INDYWUDYUALNYCH MISTRZOSTW POLSKI MĘśCZYZN NA 2009 r.
Wyłonienie Mistrza Polski męŜczyzn na rok 2009.
Wyłonienie kadry narodowej oraz reprezentantów Polski na zawody międzynarodowe.
3.
Popularyzacja szachów i podnoszenie poziomu sportu szachowego w Polsce.
II. TERMIN, MIEJSCE i ORGANIZATOR
1. Finał Mistrzostw Polski MęŜczyzn zostanie rozegrany w dniach 26.01-08.02.2009 r. w Chotowej.
Adres sali gry, terminarz oraz moŜliwości zakwaterowania zostaną podane w Komunikacie
Organizacyjnym.
2. Organizatorem Mistrzostw, na zlecenie Polskiego Związku Szachowego, jest OWS Grand Chotowa
przy współpracy Wójta Gminy Czarna i Podkarpackiego Związku Szachowego w Rzeszowie
(PkZSzach).
III. UCZESTNICTWO
1. Uprawnienia uczestnictwa zgodnie z następującymi kryteriami:
a) zawodnicy, którzy zajęli 1-4 miejsce w finale Indywidualnych MPM w 2008 r.,
b) zawodnicy, którzy zajęli 1-3 miejsce w dwóch półfinałach Indywidualnych MPM w 2008 r.,
c) Mistrz Polski MęŜczyzn do lat 20 w 2008r.
d) 2 zawodników z najwyŜszymi rankingami, na liście rankingowej FIDE na styczeń 2009,
z pominięciem zawodników, którzy mają zapewniony awans z pkt. a) i b).
e) 1 zawodnik nominowany przez Organizatora lub Wiceprezesa ds. sportowych PZSzach z
rankingiem FIDE przynajmniej 2500, a w wypadku zawodnika do lat 20 - min. 2450 pkt.
2. Zawodnikami rezerwowymi są kolejni zawodnicy z listy rankingowej FIDE na styczeń 2009.
3. Warunkiem dopuszczenia do startu w finale MPM jest posiadanie licencji na uprawianie
dyscypliny szachy.
4. Listę zawodników uprawnionych do startu stanowi załącznik nr 1 niniejszego Regulaminu.
IV. SYSTEM ROZGRYWEK, TEMPO GRY
1. Mistrzostwa zostaną rozegrane systemem kołowym, z udziałem 14 zawodników.
2. Tempo gry: 90 minut na 40 posunięć + 30 minut na pozostałe posunięcia + 30 sekund na
posunięcie od początku partii.
3. Rundy, z wyjątkiem ostatniej, naleŜy rozgrywać po południu.
4. Losowanie numerów startowych powinno się odbyć przynajmniej 12 godz. (w nocy) przed
rozpoczęciem pierwszej rundy.
V. ZGŁOSZENIA
Potwierdzenia udziału oraz rezerwacje dokonują zawodnicy lub kluby na adres organizatora podany
w Komunikacie Organizacyjnym do dnia 19.01.2009 r.
VI. OCENA WYNIKÓW
1. O kolejności miejsc w mistrzostwach decyduje ilość punktów zdobytych przez zawodnika.
2. W wypadku dzielenia pierwszego miejsca o tytule mistrza Polski decyduje dogrywka - mecz
baraŜowy złoŜony z 2 partii lub 1-kołowy mecz-turniej, w tempie przyspieszonym po 25 minut na
zawodnika + 10 sek. na ruch. BaraŜ winien być rozegrany po ustaleniu kolejności czołówki
pretendującej do 1. miejsca, w czasie lub po zakończeniu ostatniej rundy, po minimum półgodzinnej
1
przerwie po półgodzinnej przerwie od chwili zakończenia ostatniej partii zawodnika biorącego w nim
udział.
3. W wypadku remisowego wyniku meczu lub dzielenia miejsc w turnieju baraŜowym o tytule i
ostatecznej kolejności miejsc decyduje punktacja pomocnicza (pkt. VI.4).
4. W wypadku zdobycia równej ilości punktów przez dwóch lub więcej zawodników o kolejności
miejsc decydują następujące, kolejno stosowane, kryteria punktacji pomocniczej:
a) system Sonneborna-Bergera,
b) rozszerzony system Koyi (stosowany do ostatniej grupy punktowej),
c) wyniki bezpośrednich partii,
d) liczba zwycięstw,
e) partia błyskawiczna z tempem gry: 6 min. dla białych, 5 min. dla czarnych, kolor losowany, remis
oznacza wygraną czarnych.
VII. NAGRODY I WYRÓśNIENIA
1. Zwycięzca otrzymuje tytuł mistrza Polski męŜczyzn.
2. Pierwszych trzech zawodników w mistrzostwach otrzymuje medale.
3. Zawodnicy, którzy zajmą w mistrzostwach Polski miejsca 1-4 kwalifikują się do finału w roku
następnym.
