Konstrukcja dwusiecznej kąta

Transkrypt

Konstrukcja dwusiecznej kąta
Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy VI szkoły podstawowej
z wykorzystaniem programu eduROM Matematyka P6
Rozdział V: Figury na płaszczyźnie
Lekcja 29: Dwusieczna kąta
Temat: Konstrukcja dwusiecznej kąta
Cel ogólny:
• kształtowanie umiejętności konstruowania dwusiecznej kąta za
pomocą cyrkla i linijki oraz na ekranie monitora za pomocą myszki,
• rozwijanie i kształtowanie wyobraźni w zakresie form
geometrycznych jednowymiarowych.
Cele operacyjne:
Kategoria A
Uczeń:
• definiuje pojęcia: półprosta, kąt, okrąg, łuk, dwusieczna kąta,
konstrukcja, kąty przystające, opis konstrukcji, prezentacja
komputerowa.
Kategoria B
Uczeń:
• wyjaśnia różnice między rysunkiem konstrukcyjnym a rysunkiem
schematycznym,
• rozróżnia kąty i trójkąty,
• wyjaśnia zasady klasycznych konstrukcji geometrycznych,
• sprawnie posługuje się linijką, ekierką, cyrklem i myszką,
• prezentuje wyniki swojej pracy,
• wymienia własności dwusiecznej,
• znajduje dwusieczną kąta poprzez zginanie karki papieru.
Kategoria C
Uczeń:
• konstruuje odcinki i kąty przystające,
• dzieli konstrukcyjnie odcinek na połowy,
• wykonuje konstrukcję trójkąta równobocznego,
• konstruuje dwusieczną kąta,
• konstruuje kąt o danej mierze (np. 30°).
Kategoria D
Uczeń:
• wykonuje złożone konstrukcje geometryczne,
• rozwiązuje złożone zadania konstrukcyjne,
• korzysta z edukacyjnych programów multimedialnych,
• wyszukuje informacje do lekcji w programach komputerowych,
w czasopismach, literaturze przedmiotowej oraz w Internecie.
1
Cele wychowawcze:
•
•
•
•
kształtowanie umiejętności pracy zespołowej,
przyzwyczajanie do pracy dokładnej i rzetelnej,
rozwijanie wyobraźni i spostrzegawczości,
wyrabianie zadowolenia z własnej twórczości.
Metody pracy:
•
•
•
rozmowa kierowana,
praca z komputerem,
ćwiczenia konstrukcyjne w pracowni komputerowej.
Formy pracy:
•
•
•
indywidualna,
praca w parach,
praca z całą klasą.
Pojęcia kluczowe:
•
•
•
•
•
dwusieczna kąta,
konstrukcje geometryczne,
kąt,
łuk,
kąty przystające.
Środki dydaktyczne:
•
•
•
•
•
instrukcja dla każdej grupy,
multimedialny program eduROM Matematyka P6,
komputer,
tablica, kolorowa kreda, przyrządy geometryczne,
kolorowe kartki papieru.
Przebieg zajęć
Etapy
Zadania dla
ucznia
Część wstępna Uczeń:
• zapoznaje się
(10 minut)
z problemem
• zastanawia się
nad swoją rolą
w grupie
Zadania dla
nauczyciela
Umiejętności
klasowe
Nauczyciel:
• podaje uczniom
cele lekcji
• uczniowie
dobierają się
parami (po dwóch
uczniów przy
jednym
komputerze)
Uczniowie:
doskonalą umiejętności:
• współpracy
i komunikowania się
w grupie
• podejmowania
nowych zadań
• zachowania
dyscypliny czasowej
2
Badanie
i
przekształcanie
problemu
(15 minut)
Uczeń:
• słucha
nauczyciela
• zapisuje
temat lekcji
w swoim
zeszycie
• czyta kartę
pracy
• uruchamia
program
Matematyka
P6
• analizuje
problem
• poszukuje
wiedzy do
rozwiązania
problemu
• wykonuje
pomocnicze
rysunki
i zapisy na
karcie pracy
• wykonuje
konstrukcję
na kartce
papieru
• sprawdza
poprawność
rozwiązania
zadania
w raporcie
programu
• przygotowuje
się oraz
grupę do
prezentacji
• poleca włączyć
program eduROM
Matematyka P6
• rozdaje materiały
do lekcji
• omawia sposób
poruszania się
w programie
Nauczyciel:
• podaje i zapisuje
temat lekcji na
tablicy
• wyjaśnia zadanie
konstrukcyjne (2
minuty)
Uczniowie:
doskonalą umiejętności:
•
pełnienia
określonych ról
podczas pracy
w zespole
•
posługiwania się
programem
komputerowym
eduROM
Matematyka P6
•
wyszukiwania
potrzebnych
wiadomości
•
zastosowania
znalezionych
informacji
w zadaniu
konstrukcyjnym
•
łączenia wiedzy
informatycznej
i matematycznej
w praktyce
(podczas
konstruowania
dwusiecznej
myszką)
•
sprawdzania
poprawności
konstrukcji
•
usuwania błędów
w rozwiązaniu
• porządkuje
proces lekcyjny
(według potrzeb)
• pomaga uczniom,
jeśli pojawią się
jakieś trudności
3
Konstrukcja
dwusiecznej
na tablicy
(10 minut)
Uczeń:
Nauczyciel:
Uczniowie:
• uczeń wybrany
• sprawdza
doskonalą umiejętności:
przez grupę
konstrukcję
• prezentacji
konstruuje na
na tablicy
tablicy
• udziela
• formułowania
wniosków
dwusieczną kąta
pochwały dla
i objaśnia
ucznia• oceny
sposób
konstruktora
i samooceny
konstrukcji
• wskazuje
(krok po kroku).
