Pobierz

Transkrypt

Pobierz
Scenariusz (konspekt) lekcji
Temat
Adresat zajęć
INFORMACJE OGÓLNE
Jak rozumiemy godność człowieka
Uczniowie Gimnazjum
Gimnazjum nr 20 im. Hanzy w Gdańsku sala 33, planowany czas przebiegu zajęć 1 godzina lekcyjna
Miejsce
i czas realizacji zajęć
Cel ogólny zajęć
Kształtowanie poszanowanie godności innego człowieka jak i swojej
Cele operacyjne
(szczegółowe):
Wiadomości
Uczeń potrafi:
• odczytać ze zrozumieniem informacje z Deklaracji Praw Człowieka,
• wymienić zidentyfikowane przyczyny naruszania Praw Człowieka- jego godności.
Uczeń potrafi: krytycznie oceniać postępowanie swoje i innych
Uczeń rozumie:
• rozumieć znaczenie słowa godność, moralność, etyka, filozofia,
• rozumieć, kiedy mamy, a kiedy tracimy godność.
• Burza mózgów.
Umiejętności
Postawy
Metody/techniki
pracy
Formy pracy
Środki dydaktyczne
Faza wstępna
• Praca w grupach (2-3 osobowych)
Komputer uczniowski, przenośny zestaw multimedialny (laptop rzutnik, film).
PRZEBIEG ZAJĘĆ
- Informacje wstępne– Zapoznanie uczniów z tematem lekcji, jak i zapytanie
Wprowadzenie do tematu
ich : „Proszę mi powiedzieć jak rozumiecie znaczenie słowa godność
człowieka, jak to rozumiecie i czym według was jest godność człowieka” (
burza mózgów)
- Sprawy organizacyjne (sprawdzenie obecności, podział klasy na grupy 2-3
osobowe, włączenie komputerów).
Strona 1 z 2
Scenariusz (konspekt) lekcji
Przedstawienie problemu
badawczego
Faza realizacyjna
Faza
podsumowująca
Praca domowa
Ewaluacja
Pozyskiwanie danych
Proszę podać z czym wam się kojarzy godność jak i brak godności oraz
określić granicę między tymi. Podać postawy pozytywne i negatywne z życia
codziennego.
Wybór metody:
1. materiały przygotowane przez nauczyciela
(film http://www.youtube.com/watch?v=atzlRQ0J8qg),
2. strona- http://edukacjadlagodnosci.pl
3. strona- http://www.cotojest.info/godnosc_636.html
4. materiały pozyskane przez uczniów z Internetu,
Przypomnieć uczniom o podaniu źródła pozyskanych materiałów.
Przetwarzanie i analiza danych
Praca w grupach nad zadanym problemem i zbieranie informacji w
Internecie, zapisywanie stron z pozyskiwanymi materiałami.
Prezentacja danych
Prezentacja opracowanych wiadomości jako prezentacja multimedialna w
PowerPoint
Rozwiązanie problemu badawczego
Uczniowie potrafią samodzielnie powiedzieć kiedy tracimy godność jak i kiedy
możemy odebrać godność drugiemu człowiekowi
Ogólny wniosek całej klasy
„Jesteśmy ludźmi i mamy prawo i obowiązek żyć i zachowywać cię godnie
bez względu na kolor skóry czy też wyznanie,
zgodnie z Powszechną Deklaracją Praw Człowieka
Proszę napisać list o godnym postępowanie w wyobrażonej sytuacji jak i o niegodnym postępowaniu.
Czy zajęcia zainteresowały cię:
TAK
NIE
NIE WIEM
Czy informacje uzyskane na lekcji były interesujące:
TAK
NIE
NIE WIEM
Czy wiadomości zdobyte na lekcji przydadzą ci się w życiu codziennym: TAK
NIE
NIE WIEM
Twoje propozyje co byś chciał zmienić: …………………………………………………………………………………………..
Strona 2 z 2

Podobne dokumenty