KONSPEKT ZAJĘĆ INTEGRALNYCH

Transkrypt

KONSPEKT ZAJĘĆ INTEGRALNYCH
KONSPEKT ZAJĘĆ INTEGRALNYCH
DZIEŃ AKTYWNOŚCI – KLASA IIIA
Prowadząca zajęcia: Grażyna Nowak
Data: 25.02.2010r.
Temat bloku: Życzliwość na co dzień
Temat dnia: Jaki powinien być dobry kolega?
Cele ogólne
- doskonalenie umiejętności wypowiadania się na określony temat
- rozwijanie i bogacenie słownictwa uczniów
- doskonalenie umiejętności mnożenia i dzielenia w zakresie 100
- doskonalenie umiejętności pracy w zespole
- rozwijanie inwencji twórczej dziecka
Cele szczegółowe
Uczeń:
- wykona zadania na mnożenie i dzielenie w zakresie 100
- napisze cechy charakteru dobrego kolegi
- nada tytuły zdarzeniom w opowiadaniu zgodnie z przebiegiem akcji
- wykona pracę plastyczną – ilustracje do zdarzeń
- przyporządkuje tytuł do obrazków
- uzupełni brakujące tytuły
- przedstawi scenkę dramową
Metody:
- słowna- rozmowa, pogadanka, praca z tekstem
- oglądowa- obserwacja, pokaz
- działania praktyczne
- aktywizująca – burza mózgów
Formy pracy:
- zbiorowa jednolita
- indywidualna jednolita, zróżnicowana
- grupowa zróżnicowana
Środki dydaktyczne:
- matematyczne karty pracy
- podręcznik
- blok rysunkowy
- karta pracy polonistyczna
- dwa pudełka
- dwa czerwone serduszka
- żółty arkusz papieru
- pocięte paski żółtego papieru
Zapis w dzienniku:
Dłuższe wypowiedzi na temat: „Jaki powinien być dobry kolega?” na podstawie
własnych doświadczeń i czytanki pt. „Rękawiczki”. Wyodrębnienie postaci i
zdarzeń w opowiadaniu oraz nadanie im tytułów. Wykonanie pracy plastycznej
do odpowiednich zdarzeń. Mnożenie i dzielenie w zakresie 100.
Przebieg zajęć:
1. Wykonanie zadań na mnożenie i dzielenie w zakresie 100.
2. Ćwiczenia dramowe. Wprowadzenie do zajęć– „Nie szata zdobi
człowieka”.
Nauczyciel przygotowuje dwa pudełeczka. Jedno jest bardzo ładne, a drugie
brzydkie. W środku każdego z nich znajduje się takie samo czerwone
serduszko. Zadaniem dzieci jest sprawdzenie tego, co jest w środku tych
pudełek. Gdy okazuje się, że mają takie same środki, nauczyciel
podsumowuje zabawę. Porównuje pudełko do ludzi, mówiąc, że to co w
człowieku jest najważniejsze to charakter, talenty, szacunek do innych ludzi
jest jak czerwone serduszko, na pierwszy rzut oka niewidoczny.
3. Wypowiedzi dzieci na temat cech dobrego kolegi. Umieszczenie
słownictwa na tablicy. Omówienie pod względem ortograficznym.
Przepisanie do zeszytu.
4. Głośne czytanie przez nauczyciela tekstu pt. „Rękawiczki” i jego
omówienie.
5. Zbiorowe wyodrębnianie zdarzeń w opowiadaniu „Rękawiczki” i
nadawanie im tytułów w formie zdań.
6. Wykonanie ilustracji do wydarzeń, które wylosowały dzieci. Praca w
zespołach.
7. Odgadywanie tytułów wydarzeń na podstawie prac plastycznych.
Przyporządkowanie podpisów do rysunków. Opowiadanie przebiegu akcji
zgodnie z kolejnością zdarzeń.
8. Samodzielne uzupełnianie brakujących tytułów wydarzeń w kartach
pracy.
9. Scenki dramowe ilustrujące wybrane zdarzenia.
10. Podsumowanie dnia i samoocena. Dobry kolega…
11.Praca domowa: Naucz się opowiadać według kolejności zdarzeń.