4. Uczestnicy mistrzostw Polski uzyskają poza tym uprawnienia określone w “Regulaminie
powoływania kadry narodowej oraz zasadach i warunkach reprezentowania barw narodowych w
PZSzach”.
5. Nagrody, medale i dyplomy dla uczestników mistrzostw zapewnia organizator zawodów - zgodnie
z Komunikatem Organizacyjnym Zawodów.
VIII. SĘDZIOWANIE
1. W mistrzostwach obowiązują aktualne przepisy gry FIDE oraz Kodeks Szachowy wyd. z 2005 r. z
póź. zmianami, który ma obowiązek mieć ze sobą sędzia główny zawodów. W trakcie rozgrywania
partii, uczestnicy mistrzostw nie mogą prowadzić Ŝadnych rozmów, ani teŜ wchodzić do jakichkolwiek
pomieszczeń poza salą gry w jej szerokim pojęciu. Wejście w czasie rozgrywania partii do pokoju
hotelowego pociąga za sobą natychmiastową przegraną danej partii.
2. Mistrzostwa prowadzi sędzia główny, którego wyznacza Kolegium Sędziów PZSzach. Organizator
ma prawo zaproponować sędziego głównego, jednak musi to uczynić pisemnie najpóźniej na 14 dni
przed planowanym rozpoczęciem zawodów.
3. Sędziów asystentów dobiera sobie sędzia główny zawodów.
4. Sędziowie mistrzostw muszą posiadać licencję sędziowską oraz mieć uregulowaną roczną opłatę
uprawniającą do sędziowania zawodów w 2009 roku.
5. Od decyzji sędziego asystenta moŜna odwołać się, bezpośrednio po orzeczeniu, do sędziego
głównego. Decyzje podjęte przez sędziego głównego są ostateczne.
6. Zawodnik, w terminie 48 godzin od zakończenia zawodów, ma prawo do złoŜenia zaŜalenia,
dotyczącego podjętych decyzji sędziowskich do: Pionu Sportowego PZSzach - w sprawach
sportowych, Kolegium Sędziów PZSzach - w sprawach przepisów gry i regulaminu. Odpowiedź na
zaŜalenia powinna być udzielona zawodnikowi w ciągu 30 dni.
7. Sędzia główny mistrzostw ma obowiązek, w ciągu 7 dni, złoŜyć sprawozdanie do: PZSzach, 00-454
Warszawa, Czerniakowska 126 A, Pionu Sportowego PZSzach, Przewodniczącego Kolegium
Sędziów PZSzach, Komisji Ewidencji, Klasyfikacji i Rankingu.
8. Sprawozdanie powinno być sporządzone według wzoru opublikowanego, w porozumieniu
z pozostałymi komisjami, przez Kolegium Sędziów PZSzach. Ponadto do sprawozdania powinien być
dołączony plik z partiami w formacie PGN.
IX. FINANSOWANIE
1. Koszty organizacyjne mistrzostw pokrywają Organizator i Polski Związek Szachowy.
2. Zawodnicy biorą udział w mistrzostwach na koszt delegujących klubów, sponsorów lub własny.
3. Uczestników obowiązują opłaty:
- startowa - 200 PLN lub 250 PLN dla osób nie korzystających z zakwaterowania oferowanego przez
organizatora
- klasyfikacyjno-rankingowa - 20 PLN,
które naleŜy wpłacić do dnia 20.01.2009 r. na konto PZSzach: BPH PBK SA XX O/Warszawa 34
1060 0076 0000 3200 0071 8184 z dopiskiem “MPM” + nazwisko i imię uczestnika, za którego
dokonywana jest opłata.
2
X. ORGANIZACJA ZAWODÓW
1. Organizator imprezy zapewnia sprzęt do gry oraz jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo, porządek
i higieniczne warunki podczas zawodów.
2. Organizator jest zobowiązany wydawać po kaŜdej rundzie biuletyn turniejowy zawierający aktualne
wyniki oraz zapisy partii, na bieŜąco publikować w Internecie wyniki i zapisy partii w formacie PGN.
3. W terminie 14 dni od zakończenia zawodów organizator zobowiązany jest przesłać do PZSzach
karty zgłoszenia zawodników oraz jeden zestaw biuletynu turniejowego.
4. Organizator ogłosi szczegóły organizacyjno-techniczne w komunikacie zawodów, wydanym co
najmniej 20 dni przed zawodami.
XI. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
1. Za zdolność lekarską do startu w zawodach oraz ubezpieczenie odpowiedzialny jest klub
delegujący zawodnika do udziału w mistrzostwach.
2. Zawodnicy zobowiązani są posiadać na zawodach:
a) licencję na uprawianie dyscypliny szachy,
b) dokument toŜsamości,
c) dowód wpłaty (kserokopię) startowego i opłaty klasyfikacyjno-rankingowej na konto PZSzach,
d) aktualne orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do udziału w zawodach.
Sędzia główny mistrzostw nie moŜe dopuścić do gry zawodnika, który nie wywiązał się z obowiązku
wynikającego z pkt.: XI.2a) i XI. 2c).