wspólnie
• zastosowania
Pozostali mogą
z innymi
komputera
pomagać
uczniami
i programów
uczniowi
jakieś błędy
edukacyjnych na
w objaśnianiu
• ocenia pracę
lekcji matematyki
konstrukcji.
uczniów
• dokonuje oceny
(wstawia
pracy pary
oceny do
i samooceny
dziennika)
własnej pracy
• zachęca
uczniów do
wypełnienia
ankiety dla
ucznia
Refleksja
(10 minut)
Uczeń:
• formułuje
wniosek
•
zapisuje
wniosek na
tablicy
i w zeszycie
•
wypełnia
ankietę dla
ucznia
•
zapisuje
pracę
domową
Nauczyciel:
• poleca
zakończyć
pracę
z
programem
i wyjść
z programu,
zamykając
go
i wyjmując
płytę
z komputera
• prosi
o
wypełnienie
ankiety dla
ucznia
• zadaje
uczniom
pracę
domową
„Skonstruuj
dwusieczną
kąta
ostrego”*
• zadaje
dodatkowe
zadanie dla
chętnych
„Narysuj
dwusieczne
kątów
przyległych”
4
Uczniowie doskonalą
umiejętności:
• konstruowania
dwusiecznej kąta
z wykorzystaniem
programu
komputerowego
eduROM
Matematyka P6
Komentarz nauczyciela:
Konstrukcje geometryczne uczą spostrzegawczości, pomysłowości
i dokładności.
Jest to nowy i dobry sposób wyszukiwanie i zastosowanie wiedzy
w praktycznym działaniu.
Matematyka z programem komputerowym wcale nie jest taka
trudna!
Program edukacyjny eduROM Matematyka P6 to nowoczesny
podręcznik, który warto kupić, by wykorzystać do innej lekcji
matematyki.
Materiały do lekcji:
1. Płyta CD do każdego uczniowskiego komputera.
2. Przyrządy geometryczne uczniowskie (praca własna na kartce)
i klasowe (konstrukcja na tablicy) i kartki do pracy własnej.
3. Tablica i kolorowa kreda.
4. Instrukcja do obsługi programu eduROM Matematyka P6 – Załącznik
I
UWAGA:
Konstrukcje pomocnicze wykonujcie na otrzymanych kartkach.
Bibliografia:
1. Matematyka 2001. Podręcznik do klasy I gimnazjum,
Wydawnictwo WSiP, Warszawa 1999
2. Podręcznik użytkownika, eduROM Young Digital Poland SA
3. Marcin Braun, Konstrukcje geometryczne. Jak sobie z nimi
radzić, Gdańsk 1996
4. Paweł Jarek, Lev Kourliandtchik, Mirosław Uscki, Miniatury
matematyczne, Toruń 2001
5
Ankieta ewaluacyjna dla ucznia
Podkreśl wybraną odpowiedź.
1. Czy lekcja była dla Ciebie interesująca?
TAK
NIE
NIE MAM ZDANIA
2. Czy byłeś zaangażowany w pracę grupy?
TAK
NIE
3. Czy atmosfera w grupie sprzyjała pracy?
TAK
NIE
NIE MAM ZDANIA
Uzasadnij......................................................................................
...................................................................................................
...................................................................................................
...................................................................................................
...................................................................................................
....................
4. Czy chciałbyś takich lekcji więcej?
TAK
NIE
NIE MAM ZDANIA
Opracowała:
Stanisława Zaborek
6
Załącznik nr 1
Instrukcja ogólna
1. Uruchom komputer i włóż płytę eduROM Matematyka P6 (dysk
2) do napędu CD-ROM, która automatycznie się otwiera. Na tej płycie
znajduje się program komputerowy do matematyki dla klasy VI szkoły
podstawowej, który wcześniej nauczyciel matematyki zainstalował na
Twoim komputerze.
2. Zarejestruj się do programu, wybierając lub wpisując dane:
Tryb pracy: ..........................................
Nazwa użytkownika: ............................
Hasło: ...................................................
3. Zaakceptuj swoje dane przez wskazanie ikony „strzałka”.
4. Z głównej strony programu (rys. 1) odszukaj przez „Spis treści”
Rozdział 5, temat dzisiejszej lekcji 29 „Figury na płaszczyźnie” (strona
2).
Rys. 1.
5. Wejdź na stronę 2 o nazwie „Konstrukcja dwusiecznej” i obejrzyj
prezentację do dzisiejszej lekcji matematyki przedstawiającą konstrukcję
dwusiecznej kąta. Czynność możesz powtórzyć dla lepszego zrozumienia.
6. Wykonaj próbę konstrukcji na własnej kartce.
7. Wykonaj konstrukcję dwusiecznej na tablicy na ocenę.
7