Anna Orzechowska

Transkrypt

Anna Orzechowska
Anna Orzechowska
„Z wizytą u Leśnej WróŜki”
Scenariusz zajęć dla dzieci 4-5-6-letnich
Miejsce spotkania – szkółka leśna
Cel główny:
- umoŜliwienie dzieciom bezpośredniego kontaktu ze środowiskiem naturalnym.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- bierze udział w zabawach na świeŜym powietrzu,
- wie jak naleŜy zachowywać się w lesie,
- rozpoznaje i nazywa wybrane gatunki drzew,
- naśladuje ruchem zwierzęta i owady.
Pomoce:
- brama – długi patyk lub listwa z umocowanymi wąskimi paskami zielonej bibuły
- kolorowe kółeczka przedstawiające: brązowe to kora, zielone to trawa,
- obrazki z liściem, owocem i nazwą drzew iglastych i liściastych.
- koperty z zagadkami.
Przebieg spotkania:
1. BRAMA DO LASU– kaŜde dziecko przed wejściem do lasu musi przejść przez magiczną
bramę (trzymaną przez dwie osoby na wysokości około 1 metra). Aby tego dokonać
wymawia zaklęcie — wymienia jednego mieszkańca lasu ( nazwy zwierząt, ptaków, owadów,
drzew, krzewów leśnych). Nazwy te nie mogą się powtórzyć. Po wypowiedzeniu
prawidłowego zaklęcia brama unosi się do góry i przedszkolak wchodzi do środka. Po
pokonaniu tej przeszkody przez wszystkich uczestników dzieci przechodzą na polanę.
2. SPOTKANIE Z LEŚNĄ WRÓśKĄ — na polanie czeka Leśna WróŜka (moŜe to pani
pracownik nadleśnictwa w swym mundurze, albo osoba przebrana za leśna wróŜkę), która
wita dzieci i opowiada im o pojawieniu się w jej lesie dziwnych stworków – CUDAKÓW ZIELONIAKÓW, które uwielbiają zielony kolor.
3. ODCZYTANIE LISTU
Drodzy przyjaciele !
Jesteśmy małymi, słabymi stworzonkami, które mieszkają w tym pięknym lesie.
Bardzo lubimy to miejsce, poniewaŜ jest całe zielone tak jak my, ale niestety będziemy
musieli się z stąd wyprowadzić.
Sami nie potrafimy zbudować sobie domów. Nasze mieszkania muszą być zrobione
z tego co moŜna znaleźć w lesie (z patyków, gałązek, szyszek, liści, ściółki, mchu).
Jeśli moŜecie, pomóŜcie nam. Bardzo prosimy!!!
CUDAKI – ZIELONIAKI.
BUDOWANIE PRZEZ DZIECI W GRUPACH DOMKÓW Z PATYKÓW, SZYSZEK, itp.
4. ODNAJDYWANIE I NAZYWANIE DRZEW PRZEDSTAWIONYCH NA
ILUSTRACJACH .
Leśna WróŜka dzieli dzieci na grupy. Jedno dziecko z kaŜdej grupy wyciąga kółeczko z
kolorami: brązowe to kora, zielone to trawa, w tych wylosowanych obszarach dzieci szukają
kopert z obrazkami. Następnie po otwarciu kopert dzieci odszukują w lesie dane drzewo i
nazywa je.
5. Zagadki w kopertach, losowanie kopert.
(koperta nr 1) Jestem mała. Mieszkam w lasach, parkach, ale i pod płytą chodnikową. śyjemy
w bardzo duŜych rodzinach. Bardzo lubimy pracować. Gdy spacerujesz po lesie lub parku,
pamiętaj o nas i staraj się nas nie rozdeptać. Wierzę, Ŝe ty nie naleŜysz do tych okrutnych
ludzi, którzy czasem celowo czy dla zabawy niszczą nasze domy...(mrówka)
(koperta nr 2) Do swojego Ŝycia potrzebuję czystej ziemi, słońca i wody. Ale nie wiem
dlaczego niektórzy ludzie rzucają wokół mnie róŜne śmieci, które zasłaniają mi słońce czasem
mnie ranią. Czy mógłbyś mnie odnaleźć i pomóc mi?...(roślinka)
(koperta nr 3) Powoli i delikatnie sunę po ziemi, podjadając po drodze liście. Ludzie często
moim imieniem określają kogoś, kto wolno wszystko robi. Ale ja się tym wcale nie przejmuję
i jestem dumny ze swojego imienia. Mam do was pytanie – dlaczego przez niektórych ludzi
kaleczony i deptany? Co takiego zrobiłem, Ŝeby na to zasłuŜyć?...(ślimak)
(koperta nr 4) Czy wiesz, jaki odczuwam ból, gdy łamiesz moje gałęzie, zrywasz liście oraz
ranisz moją korę wycinając na niej ostrym narzędziem róŜne znaki?...(drzewo)
6. „GRASZ W ZIELONE?” – przekazywanie sobie w kręgu zielonego przedmiotu (gałązki),
przy rymowance:
Grasz w zielone?
Gram w zielone.
Masz zielone?
Mam zielone.
Dzieci wymieniają zielony owoc, warzywo, roślinę lub inną rzecz tego koloru.
6. ZABAWY RUCHOWE - naśladowanie zachowań roślin i zwierząt.
• PokaŜcie w jakim tempie mrówki budują mrowisko.
• A teraz, jak powoli rośnie roślinka.
• PokaŜcie jak drzewa kołyszą się na wietrze.
• A teraz jak dostojnie i wolno, bo przecieŜ dźwiga swój dom na grzbiecie - sunie po trawie
ślimak.
7. POSZUKIWACZE SKARBÓW – podział dzieci na grupy i poszukiwanie:
I -coś miękkiego,
II- coś twardego,
III – coś pachnącego,
IV- coś co wydaje dźwięki,
V- coś ciekawego.
Pogratulowanie kaŜdej z grup świetnej współpracy przy wykonywanych działaniach.
8. ZAKOŃCZENIE SPOTKANIA PRZY OGNISKU.

Podobne dokumenty