MS Word – rysowanie

Transkrypt

MS Word – rysowanie
Imię i nazwisko prowadzącego zajęcia: XXX
Konspekt zajęć
Temat lekcji: MS Word – tworzenie prostej grafiki wektorowej
Data:
Czas trwania zajęć: 45 min
28-09-2011 r.
Szkoła: Zespół Szkół – Liceum
Ogólnokształcące
Klasa: III
Uczeń potrafi:
1. korzystać z edytora tekstu MS Word 2003
2. tworzyć i zapisywać pliki
Cele lekcji:
1. Cel ogólny: zapoznanie uczniów z możliwością tworzenia prostych grafik wektorowych w MS
Word 2003
2. Cele operacyjne:
2.1. Uczeń potrafi korzystać z narzędzi rysowania programu MS Word 2003
2.2. Uczeń potrafi wstawiać i modyfikować obiekty graficzne: zmiana rozmiaru, położenia,
kolejności, właściwości.
2.3. Uczeń potrafi grupować i rozgrupowywać obiekty
2.4. Uczeń potrafi korzystać z siatki stanowiącej pomoc w rozmieszczaniu obiektów
graficznych
Środki dydaktyczne:
1. Stanowiska komputerowe
2. Oprogramowanie MS Word 2003
3. Rzutnik
Plan lekcji
ZAANGAŻOWANIE
(określenie celów lekcji,
nawiązanie do poprzedniego
materiału)
Część lekcji
Czas
trwania
w min.
Opis fragmentu lekcji (wg punktów podanych poniżej)
5
1. Czynności organizacyjne
1.1. Podłączenie rzutnika do komputera
1.2. Rozłożenie ekranu
1.3. Sprawdzenie obecności
2. Przypomnienie materiału (pytania, polecenia)
2.1. Do jakiej kategorii programów należy program MS Word?
2.2. Jakie czynności można wykonywać w edytorze tekstu MS Word?
3. Sposób realizacji
3.1. pogadanka
3.2. omówienie zadań na tablicy
3.3. Czynności:
a) nauczyciel zadaje pytania i wybiera (wśród zgłaszających się) lub
wskazuje ucznia, który udzieli odpowiedzi
1
POSZUKIWANIE
(wprowadzenie nowych treści,
poszukiwanie rozwiązania
problemu)
15
TRANSFORMACJA
(ćwiczenie umiejętności, praca
samodzielna)
20
PREZENTACJA
REFLEKSJA
(podsumowanie lekcji)
5
1. Materiał rzeczowy
1.1. Omówienie możliwości wykonywania prostych grafik wektorowych w MS
Word
1.2. Omówienie paska narzędzi Rysowanie
2. Środki dydaktyczne
2.1. stanowisko komputerowe nauczyciela
2.2. rzutnik
3. Sposób realizacji
3.1. wykład
3.2. Czynności:
a) nauczyciel prezentuje i omawia przykłady
b) uczniowie słuchają
4. Osiągane cele
4.1. Uczeń zapoznaje się z możliwością wykonywania prostej grafiki wektorowej
w MS Word
1. Materiał rzeczowy
1.1. Wykonanie strony rysunku stanowiącego załącznik do niniejszego konspektu
2. Sposób realizacji
2.1. samodzielna praca uczniów przy stanowiskach komputerowych
2.2. nadzór nauczyciela i naprowadzanie na właściwy tok (w razie potrzeby)
3. Osiągane cele
3.1. Uczeń potrafi wstawiać i modyfikować obiekty graficzne: zmiana rozmiaru,
położenia, kolejności, właściwości.
3.2. Uczeń potrafi grupować i rozgrupowywać obiekty
3.3. Uczeń potrafi korzystać z siatki stanowiącej pomoc w rozmieszczaniu
obiektów graficznych
4. Sposób sprawdzania
4.1. doglądanie pracy uczniów
1. Materiał rzeczowy
1.1. Podsumowanie materiału
a) Krótkie omówienie poznanych funkcjonalności paska Rysowanie
2. Sposób realizacji
2.1. wykład
2.2. czynności:
a) nauczyciel mówi
b) uczniowie słuchają
2
Załączniki:
Rysunek:
Myślę, więc jestem…
3