Scenariusz 3

Transkrypt

Scenariusz 3
SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA NAUCZYCIELI STAśYSTÓW
PRZEPROWADZONYCH W DNIU 7 XII 2000 r. W KLASIE II c.
OŚRODEK TEMATYCZNY: BARWY JESIENI
TEMAT DNIA: SZARA JESIEŃ NA POLU
CELE:
- dostrzega zmiany w przyrodzie w zaleŜności od pory roku,
- rozpoznaje i nazywa rośliny (rośliny uprawne, warzywa) rosnące
na polu,
- określa nastrój muzyki i potrafi ją zobrazować,
- poprawnie rozwiązuje proste zadania tekstowe,
- poprawnie określa kolejność wydarzeń w bajce,
- wie, Ŝe naleŜy pomagać innym w potrzebie,
- szanuje pracę rolnika.
METODY: słowna, poglądowa, działań praktycznych (strategie: Asocjacyjna, Badawcza,
Operacyjna, Eksponująca).
FORMY: indywidualna, zbiorowa, zespołowa.
ŚRODKI: kolorowa ilustracja jesiennego pola, karty pracy, ilustracje do bajki, kartoniki z
tytułami wydarzeń, kasety z nagraniami ("Cztery pory roku" - Vivaldi, "Szara piosenka")
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Czynności organizacyjne (powitanie, organizacja zespołu)
2. Wysłuchanie utworu Vivaldiego pt. Cztery pory roku. Jesień.
- Jaki nastrój wprowadza ta muzyka?
- O jakiej porze roku opowiada?
- Jaka jest "Jesień" na podstawie tego utworu?
Ekspresja muzyczna
(Eksponująca)
3. Rozmowa na temat ilustracji "Jesienne pole" (zwrócić uwagę dzieci na bogactwo
barw i róŜnorodność darów)
- Jakie rośliny rosną na tym polu?
- Nazwijcie warzywa jakie tu widzicie! (rośliny uprawne)
- Jakie zwierzęta tu widzicie?
- Wymieńcie "jesienne barwy"
- Spójrzcie za okno czy tak samo wygląda jesień teraz?
- Jaka jest teraz jesień?
Edukacja środowiskowa (Asocjacyjna)
Przygotowanie uczniów do odbioru piosenki "Szara piosenka"
(Jaka barwa dominuje? Jakie postaci? Jaki nastrój?)
4. Wysłuchanie piosenki z zamkniętymi oczami
(odpowiedzi na postawione wcześniej pytania)
Ekspresja muzyczna (Eksponująca)
5. Malowanie barwą szarą (kredka, flamaster) obrazka do piosenki.
(krótkie omówienie prac)
Ekspresja muzyczno-plastyczna (Operacyjna, Eksponująca)
6. Zdejmowanie elementów z kolorowej ilustracji "Jesienne pole"
(zwrócić uwagę na pracę rolnika, ogrodnika)
Edukacja środowiskowa (Operacyjna, Badawcza)
7. Porównanie namalowanych obrazków z powstałą ilustracją "Szare jesienne pole" i z
tym co widać za oknem.
- Czym róŜnią się te ilustracje?
- Co mają wspólnego?
Ekspresja plastyczna (Eksponująca, Problemowa)
8. Rozwiązywanie zadań z karty pracy (zadania związane ze zbieraniem warzyw z pola)
a) Rachunek pamięciowy w dodawanie i odejmowanie w zakresie 100 bez przekroczenia
progu dziesiątkowego.
b) Rozwiązywanie zadań tekstowych - porównywanie róŜnicowe.
c) Uzupełnienie zadania tekstowego i rozwiązanie jego.
d) Kolorowanie ilustracji zgodnie z instrukcją (moŜe być wykonane w domu).
Edukacja matematyczna (Operacyjna, Badawcza)
9. Zabawa ruchowa do piosenki "Szara piosenka" - dobieranie ruchów i gestów do
piosenki
- Zwróćcie uwagę na zakończenie tej piosenki!
Ekspresja muzyczno-ruchowa (Eksponująca)
10. Układanie z sylab imion bohaterów bajki - dopasowywanie ich do postaci
(KLAPUNIO, MALUNIA, BALBINA).
Edukacja polonistyczna (Operacyjna, Badawcza)
11. Tworzenie bajki o "Tyczce pomocniczce"
Nauczyciel czyta początek bajki, potem wspólnie z uczniami tworzy jej dalszy ciąg.
Uczniowie podzieleni na grupy pomagają bohaterom bajki rozwiązywać ich problemy
wykorzystując do tego tyczkę.
Edukacja polonistyczna (Eksponująca, Operacyjna, Badawcza)
12. Ustalenie kolejności wydarzeń w bajce, ułoŜenie ilustracji i dobieranie do nich
tytułów.
"Przeprawa przez rzeką."
"Ratowanie zająca."
"Strącanie jabłka z drzewa."
"Wspinaczka pod górę."
13. Zamiana równowaŜników na zdania.
Klapunio i Malunia przeprawiają się przez rzekę.
Myszka ratuje tonącego zajączka.
Przyjaciele strącają ostatnie jabłko z drzewa.
Malunia pomaga zajączkowi wspiąć się na wysoką górę.
Uczniowie w domu mogą ułoŜyć dalszy ciąg bajki (przygody bohaterów w stodole).
Edukacja polonistyczna (Badawcza, Asocjacyjna)
14. Zadanie pracy domowej.
15. Podsumowanie pracy, ocena pracy uczniów.
OPRACOWANIE I PROWADZENIE - Wiesław Bednarczyk.