Pozytywizm. Prezentacja epoki. Scenariusz zajęć z języka polskiego

Transkrypt

Pozytywizm. Prezentacja epoki. Scenariusz zajęć z języka polskiego
Edyta Sendal
Pozytywizm. Prezentacja epoki.
Scenariusz zajęć z języka polskiego i informatyki
Uczestnicy: uczniowie klas gimnazjalnych i I klasy szkoły ponadgimnazjalnej
Cele główne:
Nabywanie wiedzy o otwartych zasobach edukacyjnych.
Podniesienie kompetencji uczniów w zakresie:
 świadomego, krytycznego, legalnego i bezpiecznego korzystania z Internetu z poszanowaniem własności intelektualnej oraz prawa autorskiego,
 twórczego i samodzielnego tworzenia komunikatów medialnych.
Kształcenie umiejętności w zakresie:
 wyszukiwania i wykorzystywania legalnych źródeł informacji,
 korzystania z technologii informacyjno-komunikacyjnej,
 wykorzystania narzędzi komputerowych do prezentacji własnej twórczości.
Kształtowanie umiejętności pracy w grupie.
Metody:
 -wykład,
 - pokaz,
 - ćwiczenia praktyczne.
Pomoce dydaktyczne:
 - komputery z dostępem do Internetu,
 - słowniki i encyklopedie,
 - projektor,
 - zadania dla grup,
 - program do tworzenia prezentacji multimedialnej.
Czas realizacji: 90 min.
Przebieg zajęć:
1. Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem i celami zajęć. Następnie omawia zadania do wykonania
przez uczniów - zebranie materiałów na temat epoki pozytywizmu (przy wykorzystaniu słowników,
encyklopedii oraz zasobów internetowych), a następnie wykonanie w wybranym programie prezentację multimedialną przedstawiającą daną epokę.
2. Nauczyciel dzieli klasę na grupy. Poszczególne grupy uczniów wyszukują w Internecie informacje na
temat:
a) prawo autorskie,
b) dozwolony użytek
41
c) domena publiczna,
d) wolne licencje (licencje Creative Commons),
e) otwarte zasoby edukacyjne.
Po zapoznaniu się z informacjami uczniowie referują zagadnienia. Na zakończenie nauczyciel podsumowuje i systematyzuje wiadomości z uwzględnieniem czterech podstawowych licencji: uznanie autorstwa,
użycie niekomercyjne, na tych samych warunkach, bez utworów zależnych.
3. Nauczyciel omawia i prezentuje uczniom sposoby wyszukiwania w Internecie źródeł oraz sprawdzania
licencji do ich wykorzystania, np. przez wyszukiwanie zaawansowane w wyszukiwarce Google, przez
portale gromadzące źródła na wolnych licencjach (Flickr cc, Pixabay, Youtube, Jamendo i in.).
4. Uczniowie w grupach wyszukują w Internecie legalne materiały do wykorzystania przy tworzeniu prezentacji: teksty źródłowe, zdjęcia, muzykę, reprodukcje dzieł sztuki, portrety itp. i zapisują je wraz z zaznaczeniem autora i źródła. Przed zapisaniem sprawdzają, w jaki sposób mogą wykorzystać wyszukany
materiał.
5. Uczniowie selekcjonują znalezione materiały i szeregują w następującej kolejności: tło historyczne
epoki, definicja, filozofia, społeczeństwo i polityka, sztuka (muzyka, malarstwo itd.), literatura (programy i prądy literackie, pisarze, dzieła), a następnie przygotowują prezentację. Nauczyciel zwraca
uwagę, by w prezentacji uczniowie podawali źródła w których znaleźli wykorzystany materiał.
6. Podsumowanie - nauczyciel omawia pracę uczniów podsumowując wiedzę o wolnych zasobach edukacyjnych.
42

Podobne dokumenty