Konspekt lekcji geografii w klasie IIIa LO

Transkrypt

Konspekt lekcji geografii w klasie IIIa LO
Konspekt lekcji geografii w klasie III LO
Prowadząca: mgr Grażyna Jach
Hasło programu: Współczesne problemy energetyczne Polski.
Temat lekcji: Problemy energetyczne Polski.
Cele operacyjne
Po tej lekcji uczeń:
• wymieni problemy energetyczne Polski;
• wskaże przyczyny problemów energetycznych Polski;
• wykaże , że problemy energetyczne Polski są między innymi efektem gospodarki
socjalistycznej;
• omówi wpływ współczesnych przekształceń gospodarczych na polską energetykę;
• wskaże związki między rodzimymi zasobami surowców energetycznych a
problemami energetycznymi;
• wyjaśni potrzebę poszukiwania nowych źródeł energii i uzasadni konieczność
racjonalnej gospodarki energią;
• wykaże wpływ energetyki na środowisko.
Cele wychowawcze
Uczeń:
• lepiej pracuje w grupie;
• lepiej przedstawia swój punkt widzenia i wyciąga wnioski;
• kształtuje kreatywną postawę.
Środki dydaktyczne
•
•
•
•
•
podręcznik dla klasy III liceum ogólnokształcącego;
ścienna fizyczna mapa Polski;
atlas geograficzny;
materiały źródłowe przygotowane przez nauczyciela i uczniów;
arkusz papieru, kolorowe kartoniki, flamastry.
Metody pracy
•
metaplan
Formy pracy
• grupowa
• elementy mini-wykładu i rozmowy kierowanej.
Tok lekcji
1.
2.
3.
4.
Czynności organizacyjne.
Podanie tematu lekcji.
Przedstawienie celów lekcji.
Wprowadzenie do tematu przez nauczyciela.
5. Organizacja pracy uczniów w grupach:
• nauczyciel dzieli klasę na 5 sześcioosobowych grup;
• każda grupa otrzymuje 1 arkusz papieru, chmurkę do zapisania tematu, kolorowe
kartoniki do zapisywania odpowiedzi i wniosków, flamastry, taśmę samoprzylepną,
klej;
• materiały źródłowe i polecenia do wykonania metaplanu;
• nauczyciel określa czas wykonania zadania (15-20 minut);
• każda grupa tworzy plakat zawierający propozycję rozwiązania łącznie z wnioskami;
• nauczyciel nie ingeruje w pracę grup uczniowskich, ale ją nadzoruje;
• na zakończenie pracy, każda grupa wybiera osobę, która będzie prezentować plakat;
• w trakcie prezentacji plakatów nauczyciel nie ingeruje w wypowiedzi uczniów.
6. Po prezentacji nauczyciel zbiera kartki z wnioskami zaproponowanymi przez grupy i
przykleja je na tablicy.
7. Na podsumowanie nauczyciel otwiera dyskusję, której celem jest przewartościowanie
zaproponowanych wniosków , ustalenie wniosków końcowych i zapisanie ich w
zeszycie.
8. Ocena pracy uczniów.
Graficzny układ metaplanu
Problemy energetyczne
Polski
Jak jest?
Jak powinno być?
Dlaczego nie jest tak,
jak powinno być?
Wnioski
Polecenia do pracy w grupach.
1.
2.
3.
4.
Wymień problemy energetyczne Polski.
Jak powinna funkcjonować polska energetyka?
Wymień przyczyny problemów energetycznych Polski.
Jak zlikwidować problemy energetyczne Polski?

Podobne dokumenty