Kolejka wąskotorowa Szczucin
Transkrypt
Kolejka wąskotorowa Szczucin
RAJD PIESZY „PO WĄSKIM TORZE” Etap I. Szlakiem kolejki wąskotorowej Staszów-Sieragi. Podczas Rajdu pod nazwą „Po Wąskim Torze”, podzielonego na trzy etapy będziemy, oprócz realizacji innych szczytnych celów, poszukiwać śladów i pozostałości po kolejce wąskotorowej na trasie Staszów-Szczucin. Pierwszy etap Rajdu – ze Staszowa do Sierag, będzie miał długość 13,2 km (licząc tak, jak biegły tory kolejki). Wyruszymy ze stacji Staszów Wąsk., aby po przebyciu około 4 km zatrzymać się na stacji Rytwiany. Były to duże stacje, z kasami biletowymi i poczekalniami, na których pozostały jeszcze budynki związane z obsługą kolejki. Następnie skierujemy się w miejsce, gdzie w lesie stała drewniana budka przystanku Sichów, zwanym Żeberko. W czasie marszu dwa razy sforsujemy rzekę Czarną (raz występującą pod nazwą Moczydlnica) i jeden raz rzekę Wschodnią. Nie ma już mostków kolejowych, po których jeździła ciuchcia. Jeden z nich został wysadzony w lipcu 1944 roku. Dla nie umiejących pływać będą „objazdy”. Pierwszy odcinek Rajdu ukończymy w miejscu stacyjki Sieragi. Z przystanku tego korzystali również mieszkańcy Połańca, którzy do Sierag przeważnie dostarczali się pieszo. Z pewnością uda nam się odnaleźć resztki infrastruktury kolejki, które są strzeżone przez bujną, zwłaszcza w okresie letnim, roślinność i te, które nie zostały do końca zniszczone i zdewastowane przez ludzi. Mój turystyczny GPS jest gotowy do nawigacji, z wgraną trasą kolejki od Staszowa do Szczucina oraz z załadowanymi punktami, do których chcielibyśmy dotrzeć. Niech nas szlak prowadzi. Opracował: Jurek Han Mapka z przebiegiem trasy Rajdu „Po Wąskim Torze” etap I, Staszów-Sieragi