachowanie prawidłowych ruchów utrzymywania zdrowia
3. Wie że przebywanie w wodzie to aktywne i przyjemne spędzanie czasu
Motoryczność:
1. Kształtowanie wytrzymałości
2. Kształtowanie precyzji ruchów
3. Wzmacnianie gorsetu mięśniowego
4. Poprawa gibkości ciała
Środki dydaktyczne:
1. Lina
2. Piłka do gry
3. Deska do nauki pływania
4. Bramki do gry w piłkę wodną
Czynności nauczyciela i czas zajęć
Przebieg zajęć
Czynności bezpośrednio poprzedzające zajęcia - 2'
kontrola
miejsca
zajęć
lekcyjnych.
1. Przygotowanie
sprzętu do lekcji.
2. Przejście uczniów
pod opieką
nauczyciela na
teren zajęć
lekcyjnych.
1. Przygotowanie sprzętu do lekcji.
2. Przejście uczniów pod opieką
nauczyciela na teren zajęć lekcyjnych.
Część wstępna - 5'
Zbiórka, powitanie. Sprawdzenie obecności.
Podanie zadań lekcji.
1. Ćwiczenia kształtujące na lądzie
 Podskoki z obustronną pracą RR do przodu i
do tyłu
 Bieg w miejscu
 Skrętoskłony
 Siad prosty nożyce poziome i pionowe
2. Czynności higieniczne
 Przejście pod prysznic
Część główna - 28'
Nauczyciel objaśnia prawidłowość
wykonywania konkurencji sportowych.
1. Zabawa orzywiająca „Berek w wodzie” 3’
2. Przeciąganie liny
3. Sztafeta basenowa
4. Numerki
5. „Gra do pięciu podań”
6. Wyścigi na deskach
7. Gra w piłke wodną
Część końcowa - 3'
zbiórka,
omówienie lekcji,
pożegnanie.
1. Cwiczący trzymają się krawędzi basenu –
wykonują zanurzenia głowy pod wodą – wydech
powietrza ( powtarzają kilkakrotnie)
2. Leżenie na wodzie
3. Wyjście z wody – przeliczenie ćwiczących
4. Podsumowanie zajęć
Czynności po zakończeniu zajęć - 7'
Uzupełnienie dokumentacji.
1. Przejście pod prysznic
2. Czynności higieniczne ( osuszenie ciała )
3. Przygotowanie się do następnych zajęć

Podobne dokumenty