Szablon dla tlumaczy

Transkrypt

Szablon dla tlumaczy
Lekcja 18
Materiał z podręcznika: Rozdział 11.
Konspekt lekcji „Aplikacje”
Temat: Aplikacje
Czas: 45 minut
Uczeń powinien znać pojęcia: system operacyjny, BIOS, wersja instalacyjna
Uczeń powinien posiadać umiejętności: uruchamianie i zamykanie programów, instalowanie i odinstalowywanie
programów
Cele lekcji:
Uczeń:
•
właściwie używa pojęcia wielozadaniowość komputerów,
•
podaje przykłady praktycznego wykorzystania programowalności komputerów.
•
rozumie różnice pomiędzy możliwościami aplikacji należących do tej samej grupy,
•
zna zasady doboru oprogramowania.
Formy pracy: praca indywidualna, praca ze wszystkimi uczniami jednocześnie.
Metody pracy: metoda praktycznego działania; pokaz — obserwacja; dyskusja.
Środki dydaktyczne: stanowisko komputerowe.
Przebieg lekcji:
1. Część organizacyjna
ν Sprawdzenie obecności.
ν Zapisanie tematu w dzienniku.
Powtórzenie wiadomości z poprzedniej lekcji
ν Podaj rolę BIOS-u i systemu operacyjnego w pracy komputera.
ν Wymień obszary zastosowań systemów Linux i Windows.
ν Uruchom komputer z płyty zawierającej system Knoppix.
Podanie tematu i zapoznanie uczniów z celami lekcji
ν Celem lekcji jest praktyczne poznanie zagadnień wielozadaniowości i programowalności komputerów
osobistych.
Podanie nowego materiału
•
Wyjaśnienie na praktycznych przykładach terminu programowalność komputerów
•
Omówienie różnych rodzajów aplikacji.
•
Wyjaśnienie znaczenia właściwego doboru aplikacji dla funkcjonalności zestawu komputerowego.
•
Podanie zasad doboru oprogramowania.
Zdefiniowanie ćwiczeń do wykonania
•
Wymień znane Ci zastosowania komputerów.
•
Wymień znane Ci aplikacje. Jakie prace można przy ich użyciu wykonać?
•
Podaj najoryginalniejsze zastosowanie komputerów.
•
Sporządź wykaz oprogramowania dla komputera ze szkolnej pracowni informatycznej.
•
Sporządź wykaz oprogramowania dla komputera obsługującego magazyn i kawiarenkę internetową.
Czym różnią się oba zestawy? Jakie elementy są wspólne?
W kolejności określonej przez nauczyciela uczniowie wykonują ćwiczenia:
•
Wymieniają jak największą liczbę zastosowań komputerów osobistych. Wchodzą na stronę
http://dobreprogramy.pl/. Wyświetlają kategorię Programy. Uzupełniają wykaz zastosowań o
informacje znalezione na stronie WWW. Zwracają uwagę na to, że rola jaka pełni komputer jest zależna
od zainstalowanego oprogramowania.
•
Wykonują tabelę z dwiema kolumnami. W jednej wpisują nazwę aplikacji. W drugiej wpisują prace,
jakie można za jej pomocą wykonać.
•
Podają trzy najoryginalniejsze zastosowania komputerów. Ćwiczenie możne być oceniane przez
uczniów. Najwyższą ocenę otrzymuje osoba, która podała najciekawsze zastosowanie komputerów.
•
Sporządzają wykaz aplikacji, które są niezbędne w szkolnej pracowni informatycznej. W wykazie
umieszczają nazwę i wersją programu. Przy doborze aplikacji kierują się minimalnymi wymaganiami
sprzętowymi i stosunkiem ceny do możliwości programu.
•
Sporządzają wykaz oprogramowania dla komputera obsługującego magazyn sklepu i kawiarenkę
internetową. Ćwiczenie wykonują w postaci tabeli z dwiema kolumnami. Czym różnią się oba zestawy?
Jakie elementy są wspólne?
Czynności końcowe
ν Rozmowa na temat problemów napotkanych podczas wykonywania ćwiczeń.
ν Ocena pracy uczniów.
ν Samoocena uczniów.
ν Omówienie najciekawszych spostrzeżeń.
Zakończenie lekcji
ν Podanie tematu następnej lekcji.
Ćwiczenia
Ćwiczenie 11.1
Jesteś odpowiedzialny za komputeryzację studia DTP. Masz do wyboru trzy systemy operacyjne: Linux, MacOs,
Windows. Który system wybierzesz. Przy uzasadnieniu decyzji weź pod uwagę:
a)
cenę systemu operacyjnego, aplikacji i sprzętu,
b) możliwości zestawu komputerowego,
c)
zgodność formatów plików z systemem Windows, który jest najczęściej używany przez
zleceniodawców.
Ćwiczenie 11.2
Notebooka chcesz wyposażyć w mobilny dostęp do Internetu. Wykonaj listę sprzętu i aplikacji, które trzeba
zainstalować w tym notebooku. Sprawdź jakie są wymagania sprzętowe i programowe instalowanych urządzeń i
programów.
Ćwiczenie 11.3
Musisz sprawdzić jakie programy są lub były zainstalowane w komputerze działającym pod kontrolą systemu
