Scenariusz - wczesnoszkolna.republika.pl

Transkrypt

Scenariusz - wczesnoszkolna.republika.pl
Scenariusz
zajęć otwartych dla rodziców i nauczycieli kontraktowych przeprowadzonych w klasie I B
dnia 25.04.2005 roku przez mgr Wandę Grabarek nauczyciela mianowanego
kształcenia zintegrowanego
Temat: Poznajemy tajemnice Ziemi
Cel główny :
Uczeń rozumie konieczność ochrony przyrody oraz zna wybrane bogactwa naturalne Ziemi
i ich wykorzystanie przez człowieka.
Cele operacyjne :
Uczeń:
- słucha z uwagą opowiadania nauczyciela i czytanego tekstu;
- układa kilkuzdaniowe wypowiedzi na temat tajemnic i bogactw Ziemi;
- wie, w jaki sposób chronić dary świata przyrody, aby jak najdłużej służyły ludziom i zwierzętom;
- układa zdania, stosując poprawnie zapis ,, nie ” z czasownikami;
- wykonuje w pamięci obliczenia w zakresie 20;
- współpracuje w grupie;
Metody pracy :
-
pogadanka
metody aktywizujące
praca z tekstem
metoda praktycznego działania
Formy pracy :
-
praca indywidualna
zbiorowa
mieszana
Środki dydaktyczne :
-
plansze z nazwami 9 planet ;
kartoniki z działaniami matematycznymi ;
arkusze papieru ;
flamastry ;
żółte i zielone karteczki samoprzylepne ;
globus ;
książki o tematyce ekologicznej ;
sól, węgiel, bursztyn, srebro,złoto ;
klej ;
owoce, warzywa ;
magnesy ;
Czas trwania - 90 minut
1
Przebieg zajęć
1. Powitanie gości.
2. Wprowadzenie do tematu zajęć – układanie hasła ,, Ratujmy naszą planetę”.
• Na tablicy znajdują się nazwy planet z zaznaczonymi literami.
• Wykonując rachunek pamięciowy w zakresie 20 uczniowie muszą uporządkować
liczby od najmniejszej do największej, wstawić odpowiednie litery i odczytać hasło.
2+3
5+5
8+5 10-6
J OWI S Z
12-6
P L U T O N
7+5 9-6
15-4
N E P T U N
13-6
M E R K U R Y
7+7
10-8
Z I E M I A
7-6
U R A N
8+8 12-4
MA R S
13-4
W E N U S
10+7
9+6
S A T U N
__ __ __ __ __ __ __
__ __ __ __ Ą
__ __ __ __ __ __ Ę
1
8
12
2
3
4
5
6
7
9
10
11
13
14
15
16
17
Swobodne wypowiedzi dzieci:
- Kto lub co zagraża Ziemi?
- Dlaczego należy ratować naszą planetę?
3. ,,Ziemia odkrywa swoje tajemnice” – nauczyciel opowiada o bogactwach naturalnych Ziemi
i prezentuje przyniesione eksponaty ( sól, węgiel, bursztyn, srebro, złoto, warzywa, owoce)
oraz pokazuje książki ukazujące najpiękniejsze miejsca naszej planety.
4. Wysłuchanie wiersza ,, Zmartwienie Ziemi ”.( P. str.60 )
Ziemia jest domem moim i twoim
i bardzo się o to niepokoi.
Czy ją szanują dorośli i dzieci?
Jak długo słońce będzie nam świecić?
Czy o nią dbamy wciąż należycie?
Jak długo będzie na Ziemi życie?
Czy ochrona Ziemi to tylko moda?
Bo jeśli tak- to wielka szkoda.
2
- Nie martw się Ziemio – mówią jej dzieci
- Słońce cudownie dzisiaj nam świeci.
Ptaki fruwają i szemrze woda,
a na ochronę ciebie sił nam nie szkoda.
My o ochronie zaś pamiętamy
i zniszczyć ciebie nigdy nie damy!
-
• Wypowiedzi uczniów na temat ilustracji zamieszczonej w podręczniku.
• Rozmowa na temat treści wiersza:
Co mówią dzieci Ziemi?
O czym pamiętają dzieci?
