Skład i budowa atmosfery

Transkrypt

Skład i budowa atmosfery
Konspekt lekcji geografii w klasie I LO
Opracowała: mgr Grażyna Jach
Hasło programu: Budowa atmosfery – warstwy atmosfery. Skład powietrza.
Temat lekcji: Skład i budowa atmosfery.
Cele operacyjne
Po tej lekcji uczeń:
• wymieni nazwy pierwiastków chemicznych wchodzących w skład atmosfery i ich
udziały procentowe;
• wymieni nazwy warstw budujących atmosferę;
• wyjaśni różnicę między „sferą” a „ pauzą”;
• omówi budowę pionową atmosfery;
• wyjaśni znaczenie ozonosfery dla życia organicznego Ziemi.
Cele wychowawcze
Uczeń:
• lepiej pracuje w grupie;
• lepiej wyciąga wnioski;
• kształtuje umiejętność organizowania pracy własnej i innych.
Środki dydaktyczne
•
•
•
podręcznik dla klasy I liceum ogólnokształcącego;
materiały źródłowe przygotowane przez nauczyciela i uczniów;
instrukcja do pracy w grupach.
Metody pracy
•
•
JIGSAW;
rozmowa kierowana;
Formy pracy
•
•
grupowa;
rozmowa kierowana.
Tok lekcji
1. Czynności organizacyjne.
2. Podanie tematu lekcji.
3. Przedstawienie celów lekcji.
4. Skład chemiczny powietrza – rozmowa kierowana.
5. Budowa pionowa atmosfery /organizacja pracy uczniów w grupach / :
• nauczyciel dzieli klasę na 5 sześcioosobowych grup eksperckich;
• każda grupa opracowuje charakterystykę jednej warstwy atmosfery;
gr. I – troposferę
gr. II – stratosferę
gr. III – mezosferę
gr. IV – termosferę
gr. V – egzosferę
• nauczyciel określa czas pracy w grupach eksperckich / 10 minut /;
• po upływie wyznaczonego czasu eksperci rozdzielają się do „ nowych” grup którym
przekazują charakterystykę swojej warstwy atmosfery i uczą się od innych ekspertów
charakterystyki ich warstw /czas pracy 15 minut /;
• po powrocie do grup „macierzystych” wszyscy konfrontują swoją wiedzę o warstwach
atmosfery / 5 minut /.
6. Sprawdzenie zdobytych wiadomości w formie zadawanych pytań przez nauczyciela.
7. Ocena pracy uczniów.
8. Praca domowa: Wyjaśnij pojęcie „niżu ozonowego” i określ jaki jest jego wpływ na
biosferę.
Polecenia do pracy w grupach.
1.Określ wysokość występowania warstwy.
2. Omów zmiany temperatury.
3. Scharakteryzuj zjawiska i procesy zachodzące w warstwie.