Scenariusz otwartych, warsztatowych zajęć z udziałem rodziców

Transkrypt

Scenariusz otwartych, warsztatowych zajęć z udziałem rodziców
Opracowanie scenariusza i prowadzenie zajęć: Anna Miś
Scenariusz zajęcia otwartego w formie warsztatowej z rodzicami dla dzieci 4-letnich
(grupa „Żabki”)
Temat kompleksowy: „Morąg – moje miasto”
Temat szczegółowy: „Stare Miasto” – zajęcie otwarte dla rodziców w formie warsztatowej,
praca w zespołach, wykonie makiet.
Cele:
−
−
−
−
−
−
−
−
−
dziecko zna zabytki swojego miasta,
wykona wraz z rodzicem elementy makiety,
tworzy kompozycję przestrzenną,
współpracuje w zespole,
złoży makietę w całość we współpracy z rodzicami,
jest zadowolone z wyniku swojej pracy,
czerpie radość z obecności bliskich w przedszkolu,
utrwali wiadomości o historii Morąga i kulturze regionu,
zatańczy taniec ludowy „Szot”.
Metody pracy: słowne, oglądowe, aktywne.
Pomoce i przybory:
duże arkusze styropianu, pudełka, rolki od papieru toaletowego, bibuła, papier kolorowy,
szary papier, wykonane wcześniej przez dzieci armaty, flamastry, klej, zszywacz, pędzle,
farby, klej silikonowy, szpilki, pinezki, różne materiały wtórne do wykorzystania przy
tworzeniu makiety, folia samoprzylepna, taśma dwustronna, nożyczki, mapa Polski, gazetka
tematyczna, Kącik Regionalny, nagranie piosenki „Szot” oraz innych melodii ludowych
Warmii i Mazur, magnetofon, manekiny ubrane w ludowy strój warmiński, napisy do
czytania globalnego.
Przebieg zajęcia:
1. Rozmowa wstępna: Nawiązanie do odbytej wycieczki na Stare Miasto. Nauczycielka
rozmawia z dziećmi na temat historii Morąga (pierwsza budowla, pochodzenie herbu, flaga),
zabytków naszego miasta, tradycji związanych z miastem (hejnał, armaty przy Ratuszu,
herb). Dzieci rozpoznają, nazywają i wskazują na ilustracjach zabytki Morąga.
Nauczycielka pyta, w jakim kraju mieszkamy, jak nazywa się nasz region – dziecko
pokazuje go na mapie oraz Morąg. Następnie nawiązuje do tradycji regionu - strój ludowy,
pieśni i tańce.
2.
„Szot” – taniec ludowy – taniec dzieci a następnie dzieci z rodzicami.
3. Przedstawienie zadania do wykonania – objaśnienie sposobu wykonania makiet,
pokazanie możliwości, jakie daje wykorzystanie materiału wtórnego i innych pomocy.
Czytanie globalne wyrazów: ratusz, wieża ciśnień, zamek krzyżacki, kościół udostępnienie
napisów do wykorzystania przy konstrukcji makiety.
4. Przygotowanie do pracy – założenie fartuszków przez dzieci. Podział na zespoły.
5. Wspólna praca dzieci i rodziców w zespołach – wykonywanie elementów makiety,
korzystanie z asortymentu różnych materiałów i przyborów. Złożenie makiet w całość.
6. Wystawa makiet, oglądanie, ocenianie pomysłowości.
7. Prace porządkowe.
8. Podsumowanie zajęcia – zachęcenie rodziców do wspólnych z dziećmi wycieczek po
naszym mieście i zaznajamiania ich z naszą kulturą i tradycjami.