No contest
15
4
4
Anderson da Silva (ur. 14 kwietnia 1975 w Kurytybie) – brazylijski zawodnik mieszanych sztuk walki.
Mistrz Shooto (2001), Cage Rage (2004-2008) i UFC (od 2006) w wadze ?redniej.
Karier? MMA rozpocz?? w Brazylii w 2000 roku, walcz?c w tamtejszej organizacji Mecca. Swoj? debiutanck?
walk? przegra? z Luizem Azeredo przez decyzj? s?dziowsk?, po czym wygra? dziewi?? kolejnych star? z
rz?du (w tym sze?? przed czasem). Jedn? z najwa?niejszych walk we wczesnym okresie kariery Silvy by?
pojedynek z ówczesnym mistrzem Shooto, Hayato Sakuraim. Anderson wypunktowa? Japo?czyka,
wygrywaj?c przez jednog?o?n? decyzj?, zostaj?c nowym mistrzem Shooto wagi ?redniej (do 76 kg), a
zarazem pierwszym zawodnikiem, który pokona? Sakurai'ego. Wcze?niej Japo?czyk pozostawa?
niepokonany przez 20 kolejnych walk.
W 2002 roku rozpocz?? karier? w PRIDE FC. W swoich dwóch pierwszych starciach pokona? kolejno Alexa
Stieblinga i Alexandra Otsuk?. Na gali Pride 25 zmierzy? si? z ówczesnym mistrzem UFC w wadze
pó??redniej, Carlosem Newtonem. W trakcie walki, próbuj?c dokona? obalenia, Newton nadzia? si? na
skuteczn? kontr? Silvy w postaci uderzenia kolanem z wyskoku. Paj?k doko?czy? walk? uderzeniami w
parterze, pokonuj?c Kanadyjczyka przez TKO.
Kolejne starcie Silvy w PRIDE odby?o si? na gali oznaczonej numerem 26. Jego przeciwnikiem by? Daiju
Takase, którego bilans wynosi? wówczas 4-7. Japo?czyk zaskoczy? wszystkich, poddaj?c Silv? za pomoc?
duszenia trójk?tnego.
Po pora?ce z Takase, Silva w 2004 roku pokona? Jeremy'ego Horna przez jednog?o?n? decyzj?. Trzy
miesi?ce pó?niej zadebiutowa? w brytyjskiej organizacji Cage Rage. Na gali Cage Rage 8 wygra?, tak?e
przez jednog?o?n? decyzj?, z Lee Murray'em. Stawk? tej walki by?o mistrzostwo Cage Rage w wadze
?redniej (do 84 kg).
31 grudnia Silva powróci? do PRIDE, by stoczy? noworoczny pojedynek z Ryo Chonanem. Mimo ca?kowitej
dominacji, Brazylijczyk nie potrafi? zako?czy? walki przed czasem. W ko?cu w trzeciej rundzie walki Chonan
wykona? skuteczn? technik? zwan? scissor heel hook (rodzaj d?wigni na stop?), zmuszaj?c Silv? do
poddania. By?a to ostatnia walka Silvy w PRIDE FC. Od 2005 roku swoj? karier? kontynuowa? w brytyjskiej
organizacji Cage Rage, gdzie pokona? kolejno Jorge River? przez TKO oraz Curtisa Stouta przez KO.
W 2006 roku wzi?? udzia? w turnieju hawajskiej organizacji Rumble on the Rock. By? jego zdecydowanym
faworytem, ale ostatecznie przegra? ju? w pierwszym starciu z Yushin Okamim. Brazylijczyk podczas walki w
parterze z?ama? regulamin organizacji, kopi?c Okamiego w twarz, za co zosta? zdyskwalifikowany.
Ostatni? walk? Silvy w organizacji Cage Rage by?o starcie z Tonym Fryklundem na Cage Rage 16.
Brazylijczyk efektownie wygra?, nokautuj?c rywala w pierwszej rundzie uderzeniem ?okciem.
W po?owie 2006 roku Brazylijczyk podpisa? kontrakt z ameryka?skim Ultimate Fighting Championship.
Zadebiutowa? walk? z Chrisem Lebenem na gali Ultimage Fight Night 5. Silva zdominowa? to trwaj?ce
zaledwie 49 sekund starcie, ostatecznie nokautuj?c rywala kopni?ciem kolanem. Tym samym przerwa? jego
seri? sze?ciu kolejnych zwyci?stw.
Strona 2 z 3
Dzi?ki temu zwyci?stwu Silva otrzyma? szans? zmierzenia si? z niepokonanym od o?miu walk mistrzem wagi
?redniej UFC, Richem Franklinem. Walka odby?a si? na gali UFC 64: Unstoppable 14 pa?dziernika 2006
roku. Silva pokona? Franklina w ci?gu niespe?na trzech minut przez TKO, staj?c si? tym samym nowym
mistrzem wagi ?redniej.
Pierwsz? okazj? do obrony mistrzowskiego pasa dla Andersona Silvy mia?o by? starcie ze zwyci?zc?
czwartego sezonu The Ultimate Fighter, Travisem Lutterem. Amerykanin nie zd??y? jednak zbi? wagi, w
zwi?zku z czym stawk? walki nie by? pas mistrzowski. Silva wygra? przez poddanie na pocz?tku drugiej
rundy. W drugiej obronie tytu?u Paj?k pokona? Nate'a Marquardta na dziesi?? sekund przed ko?cem
pierwszej rundy przez TKO (seria ciosów).
W pa?dzierniku 2007 roku dosz?o do walki rewan?owej z Franklinem. Po raz kolejny lepszy okaza? si?
Anderson Silva. Brazylijczyk wygra? przez TKO w pierwszej minucie i siódmej sekundzie drugiej rundy. Silva
obroni? nie tylko pas, ale dosta? tak?e nagrod? za najlepszy nokaut wieczoru. Po kolejnej udanej obronie
tytu?u, tym razem w walce z Danem Hendersonem, w zwi?zku z brakiem kandydatów do walki o tytu?, Silva
postanowi? tymczasowo przenie?? si? do wagi pó?ci??kiej. W swoim debiutanckim starciu w tej dywizji w 61
sekund znokautowa? Jamesa Irvina. Kolejne dwie walki stoczy? w wadze ?redniej. W pierwszym z nich
pokona? Patricka Cote, a w drugim swojego rodaka Thales'a Leitesa, po raz kolejny skutecznie broni?c
tytu?u.
8 sierpnia 2009 roku na gali UFC 101 Silva walczy? z Forrestem Griffinem – ponownie w ramach dywizji
pó?ci??kiej. Silva zdeklasowa? rywala, trzy razy posy?aj?c go na deski i w ko?cu nokautuj?c go prawym
prostym w trzeciej minucie i dwudziestej trzeciej sekundzie pierwszej rundy. 10 kwietnia 2010 oku (UFC 112)
po raz szósty z rz?du obroni? pas mistrza wagi ?redniej (rekord UFC), tym razem pokonuj?c przez decyzj?
rodaka, Demiana Mai?.
Anderson Silva stoczy? dwie profesjonalne walki bokserskie. 22 maja 1998 roku przegra? przez TKO w
drugiej rundzie z Osmarem Luizem Teixeir?. Po siedmioletniej przerwie Silva powróci? na ring i w 2005 roku
stoczy? pojedynek z debiutuj?cym w profesjonalnym boksie Julio Cesarem de Jesusem. Anderson wygra?