:
>
0
R
W poniedziałek poinformowano, że Marszałek uplasował się na piątej pozycji. "W wyniku nieporozumienia zostały
przesłane do PAP błędne rezultaty zawodów. Za nieprawidłowości w imieniu swoim jak i Polskiego Związku
Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego serdecznie wszystkich przepraszamy" - napisał w liście do PAP rzecznik
prasowy związku Bartłomiej Wichniarz.
Marszałek, syn utytułowanego motorowodniaka Waldemara, oświadczył, że jest zbulwersowany niekompetencją osób,
które reprezentują związek na tak prestiżowych zawodach. "Jest mi ogromnie przykro z powodu tak drastycznej
pomyłki, tym bardziej, że jako jedyny polski zespół nawiązaliśmy walkę ze światową czołówką, a team stoczni
jachtowej Balt-Yacht jako pierwszy w historii polskiego sportu motorowodnego ma szanse zdobycia medalu mistrzostw
świata wyścigów endurance".
Bernarda Marszałka i Łotysza wyprzedził francuski team w składzie: Sebastien Lemoine, Eric Doublet, Franck
Delambre i Tony Bourdin.
W klasie 1 (do 1050 ccm) Józef Wiszniewski z Augustowa wraz z dwoma Belgami i Francuzem (team Ślepsk) zajął
piąte miejsce, a Lechosław Rybarczyk i Krzysztof Baranowski z Poznania ósme.
Wyścigi endurance polegają na jeździe non-stop zazwyczaj przez osiem godzin; co dwie następuję obowiązkowa
zmiana pilota prowadzącego ślizgacz. Zawodnicy spływają także do tankowania. Wygrywa ta załoga (2-4 osobowa),
która pokona najdłuższy dystans.
Pierwszą eliminacją mistrzostw świata endurance był 24-godzinny wyścig w Rouen we Francji. Trzecią i ostatnią
będzie ośmiogodzinny wyścig w Kairze, w listopadzie.