Ewa Fisahn-Robak nauczycielka języka niemieckiego w Szkole

Transkrypt

Ewa Fisahn-Robak nauczycielka języka niemieckiego w Szkole
Ewa Fisahn-Robak
nauczycielka języka niemieckiego
w Szkole Podstawowej Nr 2
w Olsztynie
Scenariusz zajęć wyrównawczych z języka niemieckiego z wykorzystaniem
programu multimedialnego
Klasa: VI
Liczba uczniów: 4
Temat zajęć: Lebensmittel – żywność
Cel główny: poznanie nazw produktów żywnościowych
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- nazywa artykuły spożywcze,
- potrafi prawidłowo fonetycznie je wypowiedzieć,
- wykonuje ćwiczenia ze słuchu,
- tłumaczy nazwy produktów żywnościowych,
- pracuje samodzielnie, zapisuje uzyskane wyniki i przedstawia efekty swojej pracy
nauczycielowi.
Formy pracy: indywidualna
Pomoce: projektor multimedialny, program multimedialny „Niemiecki w pigułce”
Przebieg zajęć
1. Uczeń z menu wyszukuje dział artykuły spożywcze.
2. Klikając na poszczególne produkty ćwiczy wymowę i poznaje znaczenie
podanych produktów.
3. Uczeń wykonuje ćwiczenie polegające na zaznaczeniu usłyszanego
artykułu spożywczego. Za poprawną odpowiedź otrzymuje 1 punkt.
4. Uczeń wykonuje ćwiczenie polegające na wybraniu spośród czterech
propozycji poprawnego tłumaczenia usłyszanego wyrazu.
5. Rozumienie ze słuchu
Uczeń musi podać polskie tłumaczenie usłyszanego wyrazu.
6. Uczeń zapisuje usłyszane słowa – dyktando
Za poprawne napisanie jednego wyrazu otrzymuje 1 punkt. Swoje wyniki –
ilość poprawnie i błędnie zapisanych wyrazów - uczeń może śledzić na dole
ekranu.
7. Uczeń ćwiczy wymowę wymawiając oraz jednocześnie nagrywając
poznane wyrazy.
Na koniec każdego ćwiczenia wirtualny nauczyciel ocenia efekty pracy
ucznia używając np. określeń od „bardzo dobrze” po „ale wpadka”
8. Podsumowanie zajęć, ocenienie pracy ucznia
Zajęcia w pracowni komputerowej bardzo wspierają mnie w konieczności
indywidualizacji pracy z niektórymi uczniami. Komputer może wtedy pełnić
częściowo rolę nauczyciela; dziecko ćwiczy np. wymowę, słownictwo, a potem
chwali się rezultatami swojej pracy i od razu jego praca zostaje oceniona przez
nauczyciela. Forma ta mocno angażuje uczniów do pracy. Nie mogą doczekać się
lekcji
w
pracowni
informatycznej.
Dla
mnie
ogromną
satysfakcją
jest
obserwowanie postępów, jakie osiągają uczniowie słabsi, o bardzo niskiej
motywacji, nie lubiący do tej pory języka niemieckiego.