Metadane scenariusza 10

Transkrypt

Metadane scenariusza 10
Zanieczyszczenia wód naturalnych i sposoby ich usuwania
1. Cele lekcji
a) Wiadomości
Uczeń:
•
wie, dlaczego działalność człowieka powoduje zanieczyszczenia wód,
•
zna obieg wody w przyrodzie,
•
wie, jakie są źródła zanieczyszczeń wód.
b) Umiejętności
Uczeń:
•
potrafi określić, w jaki sposób można poprawić czystość wód naturalnych,
•
umie wyjaśnić, jaki wpływ na organizmy żywe ma zanieczyszczenie wód,
•
umie wskazać obieg wody w przyrodzie.
2. Metoda i forma pracy
Praktyczna – ćwiczenia uczniowskie , słowna – pogadanka naprowadzająca, metoda śnieżnej kuli.
3. Środki dydaktyczne
Słownik chemiczny
Odczynniki: woda destylowana, woda wodociągowa, woda powierzchniowa
Karta pracy ucznia
4. Przebieg lekcji
a) Faza przygotowawcza
Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem lekcji i uświadamia im cele zajęć. Przed zajęciami
nauczyciel przygotowuje karty pracy (załącznik 1).
b) Faza realizacyjna
1. Nauczyciel krótko omawia przyczyny i rodzaje zanieczyszczeń wód, wprowadza definicję
ścieku, omawia źródła ścieków, a także ich podział.
2. Nauczyciel prowadzi dyskusję, dotyczącą zanieczyszczeń wód.
3. Uczniowie wykonują doświadczenie: Badanie czystości wód. Obserwują probówki zawierające:
wodę destylowaną (1), wodę wodociągową (2) i wodę powierzchniową (3), określają barwę i
zapach.
4. Nauczyciel dzieli klasę na grupy i prosi o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
Grupa I – Jakie skutki mogą wywołać zanieczyszczenia wprowadzone do wody?
Grupa II – Jak można podzielić zanieczyszczenia wód?
Grupa III- W jaki sposób należy oszczędzać wodę?
Po opracowaniu pytań, uczniowie prezentują swoje wypowiedzi na forum klasy.
5. Nauczyciel zapisuje na tablicy pytanie: W jaki sposób należy oszczędzać wodę?
Uczniowie analizują problem metodą „kuli śniegowej”, odpowiadają na wcześniej otrzymanych
kartkach.
c) Faza podsumowująca
1. Uczniowie udzielają odpowiedzi na zadane przez nauczyciele pytania:

Jakie zanieczyszczenia wprowadzane są do wody?

Jakie skutki mogą wywoływać zanieczyszczenia występujące w wodzie?
Uczniowie uzupełniają tabelę (karta pracy ucznia).
2. Nauczyciel ocenia uczniów za aktywność na lekcji.
5. Bibliografia
1. Kulawik J., Kulawik T., Litwin M., Chemia dla gimnazjum, część 1, Nowa Era, Warszawa
2003.
2. Skinder N.W., Chemia a ochrona środowiska, WSiP, Warszawa 1991.
6. Załączniki
a) Karta pracy ucznia
załącznik 1.
Uzupełnij tabelę.
Przyczyny zanieczyszczenia
Substancje organiczne
Skutki zanieczyszczenia
Podwyższony poziom azotanów(V) i fosforanów(V)
Substancje mineralne
Odpady
Substancje toksyczne
Chemikalia rolnicze
Niektóre pestycydy przedostają się do organizmów
ryb, ptaków, ssaków wodnych i ludzi
b) Zadanie domowe
1. Ułóż krzyżówkę z hasłem „Z ekologią na ty”, wykorzystując wiadomości zdobyte na lekcji.
2. Wyjaśnij pojęcia: woda miękka, woda twarda, woda królewska.
7. Czas trwania lekcji
45 minut
8. Uwagi do scenariusza
brak