Scenariusz świetlicowego „wieczoru andrzejkowego”
Transkrypt
Scenariusz świetlicowego „wieczoru andrzejkowego”
Scenariusz świetlicowego „wieczoru andrzejkowego” Uczestnicy zebrały się w sali, w której stworzono odpowiedni nastrój pełen tajemniczości: oświetlenie przyciemnione, okna przysłonięte roletami, ozdobione kolorową bibułą i błyszczącymi gwiazdkami. Dekoracja sali zawierała także symbole kart, kluczy, by podkreślić charakter wróżebnego wieczoru. I. Cele ogólne: Zapoznanie ze zwyczajami andrzejkowymi poprzez uczestnictwo w zabawach i wróżbach, Stworzenie atmosfery radości i zadowolenia ze wspólnych zajęć i zabaw, Integracja wychowanków poprzez stworzenie warunków do wspólnych przeżyć, II. Cele operacyjne: Uczeń: − rozumie znaczenie ludowej tradycji spotkań andrzejkowych, − pogłębia własne wiadomości i bierze aktywny udział w kultywowaniu tradycji andrzejkowych, we wróżbach − wypowiada teksty zaklęć, − odtwarza ruchem usłyszaną melodie z chustą animacyjną, III. Formy pracy: − indywidualna, − zindywidualizowana, − zbiorowa. IV. Metody: • słowne, • aktywizujące, • praktycznego działania, • elementy metod B. Strauss, A. Wasilak, W, Sherborne. V. Środki dydaktyczne: • miska z wodą, • monety jednogroszowe, • przedmioty symbolizujące różne zawody, pudełko na te przedmioty, • chusta animacyjna, • płyta z muzyką B. Strauss, • odtwarzasz CD, • serduszka z imionami, • list, • gwiazdy z różnymi symbolami, • butelka, • chusta animacyjna, • kubeczki i różne akcesoria stanowiące symbole, • „Księga wróżb”, • klocki z literami, • karty, • duża kostka, • płyty z Karaoke dla dzieci, • cukierki z ukrytymi wróżbami, • koszyk, • czarodziejskie gwiazdki, • elementy związane z dekoracją sali. VI. Przebieg zajęć: 1. Powitanie „Iskierką”. Dzieci wchodzą do sali, gdy krąg już powstanie, czarodziej (przebrany nauczyciel) mówi: Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg Niech wróci do moich rąk. 2. Ukryty list od wróżki. Chętne dziecko szuka ukrytego przez wróżkę listu. Do instruowania dziecka wykorzystana jest zabawa „ciepło – zimno”. Po odnalezieniu listu chętne dziecko odczytuje jego treść. 3. Zaproszenie do wróżb. Następnie czarodziej zaprasza wszystkich uczestników do wróżb: „Przeniesiemy się teraz w świat wróżb, marzeń i fantazji. Lecz zanim to zrobimy, wypowiemy wspólnie zaklęcie”: Czary – mary, Czary – mary, huuuu… Hokus – pokus, ksz, ksz… Podczas wypowiadania zaklęcia uczniowie wykonują następujące czynności: „Czary „huuuu” „Hokus – mary” – – – oburącz wyrzut dłońmi pokus” zakreślamy – do koła przodu dwukrotne od z środka na zewnątrz; rozpostartymi palcami; klaśnięcie w ręce; „ksz, ksz” – wyrzut dłońmi do przodu, raz w prawą raz w lewą stronę. Czarodziej mówi: czas rozpocząć wróżby. Aby wróżby się spełniły musimy złożyć dary. Na środku sali stoi miska z wodą. Każde dziecko otrzymuje 1 grosz i na słowa: „Hokus – pokus obraca się na lewej pięcie i wypowiada zaklęcie hokus – pokus – czary – mary, aby wróżby się spełniły, złóżmy dary” wrzuca monetę do miski. 4. Wróżba „Kim będę w przyszłości?” Na stole znajduje się duże magiczne pudełko, w którym ukryte są różne przedmioty symbolizujące różne zawody. Wybrany przez uczestników przedmiot wskaże im, kim będą w przyszłości. (np. pędzel – malarz, grzebień – fryzjer, mapa – podróżnik, łyżka – kucharz, długopis – pisarz, moneta – milioner itp.) 5. Zabawa z chustą animacyjną „Muzyczna chusta” do utworu B. Strauss „Muzyka na wodzie”. 6. Wróżba „Poznaj imię swojej sympatii” z chustą animacyjną na przerwę w muzyce każde z dzieci losuje serduszko z imieniem sympatii – podział na chłopców i dziewczynki. 