Scenariusz z zakresu edukacji zdrowotnej

Transkrypt

Scenariusz z zakresu edukacji zdrowotnej
Scenariusz zajęć z zakresu edukacji zdrowotnej
w grupie dzieci 6-letnich
Temat: Sport to bardzo ważna sprawa, przy nim zawsze jest zabawa.
Cela główny: zachęcenie dzieci do podejmowania wysiłku fizycznego oraz doskonalenia
sprawności ruchowej na miarę własnych możliwości.
Cele operacyjne: (dziecko)
 rozumie, że należy ograniczyć spożywanie takich produktów, jak słodycze, chipsy,
napoje gazowane;
 wie, że należy jeść dużo owoców i warzyw, pić soki i wodę mineralną (rozumie, że
jedzenie owoców i warzyw, picie soków i wody mineralnej ma pozytywny wpływ na
zdrowie);
 wie, jakie znaczenie dla zdrowia ma ruch na świeżym powietrzu,
 dba o bezpieczeństwo swoje i innych.
Forma: zbiorowa (z całą grupą), indywidualna.
Metody:
 czynne – samodzielnych do świadczeń, zadań stawianych dziecku, ćwiczeń
utrwalających
 słowne – rozmowa, zagadki
 oglądowe – obserwacja i pokaz,
 elementy metody ruchu rozwijającego wg W. Sherborne
Pomoce dydaktyczne: piłka do piłki nożnej, piłka do tenisa stołowego i ziemnego, lotka
i paletka do badmintona, paletka do tenisa stołowego, skakanka, napisy, tekst opowiadania,
ilustracje.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie się metodą ruchu rozwijającego wg W. Sherborne – dzieci witają się łokciami,
kolanami, brzuchami, plecami.
2. „Zaczarowany worek”- zabawa dydaktyczna. Dzieci siedzą w kole, nauczyciel trzyma
w rękach worek i rozpoczyna zabawę słowami rymowanki „Jak to miło i wesoło, gdy
woreczek krąży w koło. Krąży tu, krąży tam, o jak miło nam.” Dzieci podają sobie worek
podczas recytacji rymowanki. To dziecko , które trzyma worek na jej zakończenie
próbuje poprzez dotyk odgadnąć jeden z przedmiotów w nim ukrytych. Gdy zgadnie
odkłada go na wyznaczone miejsce. Zabawa trwa tak długo, aż wszystkie przedmioty
zostaną wyjęte.
3. Rozmowa kierowana na temat przedmiotów wyjętych z „zaczarowanego” worka.
Wprowadzenie w tematykę zajęć.
4. „Podaj piłkę”- zabawa ruchowa z elementem skłonu. Dzieci stoją w rozkroku jeden
za drugim i podają sobie piłkę pomiędzy nogami, następnie nad głową.
5. „Gimnastyka”- słuchanie opowiadania J. Straburzyńskiej. Dzieci odpowiadają na pytania:
1) Dlaczego chłopiec zaczął ćwiczyć i biegać na stadionie?
2) Jaki odniósł sukces?
3) Komu chłopiec zawdzięcza swoje zwycięstwo?
4) Czy warto uprawiać sport?
6.
7.
8.
9.
„Jaki lubię sport”- kalambury ruchowe. Dziecko za pomocą pantomimy przedstawia
wybrana przez siebie dyscyplinę sportową, a pozostałe dzieci zgadują.
„Tak czy nie”- przyporządkowywanie napisów do zadań czytanych przez nauczyciela
zgodnie z zasadą „tak”- należy stosować się do tej reguły, „nie”- jest to niezgodne
z zasadami zdrowego tryby życia.
„Sportowy kodeks przedszkolaka”- zdania wykorzystywana podczas zabawy „Tak czy
nie” ułożenie kodeksu i umieszczenie go w holu przedszkola.
„Bawmy się razem”- zabawa ze śpiewem.