Windows XP. Podaj kolejno czynności, które wykonujesz.
Ćwiczenie 11.4
Zainstaluj w komputerze program Belarc Advisor (http://www.belarc.com/free_download.html). Uruchom go i
zapoznaj się z informacjami o komputerze. Czy można ten program wykorzystać do wykrywania pirackiego
oprogramowania?
Ćwiczenie 11.5
Jeżeli napotkasz problemy w działaniu oprogramowania i zadasz pytanie jego producentowi zostaniesz spytany
o wersję oprogramowania. Odczytaj wersję programu WordPad korzystając:
a)
z menu Pomoc
b) właściwości pliku wordpad.exe.
Ćwiczenie 11.6
Po zainstalowaniu nowej wersji programu powinna ona czytać pliki zapisane w starszej wersji. Jak nazywa się
taka zgodność. Sprawdź w opisie najnowszej wersji edytora MS-Word, czy czyta on bez ograniczeń wszystkie
dokumenty począwszy od redagowanych w wersji Word 2.0.
Ćwiczenie 11.7
Co to jest *.rtf? Sprawdź, czy pliki *.rtf są obsługiwane przez edytory: WordPad, Word 2003, OpenOffice Writer.
Jakie są ograniczenia formatu *.rtf?
Ćwiczenie 11.8
Co to jest *.htm? Sprawdź, czy pliki *.htm są obsługiwane przez przeglądarki instalowane wraz z systemami:
Windows XP, Knoppix Linux. Jakie są ograniczenia formatu *.htm? Jakie są jego zalety?
Ćwiczenie 11.9
Pracujesz w dziale handlowym firmy. Przygotowujesz informację o firmie, która ma zawierać tekst i obrazki.
Informacja będzie nagrywana napływy CD i rozdawana na targach. Wybierz format plików w jakim powinna
zostać zapisana, aby mogło ją odczytać jak najwięcej odbiorców, niezależnie od posiadanego sprzętu.
Ćwiczenie 11.10.
Wykonaj ćwiczenie 11.10. Jakiego oprogramowanie użyjesz do przygotowania informacji o firmie? Jakiego
oprogramowania użyjesz do nagrywania płyt CD?
Sprawdziany i system oceniania
Ocena „2”
Grupa 1
Grupa 2
Grupa 3
Grupa 4
Podaj obszar zastosowań
programu WordPad.
Podaj obszar zastosowań
programu Paint.
Podaj obszar zastosowań
programu Excel.
Podaj obszar zastosowań
programu Word.
Grupa 1
Grupa 2
Grupa 3
Grupa 4
Wyjaśnij pojęcie
wielozadaniowość.
Wyjaśnij pojęcie
programowalność.
Wyjaśnij pojęcie
minimalne wymagania
systemowe.
Wyjaśnij pojęcie
minimalne wymagania
sprzętowe.
Grupa 1
Grupa 2
Grupa 3
Grupa 4
Zaproponuj zestaw
oprogramowania, w które
powinien być wyposażony
komputer używany do
nauki języków obcych.
Skorzystaj z serwisu
http://dobreprogramy.pl/.
Zaproponuj zestaw
oprogramowania, w które
powinien być wyposażony
komputer używany
montażu i odtwarzania
filmów DVD. Skorzystaj z
serwisu
http://dobreprogramy.pl/.
Zaproponuj zestaw
oprogramowania, w które
powinien być wyposażony
komputer używany do
wykonywania stron
WWW i publikowania ich
w sieci. Skorzystaj z
serwisu
http://dobreprogramy.pl/.
Zaproponuj zestaw
oprogramowania, w które
powinien być wyposażony
komputer używany do
korzystania z banków i
sklepów elektronicznych.
Zwróć uwagę na
bezpieczeństwo danych.
Skorzystaj z serwisu
http://dobreprogramy.pl/.
Grupa 1
Grupa 2
Grupa 3
Grupa 4
Po zainstalowaniu
aplikacji systemu
Windows XP nie można
uruchomić. Zaproponuj
sposób postępowania w
celu usunięcia awarii.
Jaką rolę pełnią
aktualizacje systemu? Czy
po zainstalowaniu
aplikacji konieczne jest
ponowne wgrywanie
aktualizacji?
Wejdź na stronę
http://www.download.com.
Na co należy zwrócić
uwagę, aby wybrać
darmowy edytor HTML
działający w trybie
WYSIWYG, który będzie
działał na komputerze
szkolnej pracowni
komputerowej.
Podaj różnice między
usuwaniem folderu
zawierającego program, a
odinstalowywaniem
programu. Gdzie w
systemie Windows XP
znajduje się okno
umożliwiające
odinstalowywanie
programów.
Grupa 1
Grupa 2
Grupa 3
Grupa 4
System Windows XP
wyposażony jest w
mechanizm przywracania
systemu. Czy można go
używać do usuwania
skutków wielokrotnego
instalowania i usuwania
oprogramowania?
Czy przywracanie systemu
Windows XP powoduje
również przywrócenie
wcześniejszej postaci
danych?
Dlaczego po
zainstalowaniu i
odinstalowaniu aplikacji
zwiększa się rozmiar
folderu, do którego
zainstalowany jest system
Windows XP?
Czy podczas instalowania
aplikacji wykonywane są
zmiany w Rejestrze. W
jaki sposób można je
wykryć?
Ocena „3”
Ocena „4”
Ocena „5”
Ocena „6”

Podobne dokumenty