7. Wróżba „Kolory” - przestrogi na przyszłość. Zabawa z chustą „Karuzela kolorów”. Uczestnicy trzymają za uchwyty naprężoną chustę na wysokości pasa. Wypowiadając zaklęcie „Hokus pokus” rytmicznie przekazują sobie chustę w prawą stronę. Zaczynają od bardzo powolnego mówienia, stopniowo zwiększają tempo. Na sygnał dźwiękowy zatrzymują chustę. Wylosowany kolor to ten, który trzymają w rękach. Nauczyciel czyta z „Księgi wróżb” o jakich przestrogach na przyszłość mówią dzieciom wylosowane kolory. * Czerwony – pamiętaj żeby dbać o środowisko. Papierki i inne śmieci zawsze wrzucaj do kosza. * Zielony – bądź zawsze ostrożny/a w drodze do szkoły. Patrz uważnie pod nogi i bacznie rozglądaj się na przejściu przez ulicę. Gdy będziesz uważał/a, to nic złego ci się nie stanie. * Żółty – pamiętaj dbaj o swoje zdrowie, ciepło się ubieraj. Noś zawsze zimą czapkę i nigdy nie zapominaj o szaliku. * Niebieski – pij dużo mleka, żeby mieć mocne kości. Jedz dużo nabiału, a sporadycznie tylko chipsy i cukierki. 8. Wróżba „Zaczarowana butelka”. Na środku chusty leży butelka a wokół niej gwiazdy – symbole. Każde dziecko kręci butelką i odczytuje symbol: gwiazda z walizką – będziesz ciągle w podróży, gwiazda z mikrofonem – będziesz znaną piosenkarką, gwiazda z sercem – czeka cię wielka miłość i szczęście rodzinne, gwiazda z banknotem – będziesz milionerem, gwiazda z koroną – będziesz ważną osobą, gwiazda z książką – przed tobą kariera naukowa, zaszczyty. gwiazda z jaskółką – oznacza nadzieję, pracowitość, pilność, gwiazda z słońcem – zyskasz sławę i popularność, gwiazda z rogiem – oznacza triumf. Okażesz się najlepszy w jakiejś dziedzinie, gwiazda z kluczem – symbol powagi i władzy. Zajdziesz daleko. gwiazda z orłem – szybki, wysoki lot po władzę. Dzięki bystrości i zdolnościom osiągniesz sukces gwiazda z mrówka – oznacza pracowitość. Czeka Cię pracowity rok. Wykażesz się gospodarnością Następnie wstają wszyscy uczniowie, którzy wylosowali dana gwiazdę np. z koroną, a nauczyciel odczytuje z „Księgi wróżb”, co mówią gwiazdy. 9. Wróżba „Magiczna kość”. Każde dziecko rzuca kostką. Następnie wstają wszyscy uczniowie, którzy wylosowali dana liczbę np. 4, a nauczyciel odczytuje z „Księgi wróżb”, co mówią liczby o tych osobach. 1– Jesteś osobą upartą i wytrwałą w dążeniu do celu. 2– Jesteś osobą łagodną, wrażliwą, ale bardzo wytrzymałą. Masz zdolności plastyczne. Gwiazdy mówią, że będziesz miał wspaniałe wakacje. 3- Jesteś osobą godną zaufania i potrafisz być wiernym przyjacielem. Czeka cię wspaniała niespodzianka. 4– Można powierzyć ci swoje tajemnice – nikomu nie wygadasz. Będziesz miał bardzo pracowity rok. 5– Zawsze sprawdzasz się w trudnych sytuacjach. Poznasz prawdziwego przyjaciela. 6– Jesteś osobą serdeczną, towarzyską i bardzo lubianą. Unikasz spięć i sytuacji konfliktowych. Czasami trudno ci podjąć ważną decyzję. 10. Wróżba „Jakie życie nas czeka? Na stole rozłożone są talerzyki. Pod talerzykami ukryte są różne przedmioty – symbole: serce - szczęście w miłości, cukierek – słodkie życie, pieniążek – bogactwo, chleb – dobrobyt, pierścionek – wesołe życie, klucz – szczęście, bursztyn – życie w podróży piórko- życie twórcze, balonik – życie barwne i ciekawe, liść laurowy – sława, życie pełne przygód. Wybrany symbol to przepowiednia. 11. „Pływające łódeczki”. Na brzegu miski z wodą umieszczone są etykiety z napisami „tak” i „nie”. Dzieci kolejno w myślach konstruują życzenie i puszczają na wodę łódeczki z orzecha i delikatnie w nie dmuchają patrząc do jakiego portu – symbolu dopłynie. 