Przemoc wśród rówiesników - konspekt

Transkrypt

Przemoc wśród rówiesników - konspekt
Konspekt lekcji
Temat: Przemoc wśród rówieśników
Czas trwania: 45 min.
Cele ogólne
Przeciwdziałanie narastającej agresji wśród rówieśników.
Cele szczegółowe:
Poznawczy - wiadomości
•
Umiejętność zdefiniowania pojęcia: dręczenie, agresja psychiczna i fizyczna,
•
Zapoznanie się ze sposobami radzenia sobie w relacjach z dręczycielami,
•
Poznanie prawnych aspektów skutków zachowań agresywnych,
•
Poznanie instytucji i organów, które podejmują działania zmierzające do ograniczenia
zjawiska agresji.
Operacyjny – umiejętności
•
Różnicowanie pojęcia „agresja fizyczna” i „agresja psychiczna”,
•
Umiejętność wskazania sposobów przeciwdziałania agresji,
•
Świadomość swoich praw w sytuacjach ofiara – agresor,
•
Wskazanie osób, instytucji i organów zobowiązanych do podjęcia działań
zmierzających do ograniczenia zjawiska agresji.
Wychowawczy - postawy
•
Rozwijanie zdolności społeczno-emocjonalnych, empatii wobec ofiary,
•
Umiejętność negocjowania z napastnikiem, szukanie kompromisowych rozwiązań,
•
Przyjmowanie postawy asertywnej.
Metody:
•
wykład
•
praca w grupach
•
dyskusja
Przebieg zajęć:
•
Swobodna rozmowa na temat agresji i przemocy,
•
Próba stworzenia definicji dręczenia oraz przedstawienie wyraźnych różnic pomiędzy
agresją fizyczną i psychiczną,
•
Zapoznanie się z tym, co o dręczeniu myślą uczestnicy zajęć, z czym kojarzy się
każdemu z nich,
1
•
Danie uczestnikom możliwości swobodnego wyrażenia swojego zdania.
Dręczenie. Wzór powtarzających się, w sposób zamierzony okrutnych zachowań. Dręczenie
pod wieloma względami różni się od normalnego konfliktu między rówieśnikami.
Siła. Dręczący są prawie zawsze silniejsi od swych ofiar – więksi, mocniejsi, starsi.
Wparcie. Dręczyciele wybierają ofiary częściowo także z powodu ich wyalienowania.
Słabość. Dręczyciele szukają ofiar pomiędzy słabszymi. Ktoś wrażliwy i pozornie bezbronny
postrzegany jest jako potencjalna ofiara.
Zamierzone krzywdzenie. Dręczyciele wykazują skłonność do sadyzmu. Lubią patrzeć na
ból, który sprawili.
Praca w grupach:
Zapisanie na kartkach papieru haseł sygnalizujących omawiany problem, rozwieszenie ich w
centralnym punkcie klasy.
AGRESOR
ŚWIADEK
OFIARA
W grupach np. 4 osobowych każdy uczeń odgrywa rolę: OFIARA ↔ DRĘCZYCIEL.
Skomentowanie razem z uczniami sytuacji i zachowania uczestników. Dyskusja nad tym, jak
czuli się w roli ofiary a jak w roli dręczycieli.
Stworzenie tabeli, w której uczniowie wskażą rolę nauczyciela oraz różnych instytucji w
rozwiązywaniu sytuacji konfliktowych na terenie szkoły.
NAUCZYCIELE
ORGANY I INSTYTUCJE
Przeprowadzenie „burzy mózgów” – jak zareagować, gdy jesteś świadkiem agresji, bójki itp.
2
Zapisywanie haseł na tablicy, uczniowie kolejno dopisują własne propozycje, weryfikują
zapis, zostawiają najistotniejsze spostrzeżenia.
ŚWIADKOWIE AKTÓW AGRESJI
REAKCJA
POSTAWA
By wzbudzić w uczniach poczucie wartości dzielimy ich na grupy. Uczniowie przymocowują
sobie kartki na plecach. Piszą na nich: Lubię Cię bo…
Podsumowanie zajęć. Jak rodzić sobie z dręczycielami:
•
Zwróć się o pomoc,
•
Bądź asertywny,
•
Szukaj wsparcia u przyjaciół,
•
Bądź bardziej pewny siebie, wzmocnij pozytywną samooceną.
3
Bibliografia:
1. Agresja i przemoc / Paula Pilarska // Psychologia w Szkole.- 2012, nr 2, s. 61-67
2. Czy to ja, czy nie ja – agresywni są wśród nas / Joanna Bawoł // Wychowanie na co
Dzień.- 2009, nr 7-8, dod. „Wkładka Metodyczna”, s. V-VII
3. Jak radzić sobie z dręczycielem / Susanna Palomares, Dianne Schilling. - Warszawa :
„Fraszka Edukacyjna”, 2007
4. Odwaga cywilna a przemoc w szkole: scenariusze godzin wychowawczych /
Karl E. Dambach.- Gdańsk : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2008
5. Stop agresji fizycznej [Film], Poznań, 2008, dodatek tekstowy
Oprac. Katarzyna Kamińska
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Opolu
4
5