Obszar wsparcia

Transkrypt

Obszar wsparcia
Obszar wsparcia:
Profilaktyka logopedyczna
Scenariusz zajęć
Autor: Barbara Galas
Grupa wiekowa: 3-latki
Temat: MIŚ MA NOWE KOLEŻANKI. Unoszenie języka do góry.
Cele operacyjne:
Dziecko:
• dmucha unosząc piórko w górę;
• podnosi język do góry i wypowiada głoskę „l”;
• wypowiada słowa z głoską „l”, które zapamiętało w miarę poprawnie i zrozumiale;
• kreśli kształty okrągłe po śladzie;
• stara się udzielać dłuższych odpowiedzi.
Wykaz rozwijanych i nabywanych umiejętności, ujętych w podstawie programowej,
jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole:
Dziecko:
• zwraca się bezpośrednio do rozmówcy;
• stara się mówić poprawnie, płynnie, zrozumiale dla innych;
• uczestniczy w proponowanych zabawach usprawniających funkcje mowy;
• stara się słuchać bez przerywania;
• dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo – ruchową potrzebna do
rysowania, wycinania, nauki pisania.
Treści kształcenia:
• usprawnianie funkcji mowy: oddech, motoryka artykulacyjna;
• wdrażanie zasad prawidłowej komunikacji werbalnej;
• rozwijanie mowy powiązanej z działaniem;
• bogacenie słownictwa dziecka;
• rozwijanie sprawności manualnej i orientacji w przestrzeni.
Opis sposobu realizacji:
Lp. Rodzaj ćwiczenia
Przebieg
1
Nawiązanie do tematu zajęć.
2
Ćwiczenia
1.Nowe koleżanki
2 min
- zaciekawienie dzieci
tematem
2.Fruwające
piórko: 1 min
Ćwiczenia
Czas
Uwagi o realizacji,
warunki
pobudzające
aktywność dziecka
Prezentacja
multimedialna:
Nowe koleżanki.
Nauczyciel
(N)
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
usprawniające oddechowe.
Ćwiczenia
usprawniające
narządy
mowy.
3
4
Ćwiczenia właściwe
Ćwiczenia kończące
kierowanie
wydychanego strumienia
powietrza na przedmiot.
3. Język na gumce: 1 min
w
miarę
rytmiczne
unoszenie języka do
góry i wypowiadanie
sylab:
- la, la, la,
- lo, lo, lo,
- lu, lu, lu,
- le, le, le.
4.
Czego
brakuje 7 min
dziewczynkom?:
wyszukiwanie
i nazywanie elementu
różniącego
postacie,
zwracanie uwagi na
unoszenie języka przy
wypowiadaniu głoski (l).
pokazuje jak należy
ćwiczenie wykonać,
zachęca dzieci do
zabawy.
N zachęca dzieci do
zabawy
własnym
przykładem.
Prezentacja
multimedialna:
Czego
brakuje
dziewczynkom?
Dzieci
porównują
dwie
postaci
i wskazują jeden
element, który je
różni.
5. Ola, Ela, Kamila:
układanie
puzzli
obrazek złożony z 3, 4, 6
-elementów.
Puzzle: Ola, Ela,
Kamila
(do
wydrukowania
i rozcięcia przez N);
6.Uczymy dziewczynki
wypowiadać
słowa
z unoszeniem języka do
(l): wypowiadanie nazw
obrazków z głoską „l”
w nagłosie.
Pokaz slajdów –
Obrazki z głoską
„l” na początku
słowa: las, lody, lala,
lampa, laska.
7. Zgadnij co to:
rozpoznawanie
przedmiotu widząc jego
połowę;
nazywanie
przedmiotów z „l” w
nagłosie.
8.
Dorysuj
lody: 3 min
kreślenie po śladzie.
Pokaz
slajdów:
Zgadnij
co
to,
widząc tylko połowę
obrazka (las, lody,
lala, lampa, laska).
N rozdaje dzieciom
rysunki
do
uzupełnienia
(materiał
do
wydrukowania).
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Metody:
Czynne: ćwiczeń praktycznych.
Słowne: objaśnienia i instrukcje.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Formy: praca indywidualna jednolita, grupowa jednolita.
Środki dydaktyczne:
kolorowe piórka, lustro, kredki, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub
tablica multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla
nauczyciela do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
Puzzle – Ola (do wydrukowania i rozcięcia prze N);
Puzzle – Ela (do wydrukowania i rozcięcia przez N);
Puzzle – Kamila (do wydrukowania i rozcięcia przez N);
Szablon lody – dorysuj po śladzie (do wydrukowania);
Prezentacja multimedialna - Nowe koleżanki;
Prezentacja multimedialna – Czego brakuje dziewczynkom?;
Pokaz slajdów – obrazki z głoską l w wygłosie;
8. Pokaz slajdów – Zgadnij co to, widząc tylko połowę obrazka.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego