zobacz

Transkrypt

zobacz
Renata Kanwiszer, Szkoła Podstawowa nr 182 w Łodzi
Konspekt zajęć plastycznych dla uczniów klasy 3 szkoły podstawowej
Temat zajęć: Piękno wiosennej przyrody
Cele ogólne:




Rozwijanie twórczej aktywności
Zapoznanie dzieci z nową techniką plastyczną
Budzenie szacunku dla piękna przyrody
Wdrażanie do zgodnej współpracy w grupie
Cele operacyjne:





Uczeń:
Poznaje nową technikę plastyczną
potrafi wykonać pracę wskazaną techniką plastyczną
dostrzega piękno przyrody
przestrzega zasad bezpieczeństwa obowiązujących podczas zajęć
potrafi zgodnie współpracować w grupie
Metody (wg W. Okonia):
 waloryzacji (ekspresji plastycznej)
 samodzielnego dochodzenia do wiedzy
Formy pracy:
 zbiorowa jednolita
 zbiorowa zróżnicowana
Środki i materiały dydaktyczne:
gazety, białe kartony bloku technicznego, ołówki, kredki świecowe, temperówki, nożyczki,
temperówki, szablony kwiatów i motyli różnej wielkości (dzieci dobierają wielkość zgodnie
ze swoimi indywidualnymi możliwościami plastycznymi), prace – wzory, żelazko, płyta CD,
magnetofon, kartonowe buzie w trzech kolorach: czerwony, żółty i zielony
(na podsumowanie zajęć).
Przebieg zajęć:
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
Powitanie zabawą ruchową ze śpiewem "Gość" z płyty Klauza
„Wszyscy są, witam was, zaczynamy już czas. Jestem ja, jesteś ty, raz, dwa, trzy”
Rozwiązywanie zagadek odkreślających przedmioty wykorzystane podczas zajęć.
Zapoznanie uczniów z nową techniką plastyczną "woskowe obrazki".
Omówienie zasad obowiązujących podczas zajęć ze szczególnym uwzględnieniem
bezpieczeństwa podczas posługiwania się gorącym żelazkiem.
Wykonanie woskowych kartonów – struganie kredek za pomocą temperówek,
przykrycie czystą białą kartką, następnie prasowanie kartonów żelazkiem.
Odrysowywanie dowolnych szablonów i ich wycinanie.
Porządkowanie miejsc pracy. Zwrócenie uwagi na niesienie koleżeńskiej pomocy.
Samoocena z użyciem kolorowych „buziek”.
Ocena nauczyciela prowadzącego zajęcia i prezentacja wykonanych przez uczniów
prac.
Klasowa wystawa prac na tablicy ściennej.
Załącznik: Zagadki odkreślające przedmioty wykorzystane podczas zajęć.
Gdy wyschnie pranie na sznurze,
Zaczynam gorące podróże.
Daleko się nie posunę,
Bo mnie trzymają na sznurze. (klamerka)

Widząc rzeczy pogniecione,
Sunie w jedną w drugą stronę
Zaraz zrobi puf.
(żelazko)

Po papierze ona skacze,
kreśląc na niej kolorowe znaki,
proste, krzywe i koślawe.
– Czy zgadniesz, kto to taki?
(kredka)

Kolorowe baletnice,
Tańczą po papierze,
Ostre główki mają,
Jak się nazywają?
(kredka)

Gdy go włączę do sieci,
Prąd do niego leci,
Po desce tańcuje,
Koszule prasuje. (żelazko)