5. Nawiązane do obchodów Dnia Ziemi:
Dzień Ziemi to święto planety, obchodzone 22 kwietnia pod hasłem uczynienia naszego świata
lepszym miejscem do życia roślin,zwierząt i ludzi. Ludzie na całym świecie myślą i rozmawiają
w tym dniu o problemach środowiska naturalnego. Po raz pierwszy świętowano Dzień Ziemi
22 kwietnia 1970 roku.
6. Ćwiczenia dramowe ,, Słoneczna dyskusja”
• Nauczyciel dzieli uczniów na dwie grupy.
• Kładzie na podłodze duży arkusz papieru z narysowaną symbolicznie kulą ziemską.
• I grupa uczniów na żółtych kartkach pisze – Co szkodzi naszej planecie? – i kładzie je na
arkuszu papieru.
• II gupa pisze na kartkach zielonych – Co pomaga Ziemi? – i również kładzie je na arkuszu
papieru z narysowaną kulą ziemską.
• Wspólnie porządkują kartki tematycznie ( może być bowiem kilka wypowiedzi
powtórzonych ). Kartki tej samej treści układamy jedna za drugą w ten sposób, że tworzą
promienie od narysowanej Ziemi. Jedne promienie są dłuższe, drugie krótsze. Dzieci na
podstawie ich długości ustalają, co najbardziej szkodzi lub co pomaga Ziemi.
• Wykonane plakaty zawieszamy w sali.
ZIEMIA
7. Wykonanie piosenki ,, Ekoludki ”
My jesteśmy Ekoludki hop sa, sa, hop sa, sa,
Znamy zanieczyszczeń skutki hop sa, sa, hop sa, sa,
O przyrodę dobrze dbamy hop sa, sa, hop sa, sa,
Bo tak mocno ją kochamy hop sa, sa, hop sa, sa,
3
Skrzywdzić jej nie pozwolimy oj tak, tak, oj tak, tak
Na łobuza nakrzyczymy oj tak, tak, oj tak, tak
By nie rzucał wokół śmieci oj tak, tak, oj tak, tak
I brał przykład z grzecznych dzieci oj tak, tak, oj tak, tak
Gdy będziemy roślin chronić oj tak, tak, oj tak, tak
Zwierząt przed nieszczęściem bronić oj tak, tak, oj tak, tak
Wtedy nasza Ziemia cała oj tak, tak, oj tak, tak
Będzie pięknem zachwycała oj tak, tak, oj tak, tak
8. Wysłuchanie czytanego przez nauczyciela wiersza Kazimiery Kotynia ,, Ziemia”.
Pamiętaj człowieku – jestem Ziemią jedyną.
Kiedyś byłam kochana i szanowana,
ale tyś mnie podeptał i zlekceważył,
chociaż pragnę, byś nadal tutaj żył!
Skryłeś w mym wnętrzu
różne straszydła,
robiłeś porządki,
przez co ja zbrzydłam.
Spuchłam w środku,
często choruję,
a ty mnie trujesz.
Stawiasz przede mną
wielkie zadania,
choć niemożliwe do wykonania.
Daj mi szansę,
pomocy wołam,
niech głos mój rozejdzie się dookoła.
Żądam nade mną czystego powietrza
i czystej wody dla mej ochłody.
Wołam ratunku przed kwaśnym deszczem,
boję się chemii,
ohydnych śmieci
i wielu niebezpieczeństw jeszcze.
9.
• Rozmowa na temat wysłuchanego wiersza.
Czego żąda od nas Ziemia?
Jakie ma prośby?
Czego boi się Ziemia?
Praca w grupach. Układanie zdań – próśb Ziemi – pisownia ,, nie ” z czasownikami.
• Uczniowie w grupach układają prośby Ziemi skierowane do ludzi.
• Po wykonaniu pracy przedstawiciele grup prezentują ją, odczytują hasła i omawiają.
• Porównanie prac wszystkich grup, omówienie.
4
Nie zanieczyszczajcie
wody!
Nie niszczcie moich
roślin!
ZIEMIA
Nie wycinajcie lasów!
10. Porządkowanie wyrazów i zapisywanie zdań – odpowiedzi na prośby Ziemi ( Ćw.5, str.39.).
11. Podsumowanie zdobytych wiadomości i samoocena uczniów.
5