Reakcje utleniania

Transkrypt

Reakcje utleniania
Katarzyna Zientarska [email protected]
Gimnazjum nr 2 Warszawa-Mokotów
Konspekt lekcji chemii w drugiej klasie gimnazjum.
Hasło programowe: Substancje chemiczne i ich przemiany ; według programu
nr DKW –4014 –95/99.
TEMAT: Reakcje utleniania – redukcji.
( lekcja wprowadzająca nowe treści)
Cel ogólny lekcji: Poznanie i omówienie na przykładach reakcji utleniania –
redukcji; wprowadzenie pojęć utleniacz, reduktor.
Cele operacyjne lekcji:
Wiadomości: uczeń:
- wymienia typy reakcji chemicznych,
- wyjaśnia na czym polega reakcja wymiany,
- wymienia skład pierwiastkowy wody i tlenków metali,
- podaje właściwości wodoru i metali
- określa na czym polega utlenianie,
- określa na czym polega redukcja,
- wyjaśnia co to jest utleniacz,
- wyjaśnia co to jest reduktor,
Umiejętności: uczeń:
- ilustruje i opisuje reakcję tlenku miedzi z wodorem,
- zapisuje słownie przebieg reakcji,
- wskazuje substraty i produkty reakcji,
- wskazuje utleniacz i reduktor
- wskazuje proces utleniania i proces redukcji,
- uzasadnia, że reakcje red-oks zalicza się do reakcji wymiany,
- wykazuje, że reakcja spalania magnezu w parze wodnej to też reakcja
red-oks,
Postawy: uczeń:
- aktywnie pracuje na lekcji,
- dokładnie i starannie zapisuje przebieg reakcji, wiedząc, że każdy znak
ma znaczenie dla prawidłowości zapisu chemicznego,
Metody: praktyczna - pokaz doświadczenia,
słowna – pogadanka, praca z podręcznikiem i ćwiczeniami.
Formy: praca zbiorowa i samodzielna, elementy pogadanki,
Środki dydaktyczne: podręcznik, zeszyt ćwiczeń,
Odczynniki: tlenek miedzi, kwas solny, magnez,
Sprzęt laboratoryjny: palnik, statyw, probówki, rurki,
zestaw do otrzymania wodoru.
TOK LEKCJI:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Przypomnienie typów reakcji chemicznych.
3. Wyjaśnienie na czym polega reakcja wymiany.
4. Wymienienie jakie pierwiastki wchodzą w skład wody i tlenków metali.
5. Przypomnienie najważniejszych właściwości wodoru i metali.
6. Przypomnienie na czym polega utlenianie.
7. Obserwacja doświadczenia – reakcja tlenku miedzi z wodorem
8. Opisanie doświadczenia, wykonanie rysunku.
9. Zapisanie słowne przebiegu reakcji; wyjaśnienie, że jest to reakcja wymiany.
10. Wskazanie i wyjaśnienie pojęć utleniacz, reduktor.
11. Wskazanie reakcji utleniania, redukcji i wyjaśnienie na czym te reakcje
polegają.
12. Zapisanie słowne reakcji magnezu z parą wodną; wskazanie utleniacza,
reduktora, reakcji utleniania i redukcji.
13. Wykonanie ćwiczenia 39 str. 23.
14. Zadanie pracy domowej- ćw.40 str. 24.
Powtarzanie wiadomości działu I, ćwiczenie 51, 52 str.30 i 31
Dla chętnych ćwiczenia z gwiazdką 53, 54, 55, 57,58.
15. Ocena pracy i ewaluacja lekcji.