Scenariusz zajęć

Transkrypt

Scenariusz zajęć
Temat: Nasza szkoła, nasz mały świat
Klasa: I
Cel główny: zbudowanie u każdego z uczniów poczucia bezpieczeństwa w placówce poprzez
poznanie budynku szkolnego
Cele operacyjne: uczeń:
-
wie, w którym miejscu szkoły znajduje się jego sala lekcyjna – wie, jak do niej trafić od drzwi
wejściowych;
-
potrafi pokazać, gdzie są łazienki, biblioteka, drzwi wyjściowe, boisko oraz stołówka oraz ma
świadomość, co robi się w każdym z tych pomieszczeń;
-
zna zasady zachowania się na przerwach i podczas spaceru i dostosowuje się do nich;
-
rozpoznaje literę, która oznacza jego klasę (A, B, C)
-
rozpoznaje figury geometryczne: prostokąt, koło, kwadrat, trójkąt.
Metody pracy: obserwacji, pokaz, pogadanka, własnych doświadczeń, praktycznego działania,
Formy pracy: grupowa, indywidualna,
Czas trwania: 2-3 godziny (w zależności od możliwości grupy)
Pomoce dydaktyczne: papierowe prostokątne paski w kolorze czerwonym oraz zielonym, papierowe
znaczki określające pogodę (słońce, słońce za chmurą, chmury – białe, szare, czarne, chmury z
deszczem, błyskawice, drzewa ukazujące wiatr: wiejące lekko, mocno, wcale), duża kartka z
rysunkiem szkoły, klej, kalendarz, na którym zapisane są: dzień miesiąca, miesiąc, dzień tygodnia,
piłka, karty pracy z literą A (B, C), zbiór różnego rodzaju liter, o różnym kolorze, wielkości i czcionce –
po jednym komplecie na parę dzieci, rozsypanka: pomieszczenie szkolne + jego atrybut (stołówka,
świetlica, biblioteka, sala klasowa, łazienka), kartki A4, zestaw figur geometrycznych, mazaki, kredki,
farby, wycinanki, skrawki materiału, plastelina, etc., medal/odznaka dla każdego ucznia „znam swoją
szkołę”
Przebieg zajęć:
1. Zajęcia wstępne:
a) Powitanie:
- przywitanie się z wszystkimi uczniami oraz zapytanie, jak minął ich wczorajszy dzień;
- sprawdzenie pracy domowej z poprzedniego dnia;
b) Sprawdzenie obecności:
- rozdanie uczniom zielonych papierowych prostokątnych pasków,
- podejście do tablicy obecności i wyczytywanie po kolei imion i nazwisk dzieci,
- umieszczenie przez każde dziecko zielonego paska w odpowiedniej przegródce (przy pomocy
nauczyciela),
- w miejsca dzieci, których nie ma, nauczyciel umieszcza czerwone paski,
- głośne liczenie wraz z nauczycielem, ile jest czerwonych a ile zielonych pasków papieru;
c) Sprawdzenie pogody
- podejście do okna
- obserwacja: nieba (czy jest słońce, deszcz czy chmury – i jakiego koloru), drzew (czy wieje
wiatr), przechodzących ludzi (jak są ubrani),
- wspólna praca: przyklejenie do dużej kartki z rysunkiem budynku szkoły znaczków
odpowiadających dzisiejszej pogodzie,
d) Ustalenie daty
- podejście do kalendarza całą grupą,
- ustalenie za pomocą kalendarza, jaki dzień jest dzisiaj (jaki dzień tygodnia, który dzień miesiąca,
jaki miesiąc),
- głośne powtórzenie ustalonej daty.
2. Zajęcia poznawcze:
a) wyjaśnienie uczniom, że dziś wybieramy się na krótką wycieczkę, w celu dobrego poznania
budynku szkolnego i otaczającego o terenu,
b) ustalenie zasad panujących w trakcie wyjścia: słuchanie nauczyciela, spacer w parach, nie
rozbieganie się,
c) spacer do szkole – odwiedzenie miejsc typu: toalety, stołówka, świetlica, biblioteka, szatnie,
gabinet pielęgniarki i wyjaśnianie do czego one służą i kiedy należy/można z nich korzystać,
d) praca indywidualna – każde dziecko otrzymuje kartoniki z rysunkami pomieszczeń (łazienka,
stołówka, świetlica, szatnia, biblioteka, klasa) oraz przedmiotami pasującymi do tych
pomieszczeń (umywalka wraz z kranem, talerz z zupą i łyżką obok, zestaw różnych gier i
układane, kurtki wiszące na wieszaku, gry planszowe, tablica z kredą) i musi je dopasować do
siebie; następnie nauczyciel sprawdza poprawność wykonania zadania a dzieci wklejają pary
do zeszytu;
e) karta pracy: utrwalanie litery A (B, C) – pisanie po śladzie, w liniaturze, wyszukiwanie
elementów zaczynających się na A (B, C);
3. Zajęcia ekspresyjne:
a) każde dziecko otrzymuje kartkę A4 oraz zestaw figur: koło, trójkąt, prostokąt i kwadrat, musi
wybrać z zestawu prostokąt, nakleić na kartkę, a następnie zaprojektować najpiękniejsze na
świecie drzwi do swojej sali (nie zapominając o napisie: KLASA IA/IB/IC) – technika może być
dowolna lub zaproponowana przez nauczyciela (proponuję różne elementy do naklejania na
drzwi),
b) stworzenie wystawy z prac uczniów na klasowej tablicy oraz posprzątanie stolików i sali po
zajęciach plastycznych;
4. Zajęcia utrwalające:
a) zabawa w zgadywanie pomieszczeń – nauczyciel mówi, co w tym pomieszczeniu można
zrobić (typu: „tutaj odrabiasz zadania domowe”, „tutaj jesz śniadanie lub obiad”, „tutaj się
uczysz”, „tutaj się bawisz”, „tutaj się załatwiasz”), a dzieci zgłaszają się, jeśli wiedzą, co to za
miejsce – za każde prawidłowo odgadnięte pomieszczenie uczeń otrzymuje punkt, jeśli zgłosi
się, ale nie wie, albo odpowie źle, nauczyciel zabiera mu punkt;
5. Zajęcia końcowe:
a) wręczenie uczniom odznak „Znam swoją szkołę”;
b) praca domowa: narysuj to, co najbardziej podoba ci się w mojej szkole;
c) pożegnanie z uczniami.