III PULA PYTAŃ / 3 pkt.

Transkrypt

III PULA PYTAŃ / 3 pkt.
KONSPEKT Z PRZYRODY /KL. VI./
TEMAT: Życie organizmów w środowisku wodnym – podsumowanie.
CELE OGÓLNE:
• Kształcenie umiejętności pracy zespołowej.
• Utrwalenie wiedzy o organizmach wodnych.
CELE OPERACYJNE:
ic
a
WIADOMOŚCI- uczeń zna:
• budowę komórki zwierzęcej i roślinnej,
• wybranych przedstawicieli planktonu: pierwotniaki, skorupiaki,
• strefy życia w jeziorze,
• typowe zwierzęta wód słodkich i słonych,
• przystosowania do środowiska wodnego w budowie ciała organizmów.
D
ęb
UMIEJĘTNOŚCI I POSTAWY- uczeń potrafi:
• stosować się do regulaminu gry,
• dokonywać selekcji informacji,
• współdziałać dla dobra grupy
• uczciwie dążyć do sukcesu.
SP
3
METODA PRACY: burza mózgów, konkurs zespołowy.
FORMA PRACY: grupowa.
PRZEBIEG LEKCJI:
1. Dzielenie klasy na grupy, każda grupa wybiera lidera.
2. Podanie regulaminu konkursu:
• Liderzy wybierają pytania z trzech zestawów pytań
(kolejno po jednym pytaniu)
• Po wylosowaniu grupa ma 1 min. na ustalenie odpowiedzi
( nie korzysta z żadnych pomocy )
• Odpowiedzi udziela osoba wskazana przez lidera
( w każdej kolejce inna)
• Odpowiedź punktowana jest od 1-3 pkt.
3. Grupy kolejno odpowiadają na wylosowane pytania.
4. Nauczyciel uzupełnia, komentuje i ocenia poszczególne odpowiedzi.
5. Podsumowanie konkursu- zwycięska grupa otrzymuje oceny celujące.
6. Ewaluacja lekcji - rozdanie uczniom kart ewaluacyjnych.
I PULA PYTAŃ / 1pkt. /
D
ęb
ic
a
1. Wymień strefy życia organizmów w jeziorze?
2. Co to są pierwotniaki (podaj 2 przykł.)?
3. Jakie trzy czynniki mają największy wpływ na życie organizmów w
wodzie?
4. Największa ryba występująca w polskich wodach słodkich?
5. Podaj dwa przykł. skorupiaków występujących w planktonie zwierzęcym?
6. Jak nazywamy jaja ryb i płazów?
7. Jak oddycha rak a jak stułbia?
8. Wymień cztery gatunki ryb słodkowodnych w tym jedną drapieżną i jedną
chronioną?
9. Co to jest plankton?
10. Czym poruszają się pierwotniaki w wodzie?
11. Do czego służy płazom błona pławna i gdzie ona występuje?
Czym różni się ślimak błotniarka stawowa od zatoczka rogowego?
SP
3
II PULA PYTAŃ / 2 pkt. /
1. Wymień trzy cechy, którymi różni się jezioro od morza?
2. Jakie strefy występują w strefie przybrzeżnej jeziora i podaj po 1 przykł.
roślin w nich żyjących?
3. Wymień elementy komórki roślinnej i wskaż te które nie występują w
komórce zwierzęcej?
4. Omów i schematycznie przedstaw proces rozmnażania się stułbi?
5. Z wymienionych gat. roślin i zwierząt wybierz te, które utworzą łańcuch
pokarmowy w wodach słodkich: glon, krab, błotniarka stawowa,
szczupak, rekin, rak stawowy.?
6. W jaki sposób płazy przystosowały się do życia na lądzie? / 3 przykł. /
7. Dlaczego ropucha szara jest pożyteczna?
8. Który z płazów ma czerwono- pomarańczowe plamy na brzusznej stronie
i dlaczego je posiada?
9. Omów i uzupełnij schemat faz rozwojowych żaby?
10. Co to są szuwary i co je tworzy?
11. Rozpoznaj gat. płazów z ilustracji?
12. Co to znaczy, że organizm jest zmiennocieplny?
III PULA PYTAŃ / 3 pkt. /
SP
3
D
ęb
ic
a
1. Które wody dominują na kuli ziemskiej i w czym występują?
2. Jakie znasz rodzaje jezior w Polsce ( podaj 3 przykł. ) i wskaż je na
mapie?
3. Z jakich części zbudowane jest ciało skorupiaków żyjących w morzach i
podaj 3 przykł. skorupiaków jadalnych?
4. Jak zachowuje się woda podczas temp.0ºC, 4ºC, -2ºC?
5. Czym różnią się bezkręgowce od kręgowców i jakie znasz bezkręgowce
żyjące w morzu?
6. .Co to jest symbioza i podaj przykład takiej symbiozy?
7. Dlaczego węgorza nazywamy ryba dwuśrodowiskową?
8. Co to jest linienie i u kogo zachodzi?
9. Wskaż na mapie Polski największe jezioro , najgłębsze oraz jezioro o
najczystszych wodach?
10. Skąd w wodzie pochodzi dwutlenek węgla?
11. Co to znaczy, że oczy żab mają zdolność do akomodacji?
12. Jakie oceany występują na Ziemi i jakie mają znaczenie w przyrodzie
( podaj 3 przykł.)?