Alternatywne formy wychowania fizycznego – BADMINTON

Transkrypt

Alternatywne formy wychowania fizycznego – BADMINTON
Alternatywne formy wychowania fizycznego – BADMINTON
Przykładowy scenariusz
Temat lekcji: Badminton, technika odbić




Cele operacyjne:
sprawność motoryczna
Uczeń
- rozwinie miękkość i precyzję ruchu
- zwiększy siłę mm. ramion
- poprawi gibkość
Umiejętności
Uczeń
- potrafi przyjąć prawidłową postawę
- wyczuwa odległość i przestrzeń
- potrafi odbić lotkę do współćwiczącego
Wiadomości
Uczeń
- zna przepisy gry w badmintona
- wie o sposobach wykonywania odbić
Usamodzielniania
Uczeń
- aktywnie współuczestniczy w lekcji
- przygotowuje przybory do zajęć
- samodzielnie dobiera ćwiczenia wzmacniające mm. RR
- akceptuje potrzebę samooceny
- porównuje swoją technikę ze współćwiczącym
- koryguje własne i współćwiczącego błędy
Metody:
- naśladowcza ścisła
- zadaniowa ścisła
Zadania
Część wstępna
Uczeń:
- nabierze pozytywnej motywacji do udziału w lekcji
- słucha informacji od nauczyciela
- zapoznaje się z zadaniami lekcji
Nauczyciel
- przygotowuje się do aktywnego i świadomego udziału w lekcji - sprawdza gotowość ucznia
do lekcji
- podaje temat i zadania lekcji
- motywuje uczniów do udziału w lekcji - pogadanka
Część główna
Pobudzi i przygotuje organizm do lekcji.
Poprawi miękkość i precyzję ruchu, zwiększy siłę mm. RR i NN, poprawi gibkość.
Rozwinie samodzielność.
Uczeń
- uczestniczy w zabawie ożywiającej „powódź”
- wykonuje ćwiczenia
a) w marszu RR,NN
b) W ruchu RR,NN
c) po przekątnej RR,NN
- samodzielnie dobiera ćwiczenia w rozsypce wzmacniające RR
- wykonuje ćwiczenia rozciągające T i NN
- wykonuje ćwiczenia gibkościowe przy drabinkach
Nauczyciel
- przygotuje i zaproponuje zabawę ożywiającą
- czuwa nad prawidłowym wykonywaniem ćwiczeń
- obserwuje pracę uczniów
- dozuje ćwiczenia
- poleca samodzielnie wykonać kilka ćwiczeń wzmacniających mm. RR - zabawa klasyczna
Część główna
Zwiększa koordynację wzrokowo – słuchową
Uczeń:
Nauczy się odbijać indywidualnie i z partnerem.
Wykonuje:
- odbicia lotki na rakiecie
- opuszcza lotkę i stara się odbić poniżej pasa
- odbić lotkę na stronę współćwiczącego
- próbuje wielokrotnie przebijać lotkę nad siatką z partnerem
- wykonuje odbicia lotki na właściwą odległość
- ocenia technikę współćwiczącego
- analizuje własnych błędów - omówi i demonstruje technikę wykonania odbić
Nauczyciel
- czuwa nad dokładnością i poprawnością wykonywania ćwiczeń
- koryguje błędy Część końcowa
Uspokoi organizm po wysiłku
Uczeń:
Dobierze i wykona ćwiczenia rozluźniające i oddechowe
Oceni poziom własnych umiejętności
- dobiera i wykona ćwiczenia rozluźniające i oddechowe
- bierze udział w zabawie” minutka”
- dokona oceny swoich umiejętności
- słucha informacji nauczyciela
Nauczyciel
- poleca wykonanie ćwiczeń i czuwa nad właściwym wyborem ćwiczeń wg. inwencji ucznia
- oceni i podsumuje pracę uczniów na lekcji
- poleca sprzątnięcie sprzętu
- pogadanka