scenariusz lekcji fizyki w klasie I gimnazjum
Transkrypt
scenariusz lekcji fizyki w klasie I gimnazjum
1. Cele lekcji: a) poznawczy: zapoznanie z rodzajami i wła ciwo ciami metali. b) kształc co-rewalidacyjny: kształtowanie umiej tno ci rozpoznawania metali, usprawnianie i rozwijanie zdolno ci manualnych. c) wychowawczy: uczenie samodzielno ci obserwacji i wyci gania wniosków, u ywanie poj fizycznych, współpraca w zespole, wyrabianie poczucia ładu i porz dku na stanowisku pracy. 2. Struktura lekcji: − ukierunkowanie uwagi na tre nowej lekcji i motywacja do pracy (rozwi zanie krzy ówki), − zdobywanie wiedzy przez uczniów (obserwacja wygl du sprawdzanie przewodzenia elektrycznego i wa enie próbek metali), − utrwalenie wiadomo ci (zabawa w „Prawda czy fałsz”), − ocena aktywno ci uczniów na lekcji. 3. Formy organizacji lekcji: − uczniowie klasy podzieleni na dwie grupy robocze, − czas trwania – 1 godzina lekcyjna. 4. Metody nauczania: − samodzielnego dochodzenia do wiedzy, − do wiadczalna, − gier dydaktycznych, − instrukta słowny, − obserwacja. 5. Formy pracy: − indywidualna jednolita, − grupowa, − zespołowa. 6. Pomoce dydaktyczne: − waga szalkowa z odwa nikami, − próbki metali, − diagram krzy ówki, − tabela wyników, − kartoniki z hasłem, − wykre lanka literowa. zewn trznego, 7. Przebieg lekcji: I. 1. Przypomnienie wiadomo ci o ciałach stałych. Ukierunkowanie - co to s ciała stałe? uwagi na tre Ciała stałe - to ciała zbudowane z cz steczek, nowej lekcji mi dzy którymi wyst puje bardzo silne przyci ganie. i motywacja 2. Teraz odpowiemy na pytania w krzy ówce, której rozwi zaniem b dzie do pracy. nazwa ciała stałego. G P 1. 2. 3. 4. 5. A K O M I N R Z E B I E B U T E L K Ł A W K A E L N I A T A Ulatuje z niego dym. Potrzebujesz go przy czesaniu. Pojemnik na napoje. Sprz t do siedzenia w parku. Przybór do sma enia jajecznicy. METALE- to pierwiastki chemiczne. 3. Podział metali pod wzgl dem ich wła ciwo ci: a/ chemiczne - metale szlachetne (złoto,srebro,platyna), - metale półszlachetne (chrom,nikiel,glin), - metale nieszlachetne ( elazo). b/ fizyczne - barwa metali, - metale lekkie lub ci kie, - metale łatwo lub trudno topliwe, - przewodniki lub izolatory ciepła, - przewodniki pr du. c/ mechaniczne (okre laj przydatno metalu do celu, któremu ma słu y wykonany z niego przedmiot) - wytrzymało (rozci ganie, ciskanie, gi cie, skr canie), - plastyczno , - spr ysto , - twardo . II. Podanie tematu lekcji: Obserwacja wła ciwo ci fizycznych metali. 1. Uczniowie zapisuj temat w zeszycie. 2. Ustalenie zasad pracy podczas lekcji: - podział klasy na dwie grupy, - wybór osoby reprezentuj cej grup , - szefowie grup pobieraj próbki metali i przyrz dy, - nauczyciel przedstawia sposób wykonania obserwacji przez uczniów. III. Zdobywanie wiedzy przez uczniów. 1. Obserwacja wła ciwo ci fizycznych metali: Grupa A: - obserwacja wygl du zewn trznego (barwa, powierzchnia matowa lub z połyskiem, czy po uderzeniu wydaje d wi k), Nr próbki 5 6 7 8 9 10 Nazwa metalu eliwo Stal Mosi dz Ołów Cynk Aluminium Barwa Br zowa Jasno-szara Złota Ciemno-szara Ciemno-szara Srebrna Połysk/mat Mat Połysk Połysk Mat Mat Mat D wi k - obserwacja i sprawdzenie przewodzenia pr du przez metale (instrukta słowny nauczyciela). Grupa B: - obserwacja i dokonanie pomiaru ci aru wła ciwego próbek metali (instrukta słowny nauczyciela). Nr próbki 5 6 7 8 9 10 Nazwa metalu eliwo Stal Mosi dz Ołów Cynk Aluminium Ci ar 111,5g 121,2g 130,4g 181,4g 113,7g 40,2g Sprawdzenie poprawno ci wykonania wiczenia: Ułó karteczki z nazwami metali rosn co według ci aru, a nast pnie odwró je i odczytaj hasło. aluminium B eliwo R cynk A stal W mosi dz O ołów ! Zmiana stanowisk obserwacyjnych. Grupa A: - pomiar ci aru metali Sprawdzenie poprawno ci wykonania wiczenia: Ułó karteczki z nazwami metali malej co według ci aru, a nast pnie odwró je i odczytaj hasło. ołów S mosi dz U stal P cynk E eliwo R aluminium ! Grupa B: Tak samo jak poprzednio grupa A. IV. Utrwalenie wiadomo ci (zabawa w„ Prawda czy fałsz”). 1. Mosi dz ma kolor niebieski. 2. Ołów ma barw ciemnoszar . + 3. Aluminium jest bardzo ci kie. 4. Stal jest matowa. + 5. Mosi dz jest koloru złotego. + 6. Metal nie jest ciałem stałym. 7. Cynk jest lekkim metalem. + 8. Stal nie przewodzi pr du. 9. Mosi dz ma l ni c powierzchni . + 10. Ołów jest metalem o du ym ci arze. + V. Ocena aktywno ci uczniów na lekcji. Nauczyciel ocenia wykonane zadania i aktywno VI. Zadanie domowe. Wybra jeden z podanych metali (ołów, aluminium, mosi dz) i opisa jego wła ciwo ci fizyczne. uczniów podczas lekcji.