12. „Karta prawdę ci powie” w szklanej kuli. Dzieci kolejno losują kartę z zamkniętymi oczami. Dwójka jest symbolem Księżyca. Są to osoby łagodne i wrażliwe, mają wiele fantazji, są uzdolnione artystycznie. Ich szczęśliwymi kolorami są odcienie zieleni i barwy od jasnożółtej do białej. Pomyślność przynosi im perła. Trójka jest symbolem Jowisza. Osoby spod tej cyfry są dynamiczne i godne zaufania. Są bardzo ambitne i odpowiedzialne. Ich kolory to: fiolet, wszystkie odcienie głębokiego błękitu i czerwieni. Szczęśliwy kamień to ametyst. Czwórka jest związana z Uranem. Urodzeni pod czwórką są uparci i sentymentalni. Mają duże poczucie sprawiedliwości. Są godnymi zaufania i wiernymi przyjaciółmi. Szczęśliwe kolory: jasny błękit, odcienie szarości i szarosrebrzystości. Kamienie: szafir i opal. Piątka jest symbolem Merkurego. Ludzie spod znaku piątki są pogodni, impulsywni, żywotni, inteligentni, towarzyscy i wszechstronni. Ich kolor to biały i wszystkie jasne odcienie różnych barw. Kamień – diament. Szóstka jest symbolem planety Wenus ( planety miłości). Są to osoby serdeczne, spokojne, towarzyskie. Ich najszczęśliwszymi kamieniami są turkusy, a kolorami – wszystkie odcienie niebieskiego, fioletu i czerwonego. Siódemka jest symbolem Neptuna. Są to romantyczne, niespokojne duchy, tęskniące za przygodą. Szczęśliwe kolory tej cyfry to wszystkie odcienie zieleni. Kamienie – opal, agat. Ósemka jest symbolem Saturna. Ósemki są zamknięte w sobie i przez to często niedocenione. Często, gdy stają przed trudnościami, rezygnują z działania, ale gdy im się uda przez nie przebrnąć – dochodzą do sukcesów i zaszczytów. Kolory to: ciemnozielony, ciemnoniebieski, purpurowy, czarny. Szczęśliwy kamień granatowy szafir. Dziewiątka jest symbolem Marsa. Są niezależne i pełne pasji. Natury wojownicze, nie bojące się konfliktów. Szczęśliwe kolory to wszystkie odcienie czerwieni. Kamienie: rubin, granat, koral. Dziesiątka- jest symbolem słońca. Są to osoby ambitni i pewni siebie. Są to osoby uparte, wytrwałe w dążeniu do celu, godne zaufania, ale lubiące dominować. Często są to urodzeni wodzowie. Ich kolory to: żółty, złoty, pomarańczowy. Szczęśliwy kamień – bursztyn. 13. Wędrująca wróżba - „O czym marzysz?” Uczestnicy tworzą krąg, każdy trzyma klocek z literą. Na klockach są literki od A do O - pod daną literką kryje się jedno marzenie. W czasie trwania utworu rytmicznie podają sobie klocki. Po zakończeniu utworu każdy sprawdza jaka litera znajduje się na trzymanym klocku. A. o niespodziance B. o miłości C. o przyjaźni D. o pieniądzach E. o wakacjach F. o piątce w szkole G. o smacznej potrawie H. o dalekiej podróży I. nie marzysz o niczym J. o szybkim samochodzie K. o modnych ciuchach L. o interesującej książce Ł. o drogiej zabawce M. o pochwałach w szkole N. o nagrodzie za dobre zachowanie O. o dużych lodach 14. Wróżba „Wychodzenie butów za próg”. „Księga wróżb” mówi: „Czyj but pierwszy dotrze do drzwi i wyjdzie za próg, ta osoba jako pierwsza zmieni swój stan cywilny”. Spacer butów - najpierw dziewczynki ustawiają swoje buty, zdjęte koniecznie z lewej nogi, w szeregu w kierunku drzwi. Przestawiają buty z końca na początek, który but przekroczył pierwszy próg, ta dziewczyna pierwsza wyjdzie za mąż. z butami chłopców. 15. Czarodziejski koszyk. Nauczyciel rozdaje zaczarowane cukierki w środku, których znajdują się przepowiednie. 16. Słodki poczęstunek. 17. Zabawy z chustą animacyjną - wybrane zabawy według A. Wasilak. 18. Karaoke dla dzieci. 19. Zabawa taneczna. 20. Zabawa podsumowująca „Czarodziejskie gwiazdki”. Każde dziecko otrzymuje gwiazdki. Podchodzi do dużej ilustracji czarodzieja, jeśli zajęcia podobały się przyczepia gwiazdkę do płaszcza, jeśli nie wrzuca do misy. Każde dziecko uzasadnia swój wybór. 21. Pożegnanie „Iskierką”.