technika - Sosw

Transkrypt

technika - Sosw
Scenariusz zajęć z techniki
Zespół IV-VI dzieci z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym
Dane ogólne:
Klasa: zespół klasowy IV-VI
Termin: kwiecień 2011r
Czas trwania lekcji: 45 minut
Temat lekcji: Zajęcia kulinarne – przygotowanie kanapek
CEL EDUKACYJNY:
1. Zapoznanie uczniów ze sposobami przygotowania kanapek,
2. Wdrażanie uczniów do dokładności w przygotowywaniu posiłku,
3. Wykonanie kanapek według ustnej instrukcji nauczyciela,
4. Higiena pracy w kuchni,
5. Estetyka podania do stołu,
6. Wspólna degustacja.
Cel terapeutyczny:
koordynacja wzrokowo – ruchowa,
stymulacja czuciowa,
umiejętność słuchania ze zrozumieniem.
Umiejętności:
- Uczeń potrafi samodzielnie przygotować produkty do zrobienia kanapek,
- uczeń potrafi pokroić warzywa na kanapkę
- samodzielnie smaruje chleb masłem
- układa produkty na kanapce
- estetycznie układa na talerzu przygotowane jedzenie
- spokojnie i estetycznie je przygotowany posiłek
METODY:
Pogadanka, praca w grupach, praca indywidualna.
POMOCE:
Produkty spożywcze, naczynia, sztućce, tarki, deski, noże, fartuszki, ścierki, czepki, serwetki.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Przygotowanie kuchni do zajęć
2. Rozpakowanie i rozdrabnianie produktów
3. Krojenie warzyw
1
4.
5.
6.
7.
Smarowanie masłem chleba
Układanie wędliny i warzyw na kanapkach
Układanie kanapek na talerzach
Degustacja sporządzonych surówek
Ocena kanapek:
a) kanapki zostały prawidłowo wykonane
b) estetycznie podane potrawy wzbudzają apetyt i są chętnie spożywane, co ma szczególne
znaczenie w żywieniu dzieci i młodzieży.
Podsumowanie zajęć:
a) omówienie przebiegu zajęć ze szczególnym podkreśleniem błędów popełnionych w trakcie
ćwiczeń,
Wspólne sprzątanie kuchni
Opracowała: Julianna Bizukowicz
2

Podobne dokumenty