SPRAWOZDANIE Z DRUŻYNOWYCH MISTRZOSTW POZNANIA W SZACHACH
SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH, PONADGIMNAZJALNYCH I PODSTAWOWYCH
NA ROK SZKOLNY 2013 / 2014
POZNAŃ, 24 – 25 STYCZNIA 2014
W dniach 24 i 25 stycznia 2014 r. w Szkole Podstawowej nr 46 im. Marii Dąbrowskiej w Poznaniu przy
ul. Inowrocławskiej 19 rozegrane zostały Drużynowe Mistrzostwa Poznania Szkół Gimnazjalnych,
Ponadgimnazjalnych i Podstawowych w Szachach na rok szkolny 2013 / 2014.
Organizatorami Mistrzostw byli:
„Poznański” Szkolny Związek Sportowy, Szkoła Podstawowa nr 46 im. M. Dąbrowskiej w Poznaniu
i Sekcja Szachowa AZS Politechnika Poznań.
Tradycyjnie już bardzo gościnna SP nr 46, na czele z jej Dyrektorem Tadeuszem Badowskim oraz
pracownikami, zapewnili bardzo dobre warunki dla uczestników i osób towarzyszących.
Sekcja Szachowa AZS Politechnika Poznań zabezpieczyła sprzęt szachowy dla uczestników
i zapewniła obsadę sędziowską.
Komisja sędziowska pracowała w składzie:
Marek Zboroń – Sędzia Główny
Hanna Zboroń i Paweł Staniszewski – Sędziowie Asystenci.
Mistrzostwa rozegrane zostały zgodnie z Regulaminami rozgrywek. Turniej o Mistrzostwo Szkół
Ponadgimnazjalnych rozegrany został systemem kołowym, natomiast turnieje o Mistrzostwo
Gimnazjów i Szkół Podstawowych systemem szwajcarskim, na dystansie 7 rund każdy.
Tempo gry we wszystkich turniejach wynosiło 15 minut na partię dla zawodnika.
Drużyny startowały w składach cztero-osobowych: 3 chłopców oraz 1 dziewczyna. Drużyny mogły
posiadać zawodników rezerwowych.
Kolejność miejsc w zawodach ustalana była na podstawie liczby zdobytych dużych punktów (tzw.
meczowych): wygranie meczu - 2 pkt., remis – 1 pkt., przegrana - 0 pkt., a przy ich równości
decydowało kolejno - suma punktów małych zdobytych na wszystkich szachownicach (wygrana
1 pkt., remis 0,5 pkt., przegrana - 0 pkt.) oraz kolejne kryteria, w zależności od systemu rozgrywek.
Mistrzostwa Poznania Szkół Gimnazjalnych, popularna „GIMNAZJADA”, rozegrane zostały w dniu
24.01.2014 r. W Turnieju wzięło udział 10 drużyn. Według rankingów drużyn faworytów można było
wskazywać wśród drużyn posiadających najwyższą „średnią” rankingową: Gimnazjum nr 58, PolskoAngielskiego Prywatnego Gimnazjum i Gimnazjum nr 35. Dwie pierwsze potwierdziły swoją klasę i
bardzo dobrą grą, przy remisie w bezpośrednim meczu, pewnie zajęły odpowiednio I i II miejsce w
Mistrzostwach. Trzecie miejsce przypadło Gimnazjum Dwujęzycznemu nr 1.
Wyniki czołówki Mistrzostw Gimnazjów:
I m-ce Gimnazjum nr 58 - 13 pkt., w składzie Maksymilian Geski, Wojciech Szafrański, Jan Banowski i
Aleksandra Stróżyk
II m-ce POLSKO – ANGIELSKIE PRYWATNE GIMNAZJUM – 13 pkt, w składzie: Dominika
Stochniałek, Nina Koperska, Oskar Sosulski, Marta Marcinek, Filip Sachajko i Julia Stutz.
III m-ce Gimnazjum Dwujęzycznego nr 1 – 9 pkt, w składzie: Bogumiła Walkowiak, Igor Domaradzki,
Maria Więckowska i Dorota Piechowiak.
Najlepsze wyniki na poszczególnych szachownicach uzyskali:
I szachownica: Dominika Stochniałek 7 pkt. z 7 partii
II szachownica: Nina Koperska 7 pkt. z 7 partii
III szachownica: Jan Banowski 7 pkt. z 7 partii
IV szachownica: Aleksandra Stróżyk 7 pkt. z 7 partii.
Poniżej (po lewej) Mistrzowie Poznania - drużyna Gimnazjum nr 58. Kolejno pozostali medaliści i sala
rozgrywek.
Mistrzostwa Poznania Szkół Ponadgimnazjalnych – „LICEALIADA” rozegrane zostały również w dniu
24.01.2014 r. W Turnieju udział wzięło 6 drużyn. Rozgrywki przeprowadzono systemem jednokołowym
„każda drużyna z każdą”.
W rozgrywkach pewnie wygrała drużyna Liceum nr III – zremisowała tylko jeden mecz, wygrała
wszystkie pozostałe i z przewagą dwóch punktów meczowych bezapelacyjnie zdobyła tytuł Mistrzów
Poznania.
Wyniki czołówki Mistrzostw Szkół Ponadgimnazjalnych:
I m-ce LICEUM nr III – 9 pkt., w składzie: Karolina Jarmużek, Mikołaj Nowaczyk, Bartosz Damrath
i Mirela Baranowska.
II m-ce LICEUM nr II – 7 pkt., w składzie: Paweł Musiałkiewicz, Tomasz Andrzejewski, Piotr Pietrzak
i Michalina Sarzyńska.
III m-ce LICEUM nr XVI – 6 pkt., w składzie: Tomasz Kałużny, Bartosz Kopras, Artur Mostowski i
Sandra Kucharczak.
I szachownica: Paweł Musiałkiewicz 4,5 pkt. z 5 partii
II szachownica: Mikołaj Nowaczyk 5 pkt. z 5 partii
III szachownica: Piotr Pietrzak 5 pkt. z 5 partii
IV szachownica: Mirela Baranowska 5 pkt. z 5 partii
Poniżej (po lewej) drużyna Mistrzów Poznania Szkół Ponadgimnazjalnych – Liceum nr III i kolejni
medaliści oraz mecz medalistów.
Mistrzostwa Poznania Szkół Podstawowych rozegrane zostały w dniu 25.01.2014 r. W turnieju udział
wzięło 16 drużyn. Tym razem zawiódł faworyt Mistrzostw – drużyna Polsko-Angielskiej Prywatnej
Szkoły Podstawowej. Rewanż za ubiegły rok wzięła świetnie tego dnia dysponowana drużyna SP 46 gospodarza tegorocznych Mistrzostw. Szkoła nr 46 kolejno od trzech lat zdobywa kolejno brązowe,
srebrne i wreszcie w b.r. szkolnym zdecydowanie złote medale Mistrzostw! SP 46 wygrała wszystkie
mecze, a zawodnicy tej drużyny przegrali tylko 2 z 28 partii!
Wyniki czołówki Mistrzostw Szkół Podstawowych:
I m-ce SZKOŁA PODSTAWOWA 46 – 14 pkt., w składzie: Mikołaj Nowak, Bruno Urbaniak, Witold
Lewandowski, Lena Jankowska i Stanisław Kałużny
II m-ce POLSKO – ANGIELSKA PRYWATNA SP – 12 pkt., w składzie: Martyna Wojciechowska,
Florentyna Piotrowska, Piotr Franc, Anna Roszkiewicz i Nela Kultys.
III m-ce SZKOŁA PODSTAWOWA 63 - 9 pkt., w składzie: Paweł Pietrzak, Adam Dopierała, Jakub
Szostek i Zofia Maciejewska.
I szachownica: Mikołaj Nowak 7 pkt. z 7 partii
II szachownica: Bruno Urbaniak 6 pkt. z 7 partii
III szachownica: Michał Kowalski (SP 29) i Stanisław Walkowiak (SP 61) po 6 pkt. z 7 partii
IV szachownica: Anna Roszkiewicz i Pola Kierska (Piątkowska SP Społ.) każda po7 pkt z 7 partii
Poniżej (po lewej) drużyna Mistrzów Poznania Szkół Podstawowych: SP 46, pozostali medaliści oraz
najmłodsi uczestnicy rozgrywek: 7- latkowie: Kornelia Zapotoczna (SP 29), Maciej Grzesiak (SP
Gaudium et Studium), Dominik Stróżewski (SP 87) i Krzysztof Araszkiewicz (Społ. Piątkowska SP).
Po dwie najlepsze drużyny w każdej kategorii rozgrywek uzyskały awans do Finałów Drużynowych
Mistrzostw Wielkopolski Szkół w Szachach.
Po trzy najlepsze drużyny w każdym turnieju otrzymały statuetki a ich zawodnicy medale Mistrzostw i
koszulki SZS.
Nagrody zwycięzcom wręczali: pierwszego dnia rozgrywek Wiceprezes SZS Poznański Karol
Melniczak oraz sędziowie turniejów oraz w drugim dniu rozgrywek Prezes SZS Poznański Paweł
Filipowski, Dyrektor SP 46 Tadeusz Badowski i sędziowie turniejów.
W trakcie rozgrywek wszyscy uczestnicy otrzymali poczęstunek ufundowany przez Poznański SZS.
Turnieje cieszyły się dużym zainteresowaniem, głównie opiekunów i rodziców dzieci i młodzieży