Metadane scenariusza

Transkrypt

Metadane scenariusza
1. Liberia – państwo założone przez byłych niewolników
a. 1. Cele lekcji
i. a) Wiadomości
Po przeprowadzonej lekcji uczeń:
•
zna zarys historii handlu afrykańskimi niewolnikami,
•
wie, czym był ruch abolicjonistyczny w Stanach Zjednoczonych,
•
zna dzieje proklamowania niepodległej Liberii,
•
zna podstawowe dane dotyczące współczesnej Liberii,
•
wie, że Liberia to państwo taniej bandery.
ii. b) Umiejętności
Uczeń:
•
odnajduje na mapie Afryki Liberię,
•
łączy fakt powstania Liberii z rozwojem ruchów abolicjonistycznych w Stanach
Zjednoczonych,
•
bierze czynny udział w dyskusji, przedstawia własne opinie, uzasadnia własne zdanie,
słucha poglądów wyrażanych przez innych uczestników dyskusji.
b. 2. Metoda i forma pracy
Metoda podająca: przedstawienie genezy powstania Liberii.
Metoda oglądowa: analiza godła Liberii.
Dyskusja: omówienie problemu ofiary, która staje się katem.
c. 3. Środki dydaktyczne
1. Mapa Afryki.
2. Powiększone godło Liberii.
3. Zdjęcia przedstawiające Monrowię.
d. 4. Przebieg lekcji
i. a) Faza przygotowawcza
Nauczyciel pyta uczniów, czym jest niewolnictwo, a następnie zarysowuje historię handlu
niewolnikami pochodzącymi z Czarnego Lądu. Mówi o zapotrzebowaniu kolonii
amerykańskich na tanią siłę roboczą. Przedstawia szacunkowe dane dotyczące liczby
niewolników przywiezionych z Afryki do obydwu Ameryk w okresie od XVI do XIX wieku.
Wymienia pierwsze decyzje państw zakazujące niewolnictwa i procederu handlu
niewolnikami.
ii. b) Faza realizacyjna
1. Nauczyciel opowiada o powstaniu pierwszej koloni brytyjskiej w Afryce – Sierra
Leone, która stała się inspiracją dla abolicjonistów amerykańskich.
2. Nauczyciel wyjaśnia, czym się zajmowało Amerykańskie Stowarzyszenie
Kolonizacyjne i w jakich okolicznościach zostało założone osiedle Monrowia
– przyszła stolica Liberii.
3. Nauczyciel opowiada o proklamowaniu niepodległej Liberii. Pokazuje godło Liberii.
Uczniowie wymieniają poszczególne elementy godła i zastanawiają się nad ich
znaczeniem. Tłumaczą napis: The love of liberty brought us here.
4. Nauczyciel mówi o relacjach pomiędzy osadnikami (byłymi niewolnikami) a
ludnością tubylczą. Podkreśla fakt ponad stuletniej dyskryminacji prawnej rdzennych
mieszkańców Liberii.
iii. c) Faza podsumowująca
Nauczyciel powraca do wątku relacji między osadnikami a rdzennymi mieszkańcami Liberii.
Uczniowie dyskutują na temat tego, dlaczego ofiary zamieniają się w katów? Uczniowie
podają przykłady z historii i teraźniejszości, które ilustrują powyższą prawidłowość.
e. 5. Bibliografia
1. Dobrzycki W., Historia stosunków międzynarodowych w czasach nowożytnych,
1815-1945, Scholar, Warszawa 1996.
2. www.state.gov/r/pa/ei/bgn/6618.htm
f. 6. Załączniki
i. a) Zadanie domowe
Napisz krótką rozprawkę na temat: Człowiek walczy przeciwko złu, ale gdy je pokona, sam
po nie sięga, wykorzystując je przeciwko swoim wrogom. Dlaczego? (pracy pisemna;
objętość pracy około 600 słów).
g. 7. Czas trwania lekcji
45 minut
h. 8. Uwagi do scenariusza
brak

Podobne dokumenty