Deszczyk pada - Joanna Miarka
Transkrypt
Deszczyk pada - Joanna Miarka
Scenariusz zajęć Temat: Deszczyk pada kap, kap, kap Prowadzący: Joanna Miarka - Żukowska 1. Cele ogólne: rozwijanie logicznego myślenia rozwijanie mięśni narządów mowy na zgłoskach kap, kra rozwijanie sprawności fizycznej poznanie zastosowania parasoli i płaszczy przeciwdeszczowych rozwijanie percepcji słuchowej wzbogacanie doświadczeń plastycznych 2. Cele operacyjne: Dziecko: rozwiązuje zagadkę ćwiczy mięśnie narządów mowy wie, do czego służy parasol i płaszcz przeciwdeszczowy próbuje rozpoznać, kiedy pada mocniej a kiedy słabiej wykonuje polecenia nauczyciela 3. Metody pracy: oglądowa, słowa, objaśnienie wykonania zadania, czynne 4. Formy pracy: indywidualna, zbiorowa 5. Środki dydaktyczne: instrument perkusyjny, płyta CD, płaszcz przeciwdeszczowy, kalosze, parasol, sylweta parasola, farby, worki z suwakiem. 6. Przebieg zajęć: 1. Przywitanie dzieci piosenką: „Wszyscy są, witam was Zaczynamy już jest czas Jestem ja, jesteś ty Raz, dwa, trzy” 2. Czynności organizacyjne (sprawdzenie obecności, wybór dyżurnego) 3. Zagadka: Co to za kropelki z nieba na ziemię spadają? Gdy je widzą ludzie parasole otwierają? (deszcz) 1 4. „Deszcz” – ćwiczenie ortofoniczne w oparciu o wiersz Patrycji Siewiery – Kozłowskiej Deszczyk na szyby kapie – kap, kap… I na kałuże chlapie – kap, kap… Nie masz parasola – kap, kap… Smutna twoja dola – kap, kap… Z drzew lecą kropelki – kap, kap… Z dachów i rynienek – kap, kap… Cały świat zmoczony – kap, kap… Martwią się gawrony – kra, kra.. 5. „Wesołe kropelki” – zabawa orientacyjno – porządkowa. Dzieci poruszają w tempie podanym na instrumencie perkusyjnym. Zatrzymują się na hasło: Wesołe kropelki – podskakują swobodnie. Kropelki odpoczywają – dzieci zatrzymują się w przysiadzie. Po chwili odpoczynku biegają ponownie. 6. „A ja wole parasole” – rozmowa i prezentacja akcesoriów potrzebnych w czasie deszczu: Jak ludzie się ubierają, gdy pada deszcz? Dzieci oglądają płaszcze i kurtki przeciwdeszczowe, określają, z jakiego materiału są zrobione (cienki/gruby, sztywny/miękki). Nauczyciel prezentuje parasolkę złożoną i rozłożoną. Dzieci mówią, z jakich elementów jest złożona parasolka. 7. „Wiatr i deszcz” – zabawa orientacyjno – porządkowa. Dzieci biegają. Na hasło: Wiatr! – zatrzymują się, unoszą w górę ramiona i kołyszą nimi (szszszsz). Deszcz! Robią przysiad i stukają palcami o podłogę (kap, kap, kap). 8. „Muzyka deszczu” – słuchanie odgłosów deszczu. Dzieci słuchają nagrania i próbują rozpoznać, kiedy pada mocniej, a kiedy słabiej. (Utwory trzylatka nr 18). 9. „Kolorowe parasole” – zabawa w kole Nasz parasol kolorowy Do zabawy jest gotowy Już odtworzył się jak kwiat I parasol porwał w chmury Więc i my lecimy do góry – Hooop Dzieci stoją w kole, w ciasnej gromadce. Mówią słowa rymowanki i idą do tyłu, robiąc coraz większe koło – otwierają parasol. Na Hooop! Wyskakują wysoko do góry. 2 10. „Kolorowy parasol” – praca plastyczna. Każde dziecko otrzymuje sylwetę parasola z naniesionymi na nią trzema kroplami farby. Dzieci ostrożnie wkładają tą sylwetę do worka z suwakowym zamknięciem. Dzieci palcami, piąstkami, rękami rozcierają farbę. Po zakończeniu należy wyciągnąć powoli sylwetę i odłożyć do wyschnięcia